دسته بندی: فناوری
آلودگی محیطی خطرناک تر از جنگ؛ اصلی ترین عوامل مرگ و میر در دنیا کدامند؟

براساس گزارش «کمیسیون سلامت و آلودگی Lancet» اندازه فوت به دلیل آلودگی عواملی مثل هوا، آب و خاک و هم شرایط محیط کار، به حد نگران کننده ای رسیده، طوریکه این موارد که از اونا به عنوان «آلودگیای محیطی» یاد می شه، به تنهایی یه ششم از اندازه مرگ و میرهای تموم جهان رو موجب می شن.

براساس آمارها در سال ۲۰۱۵، ۹ میلیون نفر به دلیل بیماریای مربوط به جمعیت بالا، فوت کردن که شامل ۱۶درصد از تموم مرگا در سراسر دنیا می شه. جالبه بدونین تقریباً همه این مرگا، در کشورای فقیر یا در حال پیشرفت اتفاق می افته. این اندازه فوت، هزینه هرساله ۴٫۶ تریلیون دلاری رو به تموم کشورای جهان تحمیل می کنه.

آمارها از اندازه اثر جمعیت بر مرگ و میر چه می گن؟

جدول سهم عوامل جور واجور در اندازه مرگ و میر در جهان

آمارها می گن آلودگیای محیطی الان کشنده ترین عامل در سراسر جهان هستن که حتی از جنگ، چاقی، مصرف دخانیات، بیماریای قلبی و سوء تغذیه هم بیشتر قربونی می گیرن.

براساس اطلاعات منتشر شده به وسیله کمیسیون سلامت و آلودگی Lancet، مشخص گشته که مصرف دخانیات، به تنهایی ۳ برابر همه بیماریای ایدز، مالاریا و سِل در سراسر جهان، قربونی میگیره؛ ولی افزایش جمعیت، حتی از مصرف دخانیات هم کشنده تره.

آلودگی هوای تهران هر ساله خیلی از شهروندان رو به کام مرگ میکشونه.

دکتر «فلیپ لندریگان» (Philip Landrigan) که به مدت چندین دهه در حال مطالعه اثر جمعیت بر کودکان بوده، عقیده داره معمولاً خطر جمعیت، در شهرهای بزرگ ندیده گرفته می شه، چون بیشتر تمرکز آمارها به طرف موارد دیگری میره و مسئله جمعیت، به حاشیه رانده می شه.

جمعیت چیجوری بر آلودگی اثر میذاره؟

این گزارش اشاره به اندازه آلودگی شهرهای جهان داره: ۹۰ درصد از شهروندان شهرهای سراسر جهان، هوایی رو تنفس می کنن که براساس استانداردهای «سازمان جهانی بهداشت» آلوده س.

گزارش این محقق هم اینکه به این موضوع اشاره میکنه که افزایش جمعیت در جهان، با تغییرات اقلیمی زمین گره خورده و در واقع جمعیت بیشتر، موجب مصرف افزون تر سوختای فسیلی می شه که در آخر آلودگی هوا رو به دنبال داره.

مصرف سوختای فسیلی، مقصر اصلی آلودگی هوا

اینم بگیم که مصرف سوختای فسیلی با تولید گازهای مضر، از جمله اکسیدهای گوگرد و نیتروژن، مقصر اصلی آلودگی هوا هستن که به تنهایی موجب ایجاد ۸۵ درصد از تموم آلودگیای مربوط به هوا می شن. از طرف دیگه پخت غذا به وسیله سوختای فسیلی در کشورای در حال پیشرفت و سوزوندن پس مونده های اجناس کشاورزی موجب آلودگی بیشتر هوا می شن.

چین که با سرعت خیلی بالایی در حال پیشرفته، از مشکل آلودگی هوای شدید، رنج می بره.

هم اینکه کشورهایی که شهروندان اونا درآمد بالایی دارن، به اندازه خیلی بیشتری از سوختای فسیلی استفاده می کنن. در طرف مقابل، کشورهایی که به سرعت در حال پیشرفت هستن و شهروندانشان درآمد متوسط یا پایینی دارن هم به مشکل آلودگی هوا دامن میزنن؛ دلیل این مسئله، شهرها هستن. چون در سراسر جهان ۷۵ درصد از آلودگیای ایجاد شده، به واسطه انتشار گازهای آلوده از راه شهرها ایجاد می شه.

دکتر لندریگان هم اینکه عقیده داره که تلاش واسه پیشرفت (در کشورها) نیاز به به کار گیری خودروها و تولید برق رو زیاد می کنه که به دنبال اون گازهای مضر بیشتری هم تولید می شه. هم اینکه به واسطه پیشرفت، معدن کاوی، جنگل زدایی و به کار گیری آفت کشا هم افزایش میابد. تموم اینا به قیمت کاهش کیفیت سلامت و افزایش بیماریا تموم می شه؛ چون پیشرفت در این کشورها موجب ناپایداری شرایط اقلیمی می شه. این مسائل هرساله ۲ درصد از تولید ناخالص ملی تموم کشورای جهان رو کم می کنه.

اولین راه حل نجات از آلودگی چیه؟

شهروندان تهران هم از آلودگی محیطی به وجود اومده به وسیله جمعیت رنج می برن.

با وجود اینکه آلودگی هوا در آمریکا از سال ۱۹۷۰ تا الان، به اندازه ۷۰ درصد کم شده ولی در بعضی از کشورها هم وضع به مرور بدتر  می شه و به نظر می رسه یکی از اولین راه های نجات اونا از آلودگی، به کار گیری انرژیای پاک باشه.

کشورای در حال پیشرفت از تلاش واسه بهبود شرایط آب و همایی غافل مونده ان

این محقق باور داره کشورای در حال پیشرفت، امکانات ارتباطی خود از جمله شبکه های باند پهن اینترنت و زیر ساختای مخابراتی رو گسترش دادن، ولی از طرف دیگه به واسطه روند صنعتی شدن، از تلاش واسه کاهش تولید گازهای مضر، غافل مونده ان. به نظر می رسه یکی از اولین راه حلای کاهش تولید این گازها، گسترش به کار گیری انرژیای تجدید پذیر، از جمله انرژیای باد و خورشیدیه.

در آخر دکتر لندریگان اخطار میده که اگه دست روی دست گذاشته و تلاش کافی واسه بهبود شرایط آلودگی نکنیم، تا سال ۲۰۵۰، اندازه مرگ و میر مربوط به جمعیت تا ۵۰ درصد مقدار فعلی، افزایش پیدا می کنه.

انرژی خورشیدی پرشتاب ترین منبع تامین انرژی دنیا از دید گسترشه

برچسب ها :

ناموجود