دسته بندی: فناوری
از توسعه «جارویس» تا تغییر در نحوه کسب درآمد؛ معاون ارشد اینتل از آینده این شرکت می گوید

اینتل در لبه بزرگترین تغییر جهت خود در تجارت هاش وایس تاده. این شرکت در ماه های گذشته خبر داد که بیشتر از ۱۱ هزار کارمندش رو اخراج می کنه و کم کم تصمیم داره از بازار مربوط به کامپیوترای شخصی دور شده و اولویتای تازه ای رو در مورد وسایل پوشیدنی و هم اینکه اینترنت اشیا واسه خود ترسیم کنه.

در میان همین تحولات بود که «ناوین شنوی» (Navin Shenoy)، یکی از مدیران اینتل که سرپرستی وسایل موبایل رو رو دوش داشت، تبدیل شد به معاون ارشد پیشرفت تموم وسایل مصرفی در اینتل. سایت انگجت در حاشیه کامپیوتکس در مورد آینده این شرکت با ایشون به گفتگو پرداخته که در ادامه می تونین اونو مطالعه فرمایید.

به نظر شما آینده کامپیوترای شخصی و فُرم فکتور اونا چیه؟

در حال پیشرفت مواردی هستیم که تعجب تون رو داره. باید راه حل پیشرفت «J.A.R.V.I.S.» (جارویس – دستیار تونی استارک ملقب به مرد آهنی) رو پیدا کنیم. در اینجور شرایطی کاربر می تونه هر چی می خواد رو عوض کنه و بدون در نظر داشتن محدودیتا و با زبون طبیعی خود، موارد مورد نیازش رو به دست آورد. این نتیجه کار بزرگ بعدی در مورد پردازش کامپیوتریه.

امروز بیشتر تماشاگر بحث ای هستیم که به نام پردازش مقصد به مقصد شناخته می شه؛ به این معنا که شما در مکانی با کامپیوتر خود کار می کنین و بعد در مکانی دیگه دوباره به کامپیوتر دسترسی پیدا می کنین.

مانند یه نوت بوک. کامپیوترای جیبی هم داریم، مانند موبایل. اما حالا نیازمند پردازش کامپیوتری همه جا حاضر هستیم. چیزی که همیشه در کنار شما باشه و در صورت نبود ضرورت، محو شه. نمی دونم این یه فرم فکتوره یا نه. تصور می کنم این موضوع هم در آینده اهمیت کمتری پیدا کنه.

اینتل چیجوری می خواد به اینجور جایگاهی برسه؟

همه چیز قرار نیس از راه فضای ابری محقق شه. در هر صورت معنی سخت افزار همیشه حفظ می شه. بعضی پردازشا در فضای ابری و بعضی در دستگاه شما صورت می گیره.

از طرف دیگه، باید به فکر بهتر کردن میکروفونا واسه دریافت بهتر دستورات صوتی هم بود. اینکه چیجوری دستورات رو به پلتفرم منتقل کنیم. چگونگی رابطه وای-فای و…

مشکلات تکنولوژیک بسیاری بر سر راه وجود دارن که باید حل شون کرد. ما مثل همیشه به سراغ اون دسته از مشکلات میریم که تا کنون حل نشده ان.

بیشتر این مواردی که می گین، مربوط به پردازش موبایلیه؛ اینتل در کجای این زنجیره جای می گیره؟

حتماً همیشه نباید از پردازندهای موبایلی استفاده کرد. حتی امروز مواردی نیروی خود رو از اینجور پردازندهایی کسب نمی کنن. پیشرفتای بسیاری در مورد کامپیوترای شخصی و وسایل کامل داشته ایم که در آینده نمونه های بیشتری از اونا رو می بینین.

اینتل اعتراف کرد که از چرخه تولید پردازندهای موبایل خارج می شه. حال قراره چه اتفاقی در این مورد اتفاق بیفته؟ 

حقیقتش اینه که می خوایم نگاهی وسیع تر داشته باشیم و ببینیم جهان به کدوم سو میره، نه اینکه حالا چه مواردی ترن هستن یا در گذشته بودن. اینک دیگه فقط به کامپیوترای شخصی، تبلتا یا تلفنای هوشمند فکر نمی کنیم. تمایل داریم وسایل وصل به همدیگه و هم اینکه وصل به فضای مجازی رو مدیریت کنیم.

شبکه های پیشرفته ما در تکنولوژیای جدید بسیاری مورد استفاده قرار می گیرن. حتی در نسل چهارم شبکه های مخابراتی. تصور می کنیم چیپای مودمی داریم که ما رو در راس این بازار قرار میدن.

الان تکنولوژی ۵G رو هم در دست پیشرفت داریم که چگونگی ای به طور کاملً متفاوت در مورد تفکر در مورد شبکه س.

قبل از این بحث از SoFIA بود و حالا در مورد دیتا سنترا و هوش مصنوعی می گین. اما اتصال همه اینا به هم، کلید ماجراست. چیجوری می خواین بخش گم شده این پازل رو جفت و جور کنین؟ 

SoFIA واسه موبایلای ضعیف طراحی شده بود و ما ترجیح دادیم اینجور بخشی رو ترک بگیم. رو راست بخوام بگم، نمی تونستیم چیزی به کاربران ارائه بدیم که از نمونه های الان جدا باشه.

از طرفی، این بخش درآمدی هم برامون به همراه نداشت. در نتیجه خود رو آماده می کنیم تا بتونیم درآمدهای بیشتری به دست بیاریم. اما در همون حال، به دنبال موقعیتای تازه هم هستیم.

به آینده اگه فکر کنین، پیش خود می بینین که واقعاً نمیشه به تلفنای هوشمند دلگرم موند. هر چند که این گجت بازم فروش بالایی داره. اما به این فکر کنین که ما با وسایل دو تو یه چه کردیم. پیش خود گفتیم که دو گجت داریم به اسمای کامپیوتر شخصی و تبلت. به چه دلیل نشه اینا رو با هم ترکیب کرد؟ حتماً اولین ۲ در ۱ا بهترین نبودن. اما در بازه وقتی دو الی سه سال گذشته پیشرفت چشم گیر اونا رو دیده ایم.

می خوام بگم که کار ما با پیدا کردن دسته بندی و موقعیتای تازه به اتمام نرسیده. اما می خوایم هوشمندانه تر عمل کنیم.

این وسط ساخت مودمای ۴G و ۵G شدیدا سخت تر میشه و کمپانیای کمتری در جهان قادر به پیشرفت اینجور مواردی هستن. قبل از این دیده ایم که شرکتایی مثل Broadcom، Marvell و انویدیا از اینجور بازاری خارج گشته ان. تخصص و دارایی الان ما خیلی کم پیدا و مورد استقباله.

به شکل فعال در حال پیشرفت هوش مصنوعی هم هستین؟ رقبای شما مثل کوالکام به شکل عمومی از پیشرفتای خود در این بخش می گن. 

راستش در مورد این واژه های عجیب و غریب و اینکه اصلا مردم چی رو هوش مصنوعی میدونن، مطمئن نیستم… الان، یادگیری ماشینی یه درصد از بار پردازشی رو رو دوش داره. اما ، پیشرفت سریعی داره و ما هم در موردش هیجان زدیم. در حال بهتر کردن دیتا سنترها و راهکارهای تجاری خود هستیم.

از طرف دیگه، تلاش می کنیم کمتر صحبت کرده و بیشتر عمل کنیم. اما راهکارهای بسیار جذابی پیشرفت دادیم. میتونم به مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر (FPGA)، ترکیب قدرت پردازشی پردازنده مرکزی و پردازشگر گرافیکی اشاره کنم و یا از استفاده RealSense واسه ثبت جهان به صورتی دیگه براتون بگم.

ایده به کار گیری FPGA در پردازنده کامپیوترای شخصی واقعاً جذابه. مخصوصاً با نیم نگاهی به Viv، پلتفرم هوش مصنوعی که خودشو بهتر می کنه. در این مورد نظرتون چیه؟ 

بعضی موارد در آینده گسترده می شن. مثلا خودروهای بی نیاز از راننده. این اجناس از تکنولوژیای کامپیوترای شخصی هم بهره می گیرن یا بعضی فناوریای در رابطه به دیتاسنترها. اینا همه انگار به یادگیری ماشینی مجهز می شن. بخش یادگیری البته بیشتر در دیتاسنترها انجام می شه.

اما آموزش، بهتر شدن الگوریتم و مواردی مثل این در خود ماشین خودران اتفاق میفته. این در واقع خود خودروه که می تونه تشخیص بده جسمی که در برابرش قرار میگیره، یه گربه س یا یه برگ درخت. و درسته که باید این کار رو در کمترین زمان ممکن بکنه. این یکی از مورد هاییه که FPGA توانایی درخشش در اون داره. حال اینکه در خود رایانه های شخصی هم هستش یا نه، مشخص نیس. شاید.

قراره به زودی محصولی با Curie (چیپی که اینتل واسه وسایل پوشیدنی پیشرفت داده) به بازار عرضه شه؟ 

نمی تونیم در داخل اینتل نشسته و حدس و فکر بزنیم که کدوم شرکت تصمیم داره با این چیپ چیکار کنه. ایده هایی براش داریم و تصور می کنیم بشه در امور ورزشی از تموم توانایی هاش استفاده کرد.

در نطق ابتدایی خود در کامپیوتکس، به یه gateway خونگی اشاره کردین. بیشتر در موردش می گین؟ 

چیزی که معرفی کردیم، یه gateway خونگی مجتمع با یه سیستم-بر-چیپ بود که با یه چیپ وای-فای MU-MIMO ترکیب گشته.

این دقیقاً چیه؟ 

gateway یا دروازه، از یه طرف رابطه اینترنت شما رو هر چی که باشه دریافت می کنه. چه اینترنت از راه فیبر، DSL یا حتی شبکه ۴G. پس از اون، سیستم-بر-چیپ یا همون SoC ما هر روش دسترسی رو جفت و جور می آورد. پس از اینکه اینترنت به هر شکلی دریافت شد، چیپ وای-فای وظیفه رابطه با گجتایی که در خونه هستن رو رو دوش میگیره.

حال اگه استاندارد مربوط به گجتاتون فرق داشته باشه، میشه گیت ایشون رو بهینه کرد تا با همه وسیله ها هماهنگی لازم رو پیدا کنه.

gateway در واقع از طرف بقیه شرکتا ساخته می شه و سازنده اش، می تونه اون طبق میل خود پیکربندی کنه تا وظیفه ای بالاتر از یه روتر رو بکنه.

اینتل قبل از اینم اینجور پلتفرمایی پیشرفت داده؟ 

در مورد gatewayای خونگی، ما در مورد پیشرفت مودمای کابلی مشغول بوده ایم. تقریباً یه سال پیش، شرکتی رو خریدیم به نام Lantiq فناوریای همون شرکت به ما اجازه می داد ویژگیای تازه ای به gateway خود اضافه کنیم.

در نتیجه، حالا با به کار گیری یه سیستم-بر-چیپ می تونیم اتصال کاربر به اینترنت رو جفت و جور کنیم. در اونم از پردازنده اتم استفاده کردیم.

پردازنده i7 جدید و ده هسته ای بسیار جالبه. بعضی تکنولوژیای مربوط به اون، مثل Turbo Boost Max 3.0، به پردازندهای نسل هفتم اینتل راه پیدا می کنن؟ 

باید ببینیم. Turbo Boost Max یه فناوری واقعاً عالیست. به وسیله اون میشه مشخص کرد که یه هسته سریع تر از دیگر هسته ها به کار مشغول شه. قبل از این مجبور بودیم قدرت پردازشی برابری از هسته ها بگیریم ولی حالا از بین ۱۰ هسته میشه گفت که یکی از اونا سریع تر به پردازش مشغوله.

همینطوری میشه فضای اختصاصی بیشتری در اختیار همون یه هسته گذاشت تا سرعت بالاتری هم به ارمغان آید. ایده این تکنولوژی بسیار نوآورانه س و بیشتر واسه پردازندهای سطح بالا کاربرد داره.

برچسب ها :

ناموجود