دسته بندی: فناوری
اگر می خواهید سنجیده تر ریسک کنید این ۴ قدم را به خاطر داشته باشید

کارآفرینی و خطر، از همدیگه جدا نیستن. شما چه در حال راه اندازی کار و کاسبی خود باشین و چه در حال گسترش خدمات اون، خطر شکست همیشه در کنارتانه. با این وجود تنها ۱۷ درصد از مدیران شرکت کننده تو یه نظرسنجی از نتیجه بخش بودن پروسهای آزمایش خطر خود خبر دادن و ۷۰ درصد هم گفتن در شرکت خود از پایهً اینجور ساز و کاری ندارن.

به جای اتخاذ تصمیم بدون آزمایش ریسکای اون، باید از اول فرایندی واسه امتحان اندازه خطر تصمیمای خود داشته باشین.

هر فرصتی که از اون بهره می گیرین باید در جهت پیشبرد چشم انداز بلندمدت شرکت شما باشه، اما وقتی صحبت از خطر می شه، چند قانون ساده وجود دارن که می تونین واسه حصول اطمینان از هوشمندانه بودن تصمیم خود از اونا بهره بگیرین.

۱- سود و زیان خود رو با نوآوری کاهش کنین

شما به عنوان رهبر یه کار و کاسبی، هدفتون باقی موندن در وضعیت فعلی نیس، اما از طرف دیگه هم نمیشه کار و کاسبی رو به هر سویی کشوند. این یعنی باید تعادلی میون این دو اولویت برقرار کنین: حفظ مدل درآمدی و گرایش به نوآوری. اینطوری باید همیشه به دنبال فرصتای تازه باشین.

واسه شناسایی بهترین فرصتا، باید از تغییر و تحولات بازار خود بدونین و اونا رو درک کنین. وگرنه، تغییرات صنعت و فرصتای پر سودی رو از دست میدید و فرصت عالی در اختیار رقبای خود قرار می دید.

با رصد همیشگی محیط دور و بر، بررسی بهترین روشای صنایع دیگه، در نظر گرفتن روندای بازار و بهبود همیشگی خود، همیشه از تغییرات جلوتر هستین. به دنبال الگوای در حال تشکیل باشین و از اونا اطلاعاتی بیرون بکشین که بشه براساس شون دست به اقدام زد. اینطوری میشه فهمید سرمایه گذاری روی چه موضوعاتی هوشمندانه تره.

۲- فرصتا رو با نگاه انتقادی آزمایش کنین

به هر فرصتی که پیش روتون قرار میگیره چراغ سبز نشون ندین. قدمی به عقب وردارین و ریسکای اونو سبک سنگین کنین. با جمع آوری اطلاعات مهم شروع کنین. اقدامات احتمالی رو مشخص و یافته های احتمالی شون رو فهرست کنین تا بتونین گزینه هاتون رو با هم سبک سنگین کنین. این راه و روش باعث می شه مطمئن شید در تصمیم گیریای خود تحت اثر احساسات یا ترس از شکست قرار نمی گیرین.

بعد به بیانیه ارزشای منحصر به فرد شرکت خود برگردین. این محصول، خدمات یا بازار جدید، مکمل قابلیتای اصلی شماس؟ در این بخش قابل اعتماد به حساب می رید؟ اگه جواب شما با موقعیت فعلی تون بیشتر از اندازه فاصله داشته باشه، شایدً مشتریان از تصمیم جدید شما استقبال چندانی نمی کنن.

از طرف دیگه باید برگشتی منطقی واسه سرمایه گذاری خود در نظر بگیرین؛ نه فقط از دید مالی، بلکه از دید موقعیتی که در بازار واسه خود به وجود میارید. باید از خودتون سوال کنین این کار چیجوری می تونه به مشتریان جدید ختم شه، یا جریانای درآمدی تون رو بیشتر کنه و واسه تحقق این، زمانبندی اون چیجوری باید باشه؟

در آخر، نظر چند مشاور مورد اعتماد رو هم جویا شید. اونا رو با فرایندای خود به طور کاملً آشنا کنین و بخواین ریسکایی که ممکنه از قلم انداخته باشین رو به شما نشون بدن. جمع آوری بازخور از منابع مختلفی مثل مشتریان، کارکنان، تحلیل گران خارجی و حتی رقبا، به شما اجازه میده تحلیل دقیق تری از ریسکای خود داشته باشین.

۳- نه گفتن رو تمرین کنین

شما باید آمادگی نه گفتن به فرصتای خوب رو هم داشته باشین. اگه فرد ایده پردازی هستین، نه گفتن براتون سخت میشه. اما واقعیت اینه که بعضی ایده پردازان، اونقدر ایده های جور واجور تو سرشونه که در واقعیت نمی تونن همه اونا رو دنبال کنن. باید یاد بگیرین به بیشتر این ایده ها نه بگید، تا بتونین به بهترین هاشون جواب مثبت بدین.

جواب مثبت دادن به همه فرصتا و ایده ها، تنها عرض شما رو بیشتر می کنه و به عمق تون چیزی نمی افزاید. گزینه بهتر و البته سود رسون تر اینه که در چند بخش محدود تخصص داشته باشین، نه اینکه در هر زمینه ای دست ببرین.

۴- آمادگی تغییر راه رو داشته باشین

با رد شدن از این روند، چارچوب ذهنی خود رو رو به جلو نگه دارین. شما در بین امتحان کردن ایده های تازه ممکنه به تغییر راه نیاز پیدا کنین. مثلا، ممکنه در مرحله ای از کار فهمیده باشین بودجه مشتری در این بخش رو به کاهشه. اینجاس که باید با دقیق شدن و فوکوس کردن روی به کار گیری اطلاعات به دست اومده از مشتریان و داده های جور واجور، راه و روش تازه ای واسه پیشبرد روند خلاق خود در پیش بگیرین.

پیشرفت یه محصول تازه با ریسکایی همراه س چون که زمان، پول و استعداد خود رو خرج اون می کنین. هر کارآفرینی به شما میگه که این ریسکا با پا گرفتن کار و کاسبی هم از بین نخوان رفت. شما واسه رشد مجبورین تولید اجناس تازه ای رو در نظر بگیرین، خدمات تازه ای ارائه بدین، و بازارای تازه ای رو امتحان کنین. با به کار گیری یه ساز و کار موثر آزمایش خطر، می تونین قدم بعدی خود رو هوشمندانه تر وردارین.

برچسب ها :

ناموجود