دسته بندی: عمومی
ایجاد مشورت گردشگری در سفارتخانها

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد که باید از ظرفیت میراث فرهنگی به صورت بهینه در گردشگری به کار گیری کنیم.

«عبدالرضا عزیزی» نماینده شیروان و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۸ آذر ۹۶ اعلام کرد:

«صنعت گردشگری» یکی از صنایعیه که در تموم دنیا جا افتاده. با در نظر گرفتن ظرفیت های بی نظیری که ایران داره می توانیم این صنعت رو در ایران هم به سوددهی برسونیم.

بعضی از کشورها مثل امارات متحده عربی با وجود اینکه ظرفیت های چندانی ندارن، با پیشرفت زیرساخت های گردشگری تونسته ان گردشگران زیادی رو جذب کنن.

اون با اشاره به این که در فرودگاه دبی سالی ۵۵ میلیون مسافر خارجی جابجا می شه، ادامه داد:

در حالی که این اندازه در فرودگاه های کشور ما بسیار کمه و این آمار اصلا در شأن ایران نیس.

عزیزی با بیان این که رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم تلاش می کنه که توجه دولتمردان و نمایندگان بیشتر به موضوع گردشگری جلب شه، اضافه کرد:

در بخش گردشگری می توان با دست کم هزینه اشتغال درست کرد. در این صنعت می شه با بیشترین حد ۵۰ میلیون تومن یه شغل درست کرد. در حالی که این رقم در صنعت نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومنه.

از طرفی اشتغال ایجاد شده در صنعت گردشگری پایداره.

اون با اشاره به ظرفیت های اقامتگاه های بوم گردی و رشد خوب این اقامتگاه ها در کشور ادامه داد:

مردم با دست کم هزینه می تونن با پیشرفت این اقامتگاه ها بهترین بازدهی رو داشته باشن.

ما در ایران تماشاگر چار فصل هستیم. در نتیجه باید واسه این ظرفیت خوب طبیعی برنامه ریزی کرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت:

باید بخش های گردشگری، میراث فرهنگی و محیط زیست با هم هماهنگ باشن. تا بتونیم از ظرفیت های بی مثل طبیعی کشور به بهترین روش به کار گیری و این طبیعت خوشگل رو به گردشگران معرفی کنیم.

اون با تأکید بر توجه به گردشگری سلامت در کشور توضیح داد:

به عنوان مثال در تاجیکستان هفته ای یه هواپیما گردشگر به صورت رایگان با هزینه دولت ترکیه به استانبول می فرستند تا در اونجا درمان شن.

کشور ما در بخش پزشکی پیشرفته س و امکانات خوبی هم در ایران هست، اما این ظرفیت به خوبی معرفی نشده.

اگه در بخش گردشگری سلامت برنامه ریزی و سرمایه گذاری درستی انجام بشه، می توانیم علاوه بر تولید اشتغال، درآمد خوبی رو هم واسه اقشار جور واجور بسازیم.

عزیزی با تأکید بر این که باید زیرساخت های حمل و نقل، اقامتی و… پیشرفت پیدا کنه، اضافه کرد:

باید واسه اقشار جور واجور با درآمدهای متفاوت پایین ساخت گردشگری ایجاد شه. تا هر گردشگری به اندازه توان مالی خود بتونه از امکانات خوب بهره مند شه.

اگه این زیرساخت ها درست پیشرفت پیدا کنن، می توانیم در بخش گردشگری جزو کشورای موفق باشیم.

ما در بخش داشته های فرهنگی و میراث فرهنگی جزو ۱۰ یا ۱۲ کشور اول جهان هستیم. در نتیجه باید از این ظرفیت به صورت بهینه به کار گیری کنیم.

نماینده شیروان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:

با کم شدن بوروکراسی اداری باید سرمایه گذاران رو جذب کرد.

خیلی از سرمایه گذاران پس از روبه رو شدن با بوروکراسی دلسرد می شن. متأسفانه این یه جور خودتحریمیه و باعث می شه که سرمایه گذاران ایرونی هم کشورای دیگه رو به عنوان مقاصد سرمایه گذاری خود انتخاب کنن.

:

هم اینکه هرساله حجم بزرگی از هموطنان ما واسه سفر به کشورای همسایه می روند و ارز بسیار خیلی از کشور بیرون می شه. اگه این امکانات در کشور و در مناطق آزاد جفت و جور شه، می توان از خروج ارز و گردشگر جلوگیری کرد.

عزیزی با اشاره به نقش بسزای گردشگری سلامت در پیشرفت گردشگری کشور و بحث ایجاد رایزن سلامت در سفارتخانه ها توضیح داد:

خیلی از کشورها افراد متمکن خود رو واسه درمان به بقیه کشورها می فرستند.

با در نظر گرفتن این که کشور در بخش سلامت در شرایط خوبی قرار داره و هزینه درمان در ایران درمقایسه با خیلی از کشورها پایینه، می توان از ظرفیت سفارتخانه ها واسه جذب این نوع گردشگر به کار گیری کرد.

اگه به گردشگران خدمات خوب و ارزون ارائه شه، گردشگر سلامت به کشور جذب می شه.

البته باید یه متولی واسه هدایت و راهنمایی این گردشگران وجود داشته باشه. متأسفانه این متولی در سفارتخانه ها وجود نداره. در نتیجه ایجاد رایزن سلامت یا رایزن گردشگری در سفارتخانه ها می تونه به جذب گردشگر سلامت بسیار کمک کنه.

اون گفت:

در دولت قبل، وزیر بهداشت تونست دولت و مجلس شورای اسلامی رو نسبت به سلامت مردم حساس تر کنه.

در نتیجه می توانیم دولت و مجلس رو هم در به بخش گردشگری حساس تر کنیم. چون اگه این حساسیت و توجه ایجاد شه، بسترهای لازم هم پیشرفت پیدا می کنه.

رئیس کمسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در آخر گفت:

مجلس شورای اسلامی طبق تحقق اقتصاد مقاومتی می تونه با حذف قوانین مزاحم، زنده کردن قوانین مترقی و تصویب قوانین لازم، سازمان ها و وزاتخانه ها رو به رسیدن به اهداف شون کمک کنه و همین امر ضرورت تبدیل گردشگری به نگرانی ای واسه مجلس شورای اسلامی رو بیشتر نمایان می کنه.

 

برچسب ها :

ناموجود