دسته بندی: عمومی
ایجاد سایت موزه بنای تاریخی تل آجری فارس

طرح ایجاد سایت موزه تل آجری نزدیک تخت جمشید پس از بررسی های کارشناسی و تحقیقات انجام شده پایانی شد و اینک مراحل ساخت قطعات به اتمام رسیده.

«محمد حسن طالبیان» معاون سازمان میراث فرهنگی کشور در بازدیدی که به همراه سفیر و رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران از محدوده تل آجری داشت، ادامه بررسی ها و جستجو های قدیم شناختی در این منطقه رو یه امر لازم و لازم شمرد.

ایشون گفت که اون چیزی که در چند سال گذشته از جستجو های تل آجری به دست اومده، باعث کشف دلایلی از گذشته اینجا شده که دستاوردی مهم واسه بر طرف کردن بعضی ابهامات قدیم شناختی در روند ساختار شهر پارسه و کارکرد این منطقه داشته.

طالبیان اهمیت بقایای موجود تل آجری رو نیازمند حفاظت و تعمیر اصولی دونست و گفت که محوطه تل آجری که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، از سال ۹۰ تا کنون یکی از مراکز مورد جستجو مشترک قدیم شناسا ایرونی-ایتالیایی در نزدیکی تختگاه تخت جمشیدهه که بخشی از بقایای شهر قدیمیپارسه رو در خود جای داده.

به گفته طالبیان، مواردی مثل کشف کتیبه های بابلی که سندی معتبر بر استقراردروازه ورودی شهر پارسه در تل آجری مرودشته، پلان به دست اومده از بنای کشف شده در تل آجری طبق اطلاعات مقدماتی، وجود شباهت زیاد بین آجرهای لعابدار کشف شده دروازه ها با نقوش اسطوره های بین النهرین که حکایت از احتمال بسیار قوی این بنا در زمان کوروش داره، اهمیت تل آجری رو یادآوری می کنه.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور گفت:

نقوش حیوانات ترکیبی با نقشی از مار، عقاب و پنجه شیر که واسه اولین بار در این محوطه کشف شده ان و هم اینکه وجود سکوهایی در کنار دیواره های دروازه (تل آجری) و خیلی از موارد و دلایل به دست اومده درزمان جستجو و تحقیق های انجام شده در این منطقه، موجب شد که جایگاه تل آجری چه از نظر ارزش تاریخی و چه از نظر هویت محتوایی، بیشتر از قبل مورد توجه قدیم شناسا و محققان قرار گیرد.

طالبیان اضافه کرد که بناهایی که در این محوطه کشف شده به احتمال زیاد قبل از بنای تختگاه تخت جمشید ساخته شده و در واقع کشفیاتی که طی پنج سال گذشته در این منطقه بدست اومده می تونه راهگشای شناخت اهمیت و کارکرد بنا باشه و به گفته قدیم شناسا این اطلاعات، خلاءهای تاریخی شهر پارسه به خاص در دوره حکومت کوروش و کمبوجیه و قبل از به قدرت رسیدن داریوش هخامنشی در سال ۵۲۱ قبل از از میلاد رو پر می کنه.

معاون میراث فرهنگی کشور با تأکید بر حفظ و نگهداری، شناخت دقیق تر و کامل تر از این مجموعه اضافه کرد:

این محوطه تاریخی یکی از مهم ترین محوطه های قدیم شناسیه که توانایی تبدیل به یه سایت موزه تخصصی رو داره و می تونه به یکی از جاذبه ها واسه گردشگران ورودی به استان تبدیل شه.

در این بازدید، معاون میراث فرهنگی کشور به همراه «مائورو کنچاتوری» سفیر ایتالیا و «پروفسورکارلو چرتی» رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران از فعالیت های گروه جستجو در منطقه تل آجری و گروه مطالعاتی موجود در پردیس تخت جمشید دیدن کردن و در جریان آخرین یافته های این فصل از جستجو قرار گرفتن.

تخت جمشید در ۶۰ کیلومتری شمال شیراز در محدوده شهرستان مرودشت هستش.

برچسب ها :

ناموجود