دسته بندی: عمومی
ایجاد مرکز اسناد و موزه عکس در محوطه قلعه فلک‌الافلاک

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از ایجاد مرکز اسناد و موزه عکس در محوطه قلعه فلک الافلاک لرستان خبر داد.

 غلامرضا سلیمانی از تعمیر بنای پاسدارخانه (دژبانی) واقع در میدون قلعه فلک الافلاک خرم آباد و تبدیل اون به عنوان مرکز اسناد و موزه عکس در محوطه این قلعه تاریخی خبر داد.

ایشون با بیان اینکه تعمیر بنای پاسدارخانه با مساحت ۲۸۸ مترمربع شروع شده، گفت:

پس پیش بینی شده که در اردیبهشت و همزمان با هفته میراث فرهنگی این بنا به عنوان مرکز اسناد و موزه عکس پایگاه میراث فرهنگی محوطه فلک الافلاک گشایش شه.

 تاریخ ساخت این بنا به سال ۱۳۱۲ هجری شمسی برمیگرده و شامل قسمت های مختلفی مثل حیاط، بند عمومی، بخش اداری و سلول های انفرادیه.

 این بنا به عنوان دژبانی پادگان مورد به کار گیری قرار می گرفت. از ارزش های معماری بنای پاسدارخانه می توان به فضاسازی عالی، کف سازی سنگی و آژیانه کاری در دور و بر ساختمون اشاره کرد.

موزه عکس لرستان در بنای تاریخی پاسدارخانه هنگ سوار در اول ورودی پادگان قبلی ارتش معروف به هنگ سوار واقع در دامنه شمال غربی قلعه فلک الافلاک با مساحت ۲۸۸ متر مربع ایجاد می شه.

بنای پاسدارخانه هنگ سوار با عنوان «ساختمون بانک تجارت در دانشگاه لرستان» و به شماره ۹۹۷۱ در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب ها :

ناموجود