دسته بندی: عمومی
ایران با ایرباس به طور مشروط قرارداد امضا می کنه

ایران قبلاً با پایانی شدن قرارداد با ایرباس تا وقتی که مسائل مربوط به موافقت دولت آمریکا وجود داشته باشه، مخالفت کرده بود، اما حالا به نظر می رسد که این کشور آماده امضای یه قرارداد مشروطه.

ایران روز یکشنبه از آمریکا خواست تا مشکلات باقی مونده بر سر راه خرید هواپیماهای مسافربری از شرکت های غربی رو بعد از لغو تحریم ها برداره.

ایران ابتدا امسال قراردادهایی رو به خاطر خرید بیشتر از ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری به ارزش ۵۰ میلیارد دلار با شرکت های ایرباس و بوئینگ منعقد کرده.

هر دوی این قراردادها در انتظار کسب مجوز خزانه داری آمریکا هستن. پایانی شدن این قراردادها لازمه موافقت دولت آمریکاست، چون بخش مهمی از قطعات این هواپیماها، مثل هواپیماهای شرکت ایرباس ساخت شرکت های آمریکاییه.

به دلیل محدودیت های اعمال شده بر ایران در مورد به کار گیری دلار و خطر وضع دوباره تحریم ها بر ایران، بانک های اروپایی هم واسه تامین مالی این قراردادها با ایران همکاری نمی کنن.

«عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی ایران دیروز تو یه کنفرانس صنعت هوانوردی ایران گفت، تهران در حال عمل کردن به تعهدات خویشه و به گفتگو با دیگه شرکت های هواپیماسازی ادامه می دهد.

ایشون در کنفرانس تامین مالی هوانوردی سی ای پی ای تو تهران که دومین جلسه بزرگ فعالان صنعت هوانوردی در ایران از زمان لغو تحریم ها بود گفت:

ما در حال گفتگو با همه این اسمای بزرگ هستیم… مشکلات زیادی هست، اما من اطمینان دارم چون ما به همه قوانین و مقررات بین المللی احترام می گذاریم، همه این مشکلات حل می شه.

منتقدان در کنگره آمریکا دلیل آوردن می کنن که ایران ممکنه از جت های مسافربری خریداری شده واسه اهداف نظامی مثل انتقال نیرو واسه مقابله با نظامیان آمریکا یا متحداش در سوریه به کار گیری کنه یا این هواپیماها در شرکت های هوایی ای صورت بگیره که بازم تحت تحریم هستن. اما آخوندی در مصاحبه با رویترز علاوه بر رد این نگرانی ها گفت که ما به هر قراردادی که امضا می کنیم پایبندیم.

ایشون در کنفرانسی خبری که دیروز تو تهران برگزار شد اضافه کرد، ما به پایانی شدن قرارداد خرید بیشتر از ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس که موکول به دادن مجوز از طرف دولت آمریکا نزدیک هستیم. «بله، ما در حال توافق با اون ها هستیم. ما در حال گفتگو ایم.»

یه مقام ارشد ایرونی گفت، ایران هم اینکه در حال گفتگو با شرکت هواپیماسازی امبرائر برزیله. ایشون اضافه کرد، ایران در حال گفتگو با واحد ریل سازی شرکت بمباردیر کاناداه، نه واحد هواپیماسازی این شرکت.

ایران پس از سال ها تحریم در اندیشه جذب شرکت های غربی به روش های جور واجور مثل از راه گسترش شبکه فرودگاهی خویشه، هرچند که اینجور قراردادهایی با انتقاداتی در داخل روبه رو شده.

آخوندی از سرمایه گذاران حاضر در این کنفرانس خواست تا در فرودگاه های ایران که بالاتر از ظرفیت خود فعالیت می کنن، سرمایه گذاری کنن.

وزیر راه ایران در کنفرانسی در فرودگاه امام خمینی (ره) تهران گفت:

همه اون ها آماده جذب سرمایه گذار هستن و از سرمایه گذاری در هر بخشی استقبال می کنن.

برچسب ها :

ناموجود