دسته بندی: عمومی
ایران واسه استرداد اموال تاریخی مصادره شده در آمریکا اقدام می کنه

معاون حقوقی، مجلس و استان ها اعلام کرد که  اموال تاریخی و فرهنگی از اجرای احکام مربوط به ضبط اموال مستثنی هستن و تلاش سازمان میراث فرهنگی و معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری واسه بازگرداندن اشیای تاریخی کشورمون از آمریکا با جدیت ادامه داره.

معاون حقوقی، مجلس و استان ها، میرهادی قره سید رومیانی در عکس العمل به خبر برگزاری جلسه بررسی مصادره اشیای تاریخی در دادگاه دیوان عالی آمریکا اعلام کرده  است که پرونده مهمی که از اولویت های سازمان میراث فرهنگیه، مربوط به الواح هخامنشیه که حدود ۶۰ سال پیش واسه بررسی و مطالعه به صورت امانی به موسسه شرق شناسی شیکاگو فرستاده شده. 

ایشون در ادامه گفت:

ما دو پرونده حقوقی در آمریکا داشتیم، یکی از این پرونده ها که با تدبیر حقوقدانان کشور و در دولت تدبیر و امید به ثمر نشست مربوط به اشیای چُغامیش بود که حالا خوبیش اینه به کشورمون برگردونده شد. 

ایشون در مورد تجربیات خود در پرونده های بین المللی گفت:

در دادگاه اولیه این پرونده اعلام شد که طبق قوانین داخلی آمریکا، اموال فرهنگی و تاریخی یه کشور از بقیه اموال مستثناست و اجرای حکم ضبط شامل این اموال نمی شه، هرچند شاکیان پرونده به این حکم اعتراض کردن اما دادگاه بعدی هم این حکم رو قبول کرد و در دو مرحله، حکم دادگاه به نفع جمهوری اسلامی ایران صادر شد.

اقدام ایران واسه استرداد اموال تاریخی ایران در آمریکا

به گفته ی این مقام مسئول، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و هم دولت آمریکا بر این موضوع که اموال تاریخی و فرهنگی از اجرای حکم ضبط اموال مستثناست، صحه گذاشته ان.

قره سید رومیانی در ادامه با تاکید بر این که اموال فرهنگی و تاریخی مصونیت قضایی و اجرایی از دید اجرای احکام دارن، اضافه کرد:

پرونده مربوط به الواح هخامنشی با جدیت از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری در حال پیگیریه و با امید به اینکه بتونیم با برنامه ریزی درست و تلاش صبورانه، تماشاگر برگشت این اشیای تاریخی به کشور باشیم.

برچسب ها :

ناموجود