دسته بندی: عمومی
ایران واسه لغو ویزا هدف دار می‌شه

به گفته رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، پروژه لغو ویزای ایران هدف دار می شه و دقیق شدن و فوکوس کردن روی کشورهایی هستش که لغو ویزا با اون ها به ورود بیشتر گردشگر منجر شه.

«علی اصغر مونسان» رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:

ما خیلی گیرِ داستان لغو روادید ایران نیستیم، چون حالا خوبیش اینه الان واسه اتباع ۱۸۰ کشور، ویزای فرودگاهی با اعتبار ۹۰ روز صادر می شه؛ اما معمولا لغو ویزا امتیازیه که به جریان گردشگری کمک می کنه.

مونسان اضافه کرد که لغو ویزا باید هدف دار انجام شه، چون بعضی وقت ها این کار به نفع ما نیس و باعث خروج بیشتر گردشگر و مسافر از کشور می شه؛ به هر حال لغو ویزا، سیاستی متقابله. ما باید اول کشورای هدف مون رو تشخیص بدیم و به شکلی سیاست گذاری کنیم که این موضوع واسه ما برد-برد باشه، نه این که لغو ویزا انجام بدیم و خروج بیشتر گردشگر از کشور رو موجب شیم.

مونسان تاکید کرد:

اگه لغو ویزا هدف دار باشه به رونق گردشگری کمک می کنه.

رژیم لغو ویزا از دولت نهم مطرح شد؛ پیشنهاد اول، اجرای سیاست دوطرفه با ۶۰ کشور بود که هیچ وقت نامشون مشخص نشد و این پروژه تحت تاثیر شرایط سیاسی ایران که مخالفانی هم در داخل داشت، هیچ بعضی وقتا اجرا نشد، تا این که ابتدا دولت نهم، پروژه ویزای فرودگاهی که وزارت خارجه از اون به عنوان «داداش لغو ویزا» یاد می کرد، با افزایش اعتبار تا ۳۰ روز که بعدا به ۹۰ روز رسید، خیلی جدی اجرا شد.

با این حال سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در هر دوره ی مدیریتی فقط آماری از کشورهایی داده که واسه لغو ویزا با اون ها تمایل داشته؛ کشورهایی که نامشون مشخص نشده؛ اما اشاره شده که بیشتر در گروه ی همسایگان ایران یا اون هایی که تحت تاثیر روابط خاص سیاسی و اقتصادی تمایل های دو جانبه ای هست، بوده ان؛ اما حالا این سازمان با چرخش نسبی در سیاست هاش، عزمشو جزم کرده روی کشورهایی متمرکز شه که در ورود گردشگر تاثیرگذارترند.

در سال های گذشته لغو با بعضی کشورها و یا آسون کردن ویزا واسه اتباع ایرونی از طرف یه سری های دیگه، مثل مالزی، گرجستان، ارمنستان، روسیه و از زمان های قدیم ترکیه و تازگیا صربستان بیشتر به خروج گردشگر به طرف این کشورها منجر شده.

برچسب ها :

ناموجود