دسته بندی: عمومی
ایران به دنبال جذب گردشگران روسیه

مسعود سلطانی فر از وجود زمینه های همکاری در بخش گردشگری، حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی و همکاری مراکز مطالعاتی و پژوهشی بین دو کشور ایران و روسیه خبر داد.

 معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مصاحبه با خبرگزاری "اسپوتنیک روسیه" گفت:

طبق دستورالعملی که به فرودگاه های بین المللی ایران مثل امام خمینی تهران، شیراز، تبریز، مشهد و اصفهان ابلاغ شده، همه توریست های روسیه و ۱۹۰ کشور جهان می تونن ویزای فرودگاهی ۳۰ روزه دریافت کنن که این ویزا پس از انقضاء واسه ۱۵ روز دیگه هم قابل تمدیده.

سلطانی فر درباره همکاری ایران و روسیه در مورد حفظ و نگهداری میراث فرهنگی اعلام کرد: با در نظر گرفتن اینکه کارشناسان دو کشور دارای توانمندی های خوبی در مورد تحقیق، زنده و تعمیر آثار فرهنگی و تاریخی هستن، زمینه همکاری در این بخش هست که در نشست های آینده مورد توجه قرار می گیره.

: همکاری مراکز مطالعاتی و پژوهشی و هم اینکه موزه های روسیه با مراکز پژوهشی و موزه های ایران، برگزاری نمایشگاه های مشترک و همکاری در مورد تعمیر و زنده کردن وسایل تاریخی و فرهنگی از دیگر زمینه های همکاری بین دو کشوره.

معاون رئیس جمهور در ادامه به  سفر رئیس آژانس گردشگری فدرال روسیه به ایران طی هفته های آینده اشاره کرد و اضافه کرد: این سفر به خاطر حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران صورت می گیرد، هم اینکه امضای سند تفاهم همکاری بین دو کشور از دیگر برنامه هاییه که در کناره سفر رئیس آژانس گردشگری فدرال روسیه انجام می شه.

ایشون با اشاره به موضوع لغو روادید بین ایران و روسیه اعلام کرد: یکی از مهم ترین سیاست های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری واسه آسون کردن گردشگری، تسهیلات ارسال ویزا واسه اتباع کشورای جور واجور و یا لغو ویزاه.

سلطانی فر با بیان اینکه پیشنهاد لغو روادید بین دو کشور ایران و روسیه به مراجع ذیصلاح فرستاده شده، گفت: وزارت خارجه و دولت جمهوری اسلامی با این لغو کم کم روادید موافق هستن و تصور بسیار خوبی در بین مسئولین دو کشور در این مورد هست، در مرحله اول پیشنهاد شده دارندگان گذرنامه های سیاسی و خدمت، لغو روادید شن و در مراحل بعدی واسه همه اتباع دو کشور لغو روادید انجام بشه، آسون کردن سفر گردشگران روسیه به ایران و هم اینکه گردشگران ایرونی به روسیه واسه مسئولین دو کشور از اهمیت خیلی زیادی برخورداره.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: ۴۴ میلیون گردشگر روس طی سال ۲۰۱۴ به کشورای جور واجور سفر کرده ان که ایران به عنوان یه کشور همسایه باید بتونه بین ۳ تا ۵ درصد این گردشگران، یعنی حدود یک تا دو میلیون نفر رو جذب کنه، این در حالیه که در سال ۲۰۱۵ کمتر از ۵۰ هزار گردشگر روس به ایران سفر داشته ان و واسه جذب یک تا دو میلیون نفر گردشگر به طور قطع باید تسهیلات و امکانات خاصی تدارک دیده شه.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: هرساله بین ۴ تا ۴.۵ میلیون گردشگر روس از ترکیه و حدود ۲ تا ۲.۵ میلیون روس از مصر بازدید می کردن، اما پس از مشکلاتی که میان روسیه و ترکیه به وجود اومد در ماه های گذشته تماشاگر کاهش سفر گردشگران روس به این کشورها بوده ایم.

ایشون با اشاره به سفر معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به همراه هیاتی از بخش خصوصی فعال گردشگری به روسیه اضافه کرد: در این سفر، بحث های بسیار سازنده ای بین مسئولین گردشگری روسیه در بخش خصوصی و دولتی و معاون گردشگری کشورمون انجام شد و مباحث مقدماتی برگزاری تورهای جور واجور واسه گردشگران روس مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

سلطانی فر اعلام کرد: به دلیل تنوع اقلیمی در ایران و فرق اون با کشور روسیه، شهروندان روس که در بیشتر مناطق این کشور دمای ۱۰ تا ۲۰ درجه پایین سفر رو تجربه می کنن، می تونن با سفر به ایران طی یه پرواز ۴ تا ۵ ساعته از هوای مطبوع جزیره ها کیش و قشم به کار گیری کنن.

ایشون با اشاره به اینکه اماکن مذهبی و زیارتی ایران مقصد مناسبی واسه گردشگران مسلمون روسیهه، اعلام کرد: ایران یه کشور- موزهه که اماکن فرهنگی و تاریخی کم مثل بسیاری در کرمان و یزد و اصفهان و شیراز و تبریز و دیگه شهرها داره و علاوه بر امکانات رفاهی و تفریحی که در جزیره ها ایرونی مثل قشم و کیش هست، وجود مراکز تجاری در این مناطق، امکان خرید رو هم واسه گردشگران جفت و جور کرده.

سلطانی فر به حضور سرمایه گذاران کشورای جور واجور در بخش گردشگری ایران اشاره کرد و گفت: در سفر هیات ایرونی به ریاست معاون گردشگری به روسیه که در هفته های گذشته انجام شد، روس ها، ایران رو به عنوان یکی از مقاصد گردشگری جانشین ترکیه و مصر دونستن و با در نظر گرفتن این علاقه مندی، در سفر آینده رئیس آژانس فدرال گردشگری روسیه که سرمایه گذاران این کشور هم هستن، بسته سرمایه گذاری گردشگری معرفی می شه و زمینه های همکاری بین مسئولین دو کشور مورد بحث قرار می گیره.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود