دسته بندی: عمومی
ایران در جدول جهانی سفر و گردشگری ۲۱ پله صعود کرد

ایران با ۲۱ پله صعود در جدول جهانی سفر و گردشگری ارزون ترین مقصد سفر شد.

طبق رتبه بندی مجمع جهانی اقتصاد در گزارش منتشر شده سال ۲۰۱۷، ایران با کسب ۶/۶۶ امتیاز در شاخص رقابت پذیری قیمت گردشگری، رتبه یه جهان رو بدست آورده و جلوتر از کشورهایی چون مصر، مالزی، روسیه، ترکیه، عربستان، یونان، کانادا، اسپانیا، آمریکا، فرانسه و ایتالیا که به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار داشته ان، بوده.

این مجمع در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۳ جایگاهی رو واسه ایران قائل شده بود که در آخرین گزارش، این قیاس بین ۱۳۶ کشور صورت گرفته.

پاسارگاد ایران

شاخص رقابت پذیری هزینه گردشگری با امتحان مالیات بر بلیت ها و هزینه های فرودگاهی، شاخص قیمت هتل طبق دلار آمریکا، شاخص برابری قدرت خرید و اندازه قیمت سوخت طبق سنت (هر ۱۰۰ سنت یه دلار) پرداختی به ازای هر لیتر، این رتبه بندی رو قائل شده.

هزینه همیشه از اصلی ترین فاکتورهای تعیین کننده سفر به حساب اومده، اون اون طور که به باور مسؤولان گردشگری کشور هم در سال های گذشته، گردشگرانی از کشورای جور واجور اروپایی ، آفریقایی و هم اینکه آمریکا و استرالیا از ایران دیدن کرده ان که با در نظر گرفتن کم شدن اندازه تورم، ایران رو مقصدی ارزون واسه سفر دونسته ان.

قدم های ایران پس از برجام واسه بهبود زیرساخت های حمل ونقل و اقدامات بعدی در خرید هواپیما و نوسازی ناوگان ریلی و دریایی در پذیرش بیشتر گردشگران موثر بوده.

با اینکه بعضی کارشناسان فکر می کنند، هزینه تورهای گردشگری ایران در مقایسه با کشورای همسایه بیشتره و یا بخش حمل و نقل به دلیل تحریم های یه دهه گذشته با محدودیت و افزایش اندازه روبه رو بوده که بی تاثیر در هزینه گردشگری نیس، اما قدم های ایران پس از برجام واسه بهبود زیرساخت های حمل و نقل باعث شده رتبه ایران در این بخش طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد به ۸۹ برسه که حتما اقدامات بعدی کشورمون در خرید هواپیما و نوسازی ناوگان ریلی و دریایی در اثبات شاخص رقابت پذیری هزینه سفر و پذیرش بیشتر گردشگران موثر در حال افزایش ای داره.

مجمع جهانی اقتصاد که هر دو سال یه بار اینجور گزارشی رو منتشر می کنه، تقریبا از سال ۸۹، با بررسی شاخص های اقتصادی در ایران، کشورمون رو وارد این رتبه بندی ها کرد.

در این سال ها ایران از رتبه ۱۱۴ جهان – که از بین ۱۴۰ کشور در سال ۲۰۱۱ بدست آورده بود – با ۲۱ پله صعود به ۹۳ رسید. ایران حتی در مقایسه با رتبه بندی سال های ۹۴ – ۹۵، چار پله صعود داشته که به اقرار خیلی از فعالان گردشگری در داخل و بیرون، «دیپلماسی لبخند دولت» در تغییر این شرایط مهم ترین نقش رو اجرا کرده، اون اون طور که خیلی از سرمایه گذاران خارجی از کشورهایی چون فرانسه، ترکیه، آلمان و امارات رو راغب به سرمایه گذاری در کشوری کرده که آینده درخشانی در گردشگری داره و دولتِ اون درحال پایه ریزی بنیان های تازه ایه تا آخرسر گردشگری رو طبق فرمایش مقام معظم رهبری، جانشین اقتصادِ تک محصولی نفت کنه.

«باسم ترکاوی»، مشاور ارشد اقتصادی و سرمایه گذاری که ایران رو به عنوان مقصدی واسه سرمایه گذاری گردشگری مطالعه کرده، عقیده داره تغییر دیپلماسی دولت ایران در چار سال گذشته به نفع گردشگری، درآمدزایی و سرمایه گذاری بوده و می گوید:

وضعیت سیاسی، نقش مهمی در کشور غنی مثل ایران اجرا کرده که باعث شده این کشور چهل-پنجاه سال عقب بمونه، هرچند سال های گذشته تغییراتی شروع شده، اما رقابت هایی بوده که امیدوارم کمرنگ شه.

به اقرار خیلی از فعالان گردشگری در داخل و بیرون، «دیپلماسی لبخند دولت» در تغییر این شرایط مهم ترین نقش رو اجرا کرده.

شرکت معتبر «Forward Keys» در آخرین گزارشی که درباره رشد صنعت گردشگری در ایران نوشته بود هم آورده:

ایران در حال اثبات خود به عنوان یه مقصد محبوبه و تعداد رو به افزایش گردشگران از سراسر جهان رو تجربه می کنه.

طبق آمار معاون گردشگری کشور، در فاصله سال های ۹۲ تا ۹۵ حدود ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار گردشگر خارجی به کشور وارد شده، ایده ایران رسیدن به ۲۰ میلیون گردشگر در هر سال طبق چشم انداز ۲۰ سالهه. هرچند که تاکید مقام معظم رهبری طبق سیاست ابلاغی برنامه ششم پیشرفت واسه پنج برابر شدن گردشگرانی که آمار اون حدود ۶ میلیون نفر اعلام شده، برداشتن قدم هایی بلندتره که به باور رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، با برخوردهای پلیسی و امنیتی نمی توان به اون رسید.

دولت ایران در سال های گذشته با اجرای سیاست دره های باز و ارسال ویزای ۹۰ روزه در ۱۰ فرودگاه بین المللی واسه اتباع ۱۹۰ کشور – اونم در کوتاه ترین زمان ممکن – با در نظر گرفتن کمبود امکانات و زیرساخت های در اختیار، موفق شد تا رویایی که سال ها فقط از اون سخن گفته می شد رو عملی کنه و تا حدی نگاه امنیتی نسبت به کشوری که در دنیا نام اون با جنگ و تروریسم گره خورده بود رو خنثی کنه.

برچسب ها :

ناموجود