دسته بندی: عمومی
ایران در فهرست کشورای بدون سیرک حیوانات جهان

از اول سال جاری نام ایران در فهرست کشورای بدون سیرک حیوانات جهان ثبت شد و دیگه حیوانات در سیرک های ایران حضور ندارن و به جایگاه واقعی خود سپرده می شن.

سیرک به معنی چیزی که امروز می شناسیم با حضور شعبده باز، دلقک، آکروبات باز و حیوانات رام شده مثل شیر و خرس از سده ی ۱۷۰۰ میلادی شروع به کار کرده، اتفاق ای که در سال ۱۳۷۰ به ایران وارد شد.

سیرکی که «خلیل طریقت پیما»، ملقب به «خلیل عقاب» به همراه همسرش «شهلا اشکبوس» در ایران گشایش کرد با حضور ۶۰ نفر از هنرمندان ایتالیا، رومانی و پرتغال در خیلی از شهرهای ایران به اجرای نمایش پرداخت.

«شهلا اشکبوس» که به بانوی سیرک ایران مشهوره مدت ۱۸ سال مدیریت سیرک خلیل عقاب رو عهده دار بود و در آخر اسفند ماه ۱۳۸۷ تو یه تصادف رانندگی بین سفر کاری با تیم ایتالیایی خود درگذشت اما سیرک خلیل عقاب با بیشتر از ۲۵ سال سابقه نوروز امسال در کنار سیرک های دیگه اولین اجرای نمایش بدون به کار گیری حیوانات رو تجربه کرد.

شادی مدرس فعال زندگی وحش که فروردین سال ۹۳، کارگروهی واسه حذف حیوانات از سیرک ها تشکیل داده بود با بیان خوشحالی و راضی بودن از پایان اجرای نمایش با حیوانات در ایران گفت:

جلب موافقت سیرک دارانی که سال ها از راه اجرای نمایش با حیوانات امرار معاش کرده ان واسه ایجاد تغییری اساسی در برنامه هاشون خیلی آسون نبود اگر در ماه های ساده تشکیل کارگروه، نا آرومی های بسیاری بین اعضای کارگروه و سیرک داران شکل گرفت اما حالا خوبیش اینه پایانی خوش و صلح آمیز رو به همراه داشت.

ایشون ساپورت فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی از جریان حذف حیوانات از سیرک ها رو یکی از مهمترین عوامل موفقیت این کارگروه عنوان کرد و گفت که پیگیری های نمایندگان مجلس و مکاتبات فراکسیون محیط زیست با سازمان حفاظت محیط زیست راه رو واسه رسیدن به هدف کارگروه که ثبت نام ایران در فهرست کشورای بدون سیرک حیوانات بود هرچه بیشتر صاف ساخت.

این فعال زندگی وحش با اشاره به اینکه حیوانات بسیاری چون خرس و شیر طی ۲ سال گذشته طبق ممنوع بودن کم کم سیرک حیوانات به وسیله سیرک داران و معرکه گیران به سازمان حفاظت محیط زیست منتقل شده ان، گفت:

بیشترین تعداد گونه های زندگی وحش واسه سیرک قهرمانی بود که در تابستون ۹۳ تعداد ۸۴ حیوان غیراهلی شامل ۲۹ شیر آفریقایی، ۲ خرس مشکی و ۴ خرس قهوه ای به همراه خود به استان البرز آورده بود.

مدرس، علاوه بر استقبال از انصراف داوطلبانه سیرک قهرمانی از اجرای نمایش با حیوانات در سیرک گفت که دوازدهم فروردین طی مراسمی در سیرک شیراز از محمدعلی قهرمانی که پس از سال ها از ادامه اجرای نمایش با ۳۰ دونه شیر آفریقایی بی خیال شد تشکر کردیم و می خواهیم در جریان بازسازی باغ وحش شیراز که به تازگی شروع شده خصوصاً واسه فرهنگ سازی و چگونگی برخورد مردم با حیوانات باغ وحش از برادران قهرمانی ساپورت کنیم.

این فعال زندگی وحش در آخر با تاکید بر اینکه از اول سال جاری نام ایران در فهرست کشورای بدون سیرک حیوانات جهان ثبت شد، در مورد آخرین بازماندگان زندگی وحش در قفس های سیرک گفت:

الان تنها ۷ دونه ببر بنگال واسه سیرک عقاب در انتظار جایگاهی مناسب واسه ادامه زندگی هستن.

که این تعداد که به زودی یا به باغ وحشی دارای شرایط منتقل می شن یا با در نظر گرفتن علاقه و اهمیت خاص ای که «ابراهیم طریقت پیما»، مدیر این سیرک براشون قائله، در جایگاهی ثابت و برابر با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست به وسیله ایشون نگهداری می شن.

برچسب ها :

ناموجود