دسته بندی: عمومی
ایران در راه صعود رتبه گردشگری در سال ۲۰۱۷

ایران در تازه ترین گزارش رقابت پذیری مجمع جهانی اقتصاد در بخش گردشگری به رتبه ۹۳ رسید.

مجمع جهانی اقتصاد در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت رقابت پذیری بخش سفر و گردشگری در مناطق و کشورای جور واجور جهان پرداخته. این گزارش که از طرف این سازمان معتبر بین المللی منتشر می شه، با به کار گیری نماگر های مختلفی وضعیت زیرساخت های خدمات گردشگری و زیرساخت های زمینی، بنادر و هوایی، منابع فرهنگی و سفرهای تجاری، منابع طبیعی، پایداری زیست محیطی، رقابت پذیری قیمتی، آزاد بودن دسترسی در سطح بین الملل، اولویت بخش سفر و گردشگری، اندازه آمادگی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، منابع انسانی و نیروی کار، سلامت، ایمنی و امنیت و هم محیط کسب وکار رو در کشورای جور واجور اندازه گیری کرده و بعد با مقایسه اونا یه جور رتبه بندی جفت و جور می کنه.

طبق گزارش تازه این سازمان، جایگاه ایران در گزارش رقابت پذیری سفر و گردشگری سال ۲۰۱۷ به رتبه ۹۳ از ۱۳۶ کشور مورد بررسی پیشرفت یافته که نشون دهنده بهتر شدن وضعیت این صنعت در کشوره. در سال ۲۰۱۵ که گزارش قبلی این سازمان منتشر شد، رتبه ایران از بین ۱۴۱ کشور مورد بررسی ۹۷ اعلام شده بود. از نظر امتیازات کسب کرده هم ایران حالا به ۳/۴ رسیده حال اینکه در گزارش سال ۲۰۱۵ امتیاز اون ۳/۳ بود.

گزارش این سازمان در سال ۲۰۱۷ نشون می دهد که اسپانیا، فرانسه و آلمان بازم به ترتیب در بالا بهترین کشورها از نظر رقابت پذیری گردشگری قرار دارن و ژاپن نسبت به گزارش سال ۲۰۱۵ از جایگاه نهم به رتبه چهارم انتقال پیدا کرده. آمریکا هم تماشاگر سقوط دو پله ای بوده و ششم شده و بریتانیا بازم در مقام پنجم باقی مونده. در بین کشورای همسایه و خاورمیانه هم امارات متحده عربی با ۵ پله سقوط در گزارش جدید به رتبه ۲۹رسیده، اما بازم بهترین کشور منطقه س. پس از امارات، قطر هم با ۴ پله سقوط به جایگاه ۴۷ رسیده.

بحرین بدون تغییر در رتبه ۶۰ مونده، عربستان سعودی با یه پله صعود به جایگاه ۶۳ رسیده، عمان با یه پله سقوط به جایگاه ۶۶ سقوط یافته، آذربایجان با رشد قابل توجه ۱۳ پله ای به رتبه ۷۱ رسیده، مصر با ۹ پله صعود ۷۴شده، اردن با ۲ پله صعود در رتبه ۷۵ قرار گرفته و در آخر ارمنستان با پرش ۵ پله ای، هشتاد و چهارم شده که همه بالاتر از ایران قرار دارن. مهمه که کشور ترکیه به رغم مشکلات گذشته خود، بدون تغییر بازم در رتبه ۴۴ قرار داره و تایلند هم با یه پله صعود، ۳۴ شده.

برچسب ها :

ناموجود