دسته بندی: عمومی
ایران در بین ۱۰ کشور اول جهان از نظر جاذبه های گردشگری

به گفته  سید علی اکبر شمسیان، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی ۳۲ هزار منطقه تاریخی و ۱۰۰ هزار اثر تاریخی مکشوفه در ایران هست.

 شمسیان ظهر دوشنبه در نشست علمی تجارب کشور فرانسه در پیشرفت پایدار گردشگری که در تالار اجتماعات جهاد دانشگاهی مشهد و با حضور مدیر گروه گردشگری دانشگاه مونت پلیه فرانسه برگزار شد، اعلام کرد:

۴۹ اثر تاریخی ایران در نوبت ثبت جهانی قرار دارن.

ایشون از زیاده روی گری که به شکل اقدامات تروریستی تهدید کننده صلح جهانی و گفتگوی تمدنیه و هم رویدادهای گذشته فرانسه که جون آدمای بیگناهی رو گرفت بیان تاسف کرد و ادامه داد:

تمدنا هموراه نیازمند بازبینی و بازآفرینی خود هستن و این به جز با مبادله اندیشه و تجربه میان فرهنگا و تمدنا ممکن نمی شه.

شمسیان گردشگری رو از مهم ترین ایزارهای رابطه بین فرهنگی خواند و گفت:

ایران جزو ۱۰ کشور اول جهان از نظر برخورداری از جاذبه های گردشگریه اگر ۳۲ هزار منطقه تاریخی و ۱۰۰ هزار اثر تاریخی مکشوفه در این کشور هست که نشون از توانمندی در بخش میراث فرهنگیه.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی اقرار داشت:

فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران شامل ۱۹ مکانه که همه اونا مکانای فرهنگی هستن و علاوه بر مکانای ثبت شده ۴۹ اثر هم در نوبت ثبت جهانی یونسکو قرار دارن.

ایشون با اشاره به اینکه مشهد در سال ۲۰۱۷ از طرف ایسسکو به عنوان پایتخت فرهنگی منطقه آسیایی کشورای اسلامی معرفی شده، اضافه کرد:

تو یه کلام مشهد شهر زیارت، تاریخ و فرهنگ ایرونی- اسلامیه.

شمسیان خاطر نشون کرد:

در سال ۲۰۱۴ تعداد ۵ میلیون گردشگر خارجی وارد ایران شدن که بیشتر اونا گردشگران مذهبی بودن و حدود ۵۰ درصد از گردشگران خارجی زیارتی هستن و دسته دوم هم گردشگران فرهنگی تاریخی هستن.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به اینکه گروه سوم گردشگران خارجی گردشگر سلامت هستن، گفت:

با وجود ظرفیتای بی بدیل فرهنگی، تاریخی و طبیعی کشور فاصله زیادی بین ظرفیتای بالقوه و بالفعل پیشرفت ای گردشگری در کشور و به خاص در شهر مشهد مشاهده می شه.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی اعلام امیدواری کرد با ارتقای فضای دیپلماسی عمومی، ایران به یکی از پربازدید ترین مناطق گردشگران فرهنگ دوست مبدل شه و اضافه کرد:

یکی از بخش های مهم پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گردشگریه و در این مورد خواهان همفکری و به کار گیری تجارب دانشگاه مونت پلیه فرانسه هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب ها :

ناموجود