دسته بندی: عمومی
ایران رتبه دهم جهانی رو در ثبت آثار یونسکو داره

ایران با ۲۹ اثر ثبت شده رتبه دهم جهان رو در یونسکو داره.

«سمیع الله حسینی مکارم» معاون پیشرفت مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آیین «جون بخشی به قهوه انوشه نوش آباد» گفت:

الان ۱۰ اثر الهی کشور به ثبت جهانی رسیده و ۶۰ اثر هم در فهرست موقت سازمان یونسکو در انتظار ثبت جهانیه.

ایشون در جواب به انتقادها در مورد ی اقدام بعضی کشورای همجوار واسه ثبت آیین ها و آثار ناملموس ایران در یونسکو، گفت که هر کشور درسال یه سهمیه واسه ثبت اثر درسازمان یونسکو داره و کشور ما به دلیل این که کشوری قدیمیو با سابقه ی تاریخی و آثار بی شمار تاریخی و فرهنگیه، امکان ثبت این همه آثار رو یه جا نداره.

ایشون اضافه کرد که کشورای همسایه که آثار تاریخی محدودی دارن این فرصتو از دست نداد و تعدادی از آثاری که واسه ایرانه رو به نام خود ثبت کردن.

«حسینی مکارم» با اشاره به این که در کشورما بیشتر از ۸۰۰ هزار اثر تاریخی هست، گفت که از این تعداد حدود ۱۰۰ هزار اثر شناسایی شده و ۳۲ هزار اثر هم به ثبت ملی رسیده که از بین اونا تعداد ۲۹ اثر ثبت جهانی شده .

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت که از سال ۲۰۰۴ میلادی که یونسکو میراث الهی یا میراث ناملموس رو به رسمیت شناخت، تلاش کردیم میراث ناملموس خود رو در اولویت بذاریم که تا الان هم ۱۰ اثر رو به ثبت جهانی رسونده ایم .

ایشون اضافه کرد که میراث ناملموس شاخه های زیادی داره که مثل اون میشه به تعزیه، نمایش های سنتی، آیین ها، آداب و رسوم، عزاداری ها، علم های سنتی مثل طب و نجوم، قنات ها، صنعتگری سنتی و بادگیرها و موارد دیگه اشاره کرد که در ایران به تعداد زیادی یافت می شه که منطقه فرهنگی کاشان هم رتبههای اول رو در این مورد داره و باید از این ظرفیت ها خوب به کار گیری کرد.

«حسینی مکارم» ثبت نوروز در ایران رو یکی از انتخاب های خوب گذشتگان دونست و گفت:

اونا با ثبت نوروز، زمینه ایجاد ده ها اثر فرهنگی رو به وجود آوردن و نشون دادن که نوروز می تونه به عنوان دیپلماسی فرهنگی میان ملت ها بکنه و باعث ایجاد صلح و دوستی و پیوند کشورها شه.

ایشون به اهمیت ثبت غذاها، نوشیدنیها و خوردنی ها به عنوان میراث ناملموس اشاره کرد و اضافه کرد که این ابتکار و حرکتی که در شهر نوشآباد شروع شده و نوشیدنی قهوه به عنوان اثری ناملموس درحال جون بخشیه، بسیار مهم و قابل ستایشه و نشونه ی ذوق و استعداد پر مردمون گذشته ی این شهر بوده که در عزاداری ها واسه کاهش مشکلات و در جشنا واسه شادی، عرضه می شده.

اون در آخر عنوان کرد که این اثر مستندسازی شده و جنبه ی اقتصادی اون هم پیگیری می شه.

برچسب ها :

ناموجود