دسته بندی: عمومی
ایران میزبان آینده «ایکوفوم» در سال ۱۳۹۷ه

پس از مشورت های انجام شده در کنفرانس ایکوم امسال و پس از اون در آخر هیأت اجرایی ایکوفوم و ریاست اون با برگزاری کنفرانس عمومی ایکوفوم در سال ۱۳۹۷در تهران موافقت کردن.

طبق تفاهم نامه ای که میان کمیته ملی موزه های ایران و کمیته بین المللی ایکوفوم «موزه شناسی» امضا شد، همایش بین المللی ایکوفوم سال ۱۳۹۷در تهران برگزار می شه.

طبق این تفاهم نامه که به امضای «سید احمد محیط طباطبایی»، رئیس ایکوم ایران و «سانیا صدیقیان»، نماینده ایکوفوم رسید، دو طرف به صورت مشترک مقالات همایش رو منتشر می کنن.

هم اینکه دو طرف نسبت به انتشارات مشترک خود از حق طبع و نشر مساوی برخوردارن و طبق توافق اون ها نشست های مشترکی واسه پیدا کردن سازوکار برگزاری همایش درزمان تعیین شده، تشکیل می شه.

این تفاهم نامه که از تاریخ امضا لازم الاجراه، تا دی ماه سال ۱۳۹۷ اعتبار داره.

«سید احمد محیط طباطبایی»، رییس کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) در این مورد گفت:

پس از مشورت های انجام شده در کنفرانس ایکوم امسال و پس از اون در آخر هیأت اجرایی ایکوفوم و ریاست اون با برگزاری کنفرانس عمومی ایکوفوم در سال ۱۳۹۷در تهران موافقت کردن .

طباطبایی با اشاره به اینکه ایکوفوم بخش موزه شناسی ایکوم و قسمت فکری و نظری این کمیته جهانیه، گفت که این بخش بیشترین عضو فعال رو در بین بقیه بخش های ایکوم داشته و در بین اونا از نظر کمّی و کیفی خیلی مهمه.

طباطبایی برگزاری این کنفرانس رو بهونه ای واسه جلب توجه به موضوع موزه داری و وضعیت موزه ها دونست که باعث برانگیخته شدن ذوق و شوق فعالیت در جامعه موزه داران می شه.

رییس ایکوم ایران با اشاره به شرکت همه ی کشورای عضو ایکوم در این همایش اعلام کرد این همایش پنج روزه با برگزاری ۷ کارگاه موزه ای همراهه و موزه های ایران مثل دولتی، خصوصی، عمومی، وسیله محور و کاخ موزه هادر این کارگاه شرکت می کنن.

طباطبایی در ادامه درباره ی توافقاتی که واسه جفت و جور ی لیست قرمز با ایکوفوم انجام شده، گفت:

طبق این توافق، لیست قرمز اشیای تاریخی فرهنگی ایران تا زمان برگزاری همایش جفت و جور و در اجلاس ایکوفوم مورد تأیید و موافقت قرار می گیرد .

طباطبایی گفت  که مثلا اگه وسیله از جیرفت در موزه ای با نام عربستان به نمایش دراومده، ایکوم اون موزه رو مکلف می کنه که هویت اصلیِ وسیله رو ذکر کنه، یعنی با قرار گرفتن وسایل در لیست قرمز هویت اونا، علاوه بر استرداد شی پیگیری می شه.

رئیس ایکوم ایران با اشاره به برخورداری ۱۵ کشور دنیا از لیست قرمز اضافه کرد که بعضی از کشورها مثل انگلیس نیاز به لیست قرمز ندارن و کشورهایی مثل ایران، مصر، چین، یونان و کشورای آمریکای لاتین که دارای تمدن قدیمی و انگار صادرکننده وسایل تاریخی هستن به لیست قرمز نیاز دارن

برچسب ها :

ناموجود