دسته بندی: عمومی
ایران هزینه معامله با بوئینگ رو چیجوری پرداخت می کنه؟ دلار یا یورو؟

پایگاه خبری فوربز (Forbes) با ادعای آمادگی ایران واسه از سرگیری روابط تجاری با آمریکا، درباره ی فروش ۱۰۰ هواپیمای بوئینگ به ایران، این سؤال رو طرح کرده که ایران پول بوئینگ رو به دلار پرداخت می کنه یا یورو؟ واسه آگاهی از جزییات این گزارش در ادامه با سایت ما همراه باشین.

مقالات در رابطه:

  • توافق تاریخی ایران با بوئینگ
  • برگشت بوئینگ ها به آسمون ایران
  • ۵ تا ۸ فروند ایرباس در سال ۹۵ به ایران وارد می شن

ایران واسه اولین بار در چند دهه ی گذشته، بازارهای خود رو به روی هواپیماهای آمریکایی گشوده و در حال آماده سازی واسه سفارش صد هواپیما به شرکت بوئینگه. اگه دولت آمریکا با این قرارداد موافقت کنه، معامله ی پرسودی واسه شرکت بوئینگ هستش. شرکتی که تلاش می کنه تا حریف دیرینه ی خود یعنی شرکت اروپایی ایرباس رو کنار بزنه. ایرباس هم تازگیا معامله ی مشابهی با ایران داشته.

مذاکرات گذشته ایران و بوئینگ موجب افزایش ارزش سهام این شرکت هم شده. هم اینکه این معامله می تونه خبر خوبی واسه بقیه شرکت های آمریکایی باشه که مشتاق ایجاد روابط تجاری با ایران هستن، چون که نشونه ای از گرم شدن روابط تجاری ایران و آمریکاس. این دو کشور بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷، روابط تجاری خود رو قطع کرده بودن.

بوئینگ

در حالی که ایران به دنبال ایجاد دوباره روابط با آمریکاس، در عین حال تلاش می کنه وابستگی خود رو به دلار به عنوان ارز مورد به کار گیری در تجارت بین المللی کم کنه. ایران در ماه فوریه اعلام کرده تمایل داره که هند و بقیه مشتریان نفتی بدهی نفتی خود به ایران رو با یورو پرداخت کنن و این سیاست در معاملات نفتی آینده هم پیاده می شه.

این سیاست در معامله با شرکت بوئینگ هم اجرا می شه؟ هنوز واسه اعلام نظر زوده، اما می توان گفت این درخواست ایران شاید به مانعی در ایجاد روابط تجاری دوباره بین این دو کشور تبدیل شه.

برچسب ها :

ناموجود