دسته بندی: عمومی
ایران و هند واسه زنده کردن بناهای تاریخی خود همکاری می‌کنن

«سائوراب کومار»، سفیر هند در ایران با حضور در مجموعه تاریخی مسعودیه تهران، با مدیرعامل صندوق احیا دیدار و گفت وگو کرد.

«محمدرضا پوینده» مدیرعامل صندوق احیا در دیدار با «سائوراب کومار»، سفیر هند در ایران گفت:

شاید هیچ دو کشوری رو در دنیا پیدا نکنیم که به اندازه ایران و هندوستان دارای اشتراکات تاریخی و فرهنگی باشن.

ایشون اضافه کرد که همه فکر می کنند که روابط دو ملت ایران و هند بسیار پایدار و قدیمیه و با امید به اینکه با علاقمندی آقای سفیر، تماشاگر ارتقا همکاری های صندوق احیا با مراکز مربوطه در کشور هند باشیم.

رئیس هیئت مدیره صندوق احیا ادامه داد که بررسی ها نشون می دهد که ایران و هند ۵ تفاهم نامه در بخش هنری و میراث فرهنگی با یکدیگر امضا کرده ان و ما در چارچوب این تفاهم نامه ها می توانیم اقدامات جدی تری انجام بدیم.

پوینده تاکید کرد که صندوق احیا در گذشته تو یه پروژه تعمیر انستیتو زبون فارسی «علیگر» در هند فعالیت هایی انجام داده. این پروژه مربوط به ۹ سال قبله و کار اون در همون زمان به پایان رسید.

ایران و هند

ایشون توضیح داد که ما اعلام آمادگی می کنیم که با در نظر گرفتن ظرفیت صندوق احیا و تجربه ۱۰ ساله گذشته واسه احیا و بهره ورداری از بناهای تاریخی در بخش «باغ ایرونی و بناهای تاریخی هندوستان»، یا پروژه های سرمایه گذاری که در کشور ایران و به خاص در استان هرمزگان و بندر چابهار وجود دارن، همکاری های دو جانبه ای رو شروع کنه.

مدیرعامل صندوق احیا گفت:

پروژه باغ ایرونی «حیدرآباد» هند یکی از پیشنهادات ما واسه همکاریه که آمادگی داریم تا در این مورد واسه گفتگو بیشتر میزبان مرکز تحقیقات قدیم شناسی هند باشیم تا از این روش تفاهم بر سر پروژه های موردی امکانپذیر باشه.

پوینده اضافه کرد که ما رسما از نماینده مرکز تحقیقات قدیم شناسی هند دعوت می کنیم که با حضور در ایران و آشنایی با ظرفیت ها و تجارب ما، زمینه هایی واسه همکاری دو جانبه رو کلید بزنن.

ایشون تاکید کرد که نزدیکی و قرابت فرهنگی می تونه باعث جذب سرمایه گذاران هندی در بناهای تاریخی استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان شه و هم اینکه در بخش «مالی و سرمایه گذاری» این آمادگی رو داریم که همکاری هایی رو شروع کنیم.

مدیرعامل صندوق احیا در آخر گفت که اگه سفارت هند در ایران بتونه بستر رو واسه رابطه بیشتر صندوق احیا با مراکز قدیم شناسی و میراث فرهنگی هندوستان آماده کنه، بستر بهره ورداری از این روابط در صندوق احیا فراهمه.

«سائوراب کومار»، سفیر هند در ایران در ادامه این دیدار گفت:

امروز با بازدید از مجموعه بسیار زیبای مسعودیه روز خوبی واسه من شروع شد.

ایشون با بیان اینکه «سفر اول وزیر هند به ایران سفر مهمی بود که بعد از ۱۵ سال در این سطح اتفاق می افتاد» اضافه کرد که ما هرچند در سطوح عالی در سال های گذشته ملاقات ها و دیدارهایی داشته ایم؛ اما این ملاقات ها اکثرا به شکل چند جانبه انجام می شد. الان ملاقات های عالی ما به شکل دو جانبه انجام می شن و مطمئن هستیم این ملاقات های دو جانبه جدید باعث شروع فصل جدیدی در روابط دو جانبه ایران و هند می شه.

این دیپلمات ساکن تهران ادامه داد که واسه من بسیار جالبه که در کشور شما هر روز شباهت های ایران و هند رو می شناسم که نمونه های خیلی از اون در هنر و معماری و فرهنگ عمومی مردم روشن شده و دولت هند هم مشتاقه تا روابط فرهنگی خود با ایران رو بیشتر از این پیشرفت دهد. ما الان هم با یکدیگر روابط فرهنگی داریم، اما پتانسیل این روابط بسیار بیشتر از اینه.

سائوراب کومار گفت که ایده همکاری دو جانبه واسه زنده کردن بناهای تاریخی واسه زیاد شدن روابط فرهنگی ایده خوبیه و اگه بشه در این مورد پروژه مشخصی تعریف کرد شک نداشته باشین می تونه به اتفاقات مثبتی منجر شه.

سفیر هند در ایران گفت که ما خوشحال می شیم که از ایده های فرهنگی شما واسه همکاری در بخش بناهای تاریخی باخبر شیم. چون ما هم حالا مشغول بررسی زمان سفر آقای روحانی به کشور خودمون هستیم و اگه پروژه خاصی در این مدت تعریف شه، در زمان سفر رئیس جمهوری ایران به هند می توان در همون زمان این پروژه رو شروع کرد.

که ما در کشورمون مرکز تحقیقات قدیم شناسی هند رو داریم که متولی آثار تاریخیه و می شه با این مرکز زمینه های همکاری دو جانبه مورد بررسی قرار گیرند.

کومار اضافه کرد که مردم هند ارزش زیادی واسه بناهای تاریخی قایل هستن و با در نظر گرفتن وجود بناهای زیاد در ایران در صورت آسون کردن شرایط سفر و مثل لغو روادید شک نداشته باشین بناهای تاریخی ایران مورد استقبال زیاد مردم هند قرار می گیره.

سفیر هند در ایران تاکید کرد که هم حالا دولت های ایران هند دو موضوع لغو روادید و یا ارسال روادید در فرودگاه رو در دست بررسی دارن که در این مورد دولت ایران جلوتر از مائه، حتی پیشنهادهایی هم به ما در این مورد از طرف ایران ارائه شده که این پیشنهادها الان در دولت هند در حال بررسی هستن.

برچسب ها :

ناموجود