دسته بندی: فناوری
با این ۸ روش باعث کاهش مصرف اینترنت دیتای موبایلتان شوید

دیگه هممون این رو میدونیم که به کار گیری اینترنت سیم کارت ، هزینه های زیادی به دنبال داره. پس باید حسابی حواسمون به اندازه دیتایی که مصرف می کنیم جمع باشه تا در انتهای ماه با قبضا کلان و بزرگ رو به رو نشیم.

اما چند روش خیلی باحال هست که با اونا می شه جلوی مصرف کشکی و هردم بیل داده رو گرفت و باعث کاهش مصرف اینترنت دیتا شد. در ادامه به ۸ مورد از اونا می پردازیم و از اینکه چیجوری با اونا می شه به این مهم رسید براتون می بگیم.

۱) به صورت دستی اینترنت دیتای موبایلتان رو محدود کنین


از اونجایی که اینترنت دیتای موبایلا هیچ محدودیتی رو نمی پذیرن و تا جایی که کاربر داده مصرف کنه همراه اون هستن، بهتره باهوش باشین و قبل اینکه قبض موبایلتان بیاد واسه به کار گیری دیتای موبایل خود یه سقف خاص مشخص کنین. با این کار دیگه مصرف ماهیانه اینترنت دیتای موبایلتان بالاتر از حد خاصی نمیره و میتونین مخارج خود رو زیرکانه مدیریت کنین.

محدود سازی اینترنت دیتا در اندروید

واسه محدود سازی مصرف اینترنت دیتا روی اندروید اول راه Settings > Network & internet > Data usage رو طی کنین. بعد با روشن کردن دیتای خود گزینه Billing cycle رو انتخاب کنین و وارد پنجره اون شید.

در این پنجره دو گزینه Set data warning و Set mobile data limit دارین که با فعال کردن هر کدوم از اونا، موبایلتان به ترتیب مصرف زیادتر از اندازه دیتا رو به شما گوش زد می کنه و در صورت بی توجهی از رد و بدل کردن داده جلوگیری می کنه.

محدود سازی اینترنت دیتا در آیفون

با پیمودن راه Settings > Cellular در آیفونا به صفحه ای دسترسی پیدا می کنین که در اون لیستی از تموم اپای نصب شده روی گوشی گذاشته شده. فقط کافیه کلید مقابل هر اپ رو فعال یا غیرفعال کنین تا دسترسی اون اپلیکیشن به اینترنت دیتا بسته شه.

۲) از اپایی استفاده کنین که اندازه به کار گیری دیتا رو کاهش میدن


بعضی از اپایی که همین الان روی گوشی هامون نصب هستن تکنولوژی فشرده سازی جالبی دارن که از راه اون اندازه دیتای مصرفی کم میشه. اپایی چون گوگل کروم، اپرا مینی و سامسونگ مکس، نمونه های خوبی هستن که این تکنولوژی درآنا تعبیه شده و میشه به کمکشون مصرف دیتای موبایل رو خیلی کم کرد.

۳) بیخیال اینترنت موبایل شید و به جای اون از وای فای استفاده کنین


می خواین هزینه ای که هر ماه واسه اینترنت پرداخت می کنین کم شه؟ پس بیخیال اینترنت دیتا شید و یه راه دیگه واسه گشت و گذار در فضا وب پیدا کنین. کلا با موبایلا از دو روش می شه به فضای وب دسترسی داشت که یکی از اونا، به کار گیری اینترنت همراه دیتاست.

با این حال، می شه به اینترنت از راه وای فای هم دسترسی داشت که هم ارزون تره و هم فت و فراوون پیدا می شه. الان تقریبا تموم مکانای عمومی از جمله کافی شاپا، کتابخونها، ایستگاه های قطار و حتی پاساژهای تجاری بزرگ مجهز به وای فای هستن. پس اگه به مکانی رسیدید که وای فای رایگان داشت، حتما دیتای موبایل خود رو خاموش کنین و خیلی سریع به اون وای فای عمومی وصل شید.

۴) از گوشیا دو سیم کارته استفاده کنین


یکی از کارای جالبی که می شه با اون از پرداخت قبوض سنگین جلوگیری کرد، به کار گیری موبایلای دو سیم کارتهه.

کلا شاید بد نباشه خط کاری خود رو از خطی که روی اون اینترنت می گیرین جدا کنین. با این کار قبض خط کاریتون فقط به مکالماتتان اختصاص داده می شه که بیشتر هزینه خیلی زیادی نداره.

۵) از همگام سازی خودکار اپا جلوگیری کنین


وقتی که دارین از موبایلتان استفاده می کنین، کلی فعالیت جور واجور پشت زمینه داره انجام میشه که شاید از وجودشون بی خبرید. موبایلای امروزی حتی یه لحظه هم بی کار نیستن و همیشه پشت زمینه به دنبال به روزرسانیای تازه می گردن، ایمیلای جدید رو بررسی می کنن و سراغ پستای نو در شبکه های اجتماعی تون می رن.

همه این فعالیتا هم با اینترنت رابطه تنگاتنگی دارن که نمی شه خیلی راحت میانشون جدایی انداخت. همین همگام سازیای ساده در طول روز کلی داده مصرف می کنن که حتی از اونا با خبر هم نمی شین. پس باید با دست بردن در تنظیمات جلوی این قضیه رو گرفت.

غیرفعال کردن همگام سازی خودکار اپا در اندروید

واسه غیرفعال کردن همگام سازی خودکار اپا در اندروید اول وارد تنظیمات شید و بعد به سراغ Users & accounts برید. در پنجره Users & accounts تموم اپایی که در حال سینک کردن اطلاعتشان هستن لیست شدن.

همه اعضای این لیست رو مورد بررسی بذارین و همگام سازی خودکار اونایی رو که به نظر وجودشون لازم نمیاد، غیرفعال کنین.

غیرفعال کردن همگام سازی خودکار اپا در آیفون

در iOS هم اول به تنظیمات برید و پس از لمس نام خود، وارد iCloud شید. با باز شدن این پنجره هم لیستی از تموم اطلاعات در حال سینک اپا در اختیارتون قرار میگیره که می تونین پس از بررسیای لازم از همگام سازی هر اپی که دوست دارین جلوگیری کنین.

۶) مطمئن شید که سرویسای کلاد از وای فای واسه همگام سازی استفاده می کنن


از حافظه های ابری و اپای تحت کلاد استفاده می کنین؟ پس حواستون باشه که این اپا واسه همگام سازی داده هاشون از اینترنت دیتای موبایل استفاده نکنن. واسه این کار به تنظیمات


این سرویسا برید و مطمئن شید که اونا واسه سینک کردن اطلاعات فقط از وای فای استفاده می کنن.

۷) موزیکای مورد علاقه خود رو استریم نکنین


بیشتر ما دیگه موزیکای مورد علاقه خود رو بیشتر استریم می کنیم. اما شاید عادتیه که هزینه های بسیاری برامون داره. به هر حال با هر آهنگی که استریم می کنین، اپراتور سیم کارت شما کنتر انداختن رو شروع می کنه و تا جایی که می تونه براتون هزینه می تراشد.

پس شاید بد نباشه در بیرون از خونه و مکانایی که دسترسی به وای فای ندارین، تعدادی از موزیکای مورد علاقه خود رو دانلود کنین و روی حافظه نگه دارین. با این کار دیگه هیچ داده ای رد و بدل کردن پیدا نمی کنه که مجبور باشین براش هزینه کنین.

۸) واقعا لازمه که همیشه آنلاین باشیم؟


هر روز که از خونه بیرون می زنید، از خودتون سوال کنین: واقعا لازمه که الان آنلاین باشم؟ زندگی آنلاین این روزای ما، عادتای بدی برامون به وجود آورده. لحظه ای نیس که درگیر ایمیل هامون نباشیم. اصلا نمی تونیم موبایل هامون رو واسه ثانیه ای کنار بذاریم و بیخیال فرستادن پیام از راه پیام رسانای محبوبمون بشیم.

الکی چرخیدن در فضای وب و دنبال کردن یه مشت شایعه و اخبار نه خیلی مهم که دیگه بمونه؛ در موردش صحبت نکنیم بهتره. وجود همه اینا در طول روز ضروریست؟ صد در صد نه. همه ایمیلا، پستا و هم اینکه مسیج هاتون رو در آخر روز هم می تونین بررسی کنین. پس بعضی وقتا بیخیال زندگی آنلاین خود شید و در ازای این کار کمی هم بیشتر واسه خود پول پس انداز کنین.

در سایت ما بخونین:

به چه دلیل نباید در اندروید نگران ویروسا باشیم؟

چیجوری از وسیله Refine Edge فوتوشاپ استفاده کنیم؟

۷ فوت وفن واسه یادگیری بهتر فوتوشاپ

برچسب ها :

ناموجود