بک لینک بد و مضر برای سئو چیست؟
لطفا به این مطلب رای بدین

[رای ها: ۹ امتیاز: ۵]

چگونگی کشف و رصد بک لینکای ناجور

در این مقاله که تازگیا در سایت موز Moz منتشر شده کارشناسان Moz به اهمیت شناسایی و مدیریت شکل های جور واجور بک لینک ها پرداخته شده.

شناسایی در چند سال گذشته با به کار گیری وسایل بهتر، فهرست های بک لینک طولانی تر و افزایش علم، چیزی ساده تر شده، اما واسه خیلی از افراد در صنعت ما، هنوز به طور حرفه ای اجرا نشده. در حالی که سناریوی ایده آل داشتن یه دید حرفه ای نسبت به بک لینک ها و آماده کردن تک تک لینک ها واسه چیزهای مورد علاقه مختلفه، اما واسه خیلی از مدیران وب این کار بسیار گران قیمته (و البته خیلی سخت).

 

بک لینک چیه ؟

 

اصول اولیه شناسایی کیفیت بک لینک

در تعیین اینکه یه لینکبد” است یا نه، و اینکه باید به طور کامل حذف شه، چندین عامل هست.

ما در بخشی از پروژه های به دنبال این هستیم که خطر پذیر بودن یه لینک رو اندازه گیری کنیم (یعنی احتمال اینکه گوگل به این بک لینک برچسب ناجور بزنه و اینکه ما چقدر به ارزش این بک لینک وابسته هستیم).

اجازه بدید من سه عامل رایج که بوسیله سئوکار ها  واسه تعیین این نمره (نمره خطر پذیری) استفاده می شه رو بگم: با ویرلن همران باشین:

 

معیارهای اعتماد واسه تعیین کیفیت بک لینک

تعدادی ملاک در صنعت سئو SEO هست که واسه کمک به شناخت لینک های نگران کننده به آسونی در دسترس هستن. دو موردی که به ذهن  اکثریت می رسه بیشتر عبارتند از نمره دهی Moz Spam و Trust Majestic Flow . این دو نمره دهی، در واقع به طور کامل متفاوت عمل میکنن. نمره دهی Moz Spam ، احتمال ممنوع بودن یه دامنه رو پیش بینی می کنه. و Trust Majestic Flow اندازه اعتماد به یه دامنه یا صفحه رو براساس کیفیت بک لینک ها، مشخص می کنه. با وجود اینکه یافته های هر دو متفاوت هستن، هدف اینه که به وبمسترها در شناسایی اینکه کدوم سایتا قابل اعتماد هستن کمک شه.  با این حال، با وجود اینکه اینا یه نقطه شروع خوب هستن، اما واسه ارائه دادن یه تصویر روشن از اینکه یه لینک خوب است یا بد، کافی نیستن.

 

بک لینک رایگان

 

تولید محتوا واسه دریافت بهترین لینک

اولین چیزی که یه سئوکار می آموزد اینه که با به کار گیری و منتشر کردن اون به شکل رپورتاژ آگهی در وبسایتایی که اتوریتی و بازدید بالایی دارن، میشه بهترین نوع بک لینک رو بدست آورد و رتبه بندی سایت در یافته های جستجوی گوگل رو بالا برد. دومین چیزی که اونا یاد می گیرن اینه که به کار گیری محتوای بی کیفیت و دریافت بک لینک به شکل تبلیغات متنی، می تونه مجازات و خسارت به همراه داشته.

احتمال اینکه یه وب مستر محتوایی با ارزش واسه یه بک لینک ارائه دهد، بسیار نادره، چون تولید محتوا به شکل حرفه ای به خلاقیت بالایی نیاز داره و بهینه سازی زیادتر از اندازه می تونه مضر باشه. پس، چیجوری ما میتونیم کارایی دستکاری محتوای یه لینک رو اندازه گیری کنیم؟

 

خرید بک لینک با قدرت کم رو برنامه خود خارج کنین

در آخر، لینکای کم قدرت با اتوریتی پایین نگران کننده هستن. یه لینک خوب باید از یه صفحه قوی با اتوریتی بالا ، بیرون اومده باشه.

باید توجه کنین که اگه فرق بین قدرت دامنه Da و قدرت صفحه Pa ، زیاد باشه، می تونه نگران کننده باشه. این یه نشونه خوب نیس و ارزش در نظر گرفتن رو داره. این نشونه رو در بعضی از اسپم ها میشه به طور روشن دید.

پس، اجازه بدید به چگونگی موشکافی سریع backlink ها بپردازیم.

 

داده های بک لینک ها رو دریافت کنین

در مقاله تاثیر بک لینک در سئو سایت گفتیم که اولین و آسونترین قدم ، دریافت اطلاعات بک لینک از راه یه لینک اکسپلورر است. با نزدیک به ۳۰ تریلیون لینک در فهرستا شما می تونین خیلی راحت خیلی از لینکای بد رو شناسایی کنین. مثلا می تونین از لینک اکسپلورر موز Moz استفاده کنین.  واسه شروع، از قسمت Link Explorer> Inbound Links section دیدن کنین و دامنه یا صفحه ای که می خواید موشکافی کنین رو وارد کنین.

آموزش سایت موز Moz

از اونجا که موز Moz با بک لینکایی که دنبال نشده ان Nofollow link کاری نداره، شما می تونین فیلتر «دنبال شده ها follow link » رو تنظیم کنین. موز Moz بک لینکای حذف شده رو هم بررسی نمی کنه، پس می تونیم وضعیت بک لینک رو به حالت «فعال» تنظیم کنیم…

آموزش سایت موز Moz

وقتی که این فیلترها رو تنظیم کردین، بر دکمه “Export” کیلک کنین. شما با چند گزینه مواجه میشین. اگه سایت تون کمتر از ۱۰۰۰ لینک داره، پیش برید و دانلود فوری رو انتخاب کنین. با این حال، اگه تعداد لینکهای شما بیشتره، حالت بزرگترین تنظیم رو انتخاب کنین تا بهترین دامین که به شما لینک دادن رو نمایش دهد و واسه دریافت دانلود صبر داشته باشین. در همین حال می تونیم سراغ مراحل دیگه پروژه بریم، اما حتما شمام نمی خواین لینکای بد رو جا بندازید، پس یعنی باید همه لینکا رو بررسی کنین.

خیلی از سئوکار ها در این مرحله توقف می کنن چون که قبلا اطلاعات مورد نظر رو تا حدودی گرفتن. اما هدف ما اینه که مراحل بعدی رو هم دنبال کنیم تا صلاحیت محتوای یه لینک رو هم بررسی کنیم.

 

محتوای بک لینک یا انکر تکست (متن لینک)

دریافت کلمات هایپر لینک (انکر تکست (متن لینک))شده از اکسپلورر لینک بسیار ساده س!. صفحه Explorer> Anchor Text رو ببینین و دکمه Export رو بزنین. فیلترهای اضافی اینجا لازم نیس.

 

ارزش متن بک لینک Anchor Text رو اندازه گیری کنین

انکر تکست چیه ؟

انکر تکست یعنی همون کلید واژه که در محتوای شما هایپر لینک شده به سایت شما.

این مرحله یه ترفند سریعه که در اون می تونیم از کلمات کلیدی و کلید واژه های لیست کلمات Moz واسه پیدا کردن متن لینک استفاده کنیم.

بعضی از بخشای اضافی انکر تکست رو خط بزنین مثل URL . این مرحله خیلی لازم نیس اما به شما در جستجوی کلمات کلیدی موز Moz کمک بیشتری می کنه.

بررسی بک لینک در سایت Moz

پس از حذف بخشای اضافی انکر تکست ، فقط کافیه انکر تکست مون رو تو یه لیست کلید واژه جدید کپی و پیست کنیم.

سئو موز MOZ

در این بخش هم با ویرلن همراه باشین؛ با قرار دادن انکر تکست (کلید واژه) در Keyword Explorer، ما میتونیم انکر تکست رو براساس اندازه جستجو دسته بندی کنیم . بالا بودن اندازه سرچ یه کلید واژه چیز خیلی متداولی نیس ، اما وقتی که مدیران وب تلاش می کنن یافته های جستجو رو دستکاری کنن، بیشتر از کلید واژه مورد نظر خود استفاده می کنن. پس، ما می تونیم از اندازه جستجوی انکر تکست به شکل یه پروکسی استفاده کنیم.

 

ترکیب، فیلتر ، مرتب سازی و مدل سازی

حال ما اطلاعات بدست اومده رو باهم ترکیب می کنیم تا در آخر لیستی مربوط به لینک های نگران کننده به دست بیار. اون رو در اکسل باز کنین و بعد انکر تکست های با دامنه تکراری رو خط بزنین.

انکر تکست و بک لینک

طبق تصویر پایین ، روی دکمه export در لیست کلمات کلیدی که در Keyword Explorer ساختین کلیک کنین.

انکر تکست و بک لینک

حالا زمان مدل سازیه. اول، براساس ستون تعدادی که شما اون رو ساختین، مرتب سازی کنین، تا بتونین انکر تکست های نگران کننده رو در بالای صفحه ببینن. حیرت انگیزه. مثلا بک لینکایی با انکرتکست “حلقه” یا “جواهرات” به طور خودکار در بالای لیست قرار گرفتن، چون اونا کلمات کلیدی با اندازه جستجوی بالا هم هستن.

بعد، ما یه ستون جدید با یه فرمول ایجاد می کنیم که کیفیت بک لینک، خطر پذیری اون و امتیاز اسپم بودنش رو  نشون بده:

 

وقتی که این معادله رو اجرا کنیم و یه ستون جدید بسازیم، می تونیم لینکا رو براساس «خطر پذیری» مرتب کنیم و بک لینکای که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند، رو پیدا کنیم.

تنضیمات سایت موز Moz

ساخت یه لیست از بک لینکا

لینک اکسپلورر پس از انجام موشکافی شما رو ترک نمی کنه. هدف ما اینه که به شما در انجام سئو سایت کمک کنیم نه اینکه فقط اون رو موشکافی کنین. قدم بعدی شما شروع به ساخت یه لیست از لینک هاست.

فقط یه لیست جدید بسازین و اون رو نامگذاری کنین، دامنه خود رو اضافه کنین، و بعد لینک مورد نظر رو کپی و پیست کنین.

سایت موز Moz

شما حالا می تونین فهرست بک لینکای خود رو رصد کرده و یا لینکای بد رو خط بزنین.

سایت موز Moz

برچسب ها :

ناموجود