دسته بندی: آموزشی
تاثیرات شبکه های اجتماعی بر کودکان

اثرات شبکه های اجتماعی بر کودکانkids-and-social-media

با وجود نگرانیای شدید درخصوص تاثیر شبکه های اجتماعی بر بزرگسالان به طور کاملً طبیعیه که والدین در مورد استفاده بچه هاشون از این شبکه ها حساسیت بیشتری داشته باشن.

به گزارش آلامتو و به نقل از نی نی بان؛ شبکه های اجتماعی این روزا بسیار گسترده شده و اگه نتونین با اون کنار بیایید دردسر بزرگی براتون بوجود میاره. این شبکه ها درک ما رو از جهان و تعامل با بقیه تغییر می ده. اما تاثیر منفی شبکه های اجتماعی بر کودکان چیه؟ میترسین کودکتون همیشه آنلاین باشه؟

در عصر امروز هیچکی منزوی نیس و تموم شبکه های آنلاین واسه اینه که کسی تنها نباشه. این روزا بچه ها با وسایل الکترونیک مانند تبلت و موبایل بازی میکنن و کمی که بزرگتر شه وارد دنیای آنلاین می شه اما شما باید بدونین چیجوری فناوری رو در اختیار کودک بذارین تا در شبکه های اجتماعی و دنیای وب غرق نشه.

نکات مثبت شبکه های اجتماعی

  • کمک میکنه کودک با خونواده رابطه زیادی داشته باشه.
  • کمک میکنه دید بهتری نسبت به موضوعات جورواجور پیدا کنه.
  • چیزای جدید یاد میگیره و دیدگاههایش با اطلاعات به روز تغییر میکنه.
  • علم کودک رو افزایش می ده
  • باعث میشه احساساتش رو راحت بگه.

اثرات منفی رسانه های اجتماعی بر کودکان

  • ذهن بچه ها میتونه قالب بگیره و رسانه های اجتماعی میتونن راه رو واسه ایجاد یه ذهن قالب بندی شده جفت و جور کنن. کودک بی گناه س و نمی تونه خوب رو از بد تشخیص بده و رسانه های اجتماعی یه بخش تاریک دارن و این بخش تاریک باید روشن شه.
  • وسعت رسانه های اجتماعی نشون می ده که هیچ کنترلی بر دامنه اطلاعات وجود نداره. اینجور شرایطی میتونه کودک رو به سمت اطلاعاتی که مناسب سنش نیس ببره و روند تفکر اون رو تحت تاثیر بذاره.
  • اتلاف وقت یکی دیگه از اثرات منفی رسانه های اجتماعی بر کودکه. درسته که رسانه های اجتماعی خوب هستن اما زیاده روی در هرچیزی نامطلوبه و شبکه های اجتماعی این توانایی رو دارن که ساعته ها وقت کودک شما رو بگیرن طوری که حتی ممکنه اون رو معتاد کنن. این اعتیاد به رسانه های اجتماعی حتی میتونه سلامت جسمی کودک رو هم تحت تاثیر بذاره.
  • رسانه های اجتماعی به دلیل وسعت بیشتر از حدشان میتونن توانایی کودک رو تحت تاثیر بذارن و طوفان اطلاعات ذهن اون رو به طور کامل از فعالیت فکر بازدارد.
  • کودکانی که بیشتر از ۳ ساعت از این رسانه ها استفاده میکنن دوبرابر بیشتر از کودکانی که این کار رو نمی کنن، در برابر مشکلات سلامت روانی هستن. موندگاری در به کار گیری این وسیله باعث میشه در آینده کودک در بیان احساساتش تاخیر داشته باشه و نتونه در لحظه حسش رو بگه.

کنترل کنین

به عنوان مادر شما باید مطمئن شید که کودکتون زمان با کیفیتی رو در وب سایتها و رسانه های اجتماعی میگذرونه و یافته های مثبتی عایدش میشه. حتما باید خودتون رو آماده کنین که بررسی کنین اون به چه سایتایی میره و دسترسی اش رو به سایتها کنترل کنین. حتما باید قبل از آشنا کردن کودک با رسانه های اجتماعی حولوحوش مثبت و منفی اون رو روشن براش توضیح بدید. اگه دید اون در برابر کنترل و محدودیت دسترسی به رسانه مودی یا هیجان زده بهتره حتما با مشاور در این باره مشورت کنین.

حتما و حتما باید مراقب باشین به کار گیری رسانه های اجتماعی دست کم تا سن نوجوونی از جنبه سرگرمی خارج نشه و یادگیری در سطح آسون و راحت واسه کودک جفت و جور باشه. در آخر اینکه تلاش کنین در برابر روبرو شدن کودک با تکنولوژی والدین آنلاینی باشین و بتونین اتفاقات رو مدیریت کنین چون این رسانه ها اگه در راه درست استفاده شن میتونن امتیازات زیادی هم داشته باشن. پس آموزش همراه با به کار گیری رسانه های اجتماعی این وسط اهمیت بسیار زیادی پیدا میکنه.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه نی نی بان

برچسب ها :

ناموجود