دسته بندی: آموزشی
تاثیرات مضر دود سیگار بر محیط خانه

افراد سیگاری

محققان اخطار دادن، سموم حاصل از دود سیگار که برروی دیواره ها واثاثیه منازل می شینه (دود دست سوم ) حذف شدنی نیس، از این رو خرید خونه از افراد سیگاری احتمال دچار شدن به سرطان رو زیاد می کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از ایرنا، محققان فهمیدن که قرار گرفتن در برابر مواد شیمیایی سمی مخصوصا واسه کودکان خطرناکه. بقایای به اصطلاح دود دست سوم سیگار در همه سطوح متخلخل جا میگیره و کم کم به سطح میان.

دود دست سوم سیگار و دخانیات، سمومی هستن که در دود سیگار هست و قابل رویت نیستن. این سموم به لباس، پوست و مو، وسایل، دیوار، مبلمان و سطوح می چسبن و تا ماه ها پابرجا باقی می مانند. این سموم به افراد عادی که با لباس و وسایل افراد سیگاری تماس برقرار می کنن منتقل می شه.

مثلاً کودکی که در آغوش یه فرد سیگاری کشیده می شه یا کودکی که چهاردست پا روی زمین راه میره در برابر این سموم قرار داره.

دکتر جورج مت از دانشگاه ایالتی سن دیه گو آمریکا که به مدت ۲۰ سال اثرات دود دست سوم رو بررسی کرده، میگه، خونه های افراد سیگاری به مخازن آلاینده های حاصل از دود سیگار تبدیل می شه. این ترکیبات فرار در رنگ دیواره ها نفوذ می کنه و فرشا هم به مخازن کلی اونا تبدیل میشه.

دکتر ‘انهوا هواه’ شیمیدان زیست محیطی هم گفت: دود سیگار هزاران ماده شیمیایی داره که در سطوح ساختمانا ذخیره می شه.

: خیلی از این مواد شیمیایی سمی و سرطان زا هستن و هرچند مقدار اونا در بقایای به جا مونده در دود دست سوم کمه، اما قرار گرفتن در برابر این سموم در دراز مدت خطرناکه.

براساس یافته های محققان، هر چی این مواد شیمیایی مدت بیشتری در محیط وجود داشته باشن، واکنشای شیمیایی بیشتری اتفاق میفته که می تونه آسیبای حاصل از این مواد رو زیاد کنه.

هم اینکه علاوه بر خطر سرطان، سموم حاصل از دود سیگار می تونه موجب بروز حملات آسم و التهاب چشم، ریه و گلو شه.

این همه در حالیه که به گفته دکتر ‘پنه لوپه کویینتانا’ یه دانشمند بخش سلامت، گردگیری، به کار گیری جاروبرقی و یا رنگ کردن دیواره ها خطر رو برطرف نمی کنه.

ایشون اضافه کرد: به درستی از اندازه باقی موندن آلاینده ها در منزل حتی ماه ها پس از قطع انتشار دود سیگار در اون، مبهوت شدیم.

هفت راه واسه ترک سیگار

مضرات سیگار کشیدن

ایرنا بازنشر ترک سیگار

برچسب ها :

ناموجود