دسته بندی: آموزشی
تاثیرات پورنوگرافی بر مغز انسان

اثرات دیدن فیلمای بی ارزش

(توجه: مطلب زیر بحثی روشن و بی پرده دور و بر اعتیاد به پورنوگرافی است. به خاطر این والدین بهتره قبل از به اشتراک گذاشتن اون با فرزندان نوجوانشان، خودشون اون رو بخونن.)

ویلیام ام. استروترز (William M. Struthers)، استادیار روانشناسی دانشگاه ویتون می گوید، «به خاطر اینکه مغز آدم لنگرگاه بیولوژیکی تجربه روانشناختی ماست، اینکه بفهمیم چیجوری عمل می کنه برامون بسیار به درد بخور هستش.

به گزارش آلامتو به نقل از سایت مردمون؛ اینکه بفهمیم مغز چیجوری به هم وصل شده و در کجاها حساسه کمکمون می کنه بفهمیم به چه دلیل پورنوگرافی این اثرات رو می تونه بر افراد داشته باشه.» در زیر به هفت تاثیر پورنوگرافی بر مغز اشاره می کنیم.

۱. محتوای جنسی نورون های آینه ای رو در مغز مردها تحریک می کنه. این نورون ها که مسئول فرایندهایی هستن که چیجوری یه رفتار رو تقلید کنیم، سیستم حرکتی داره که با برنامه ریزی یه رفتار رابطه داره. در مورد پورنوگرافی، این سیستم نورون های آینه ای، محرک تحریک جنسی می شه که منتهی به فشار جنسی و نیاز به خالی شدن می شه.

دکتر استروترز می گوید، «واقعیت ناخوشایند اینه که وقتی فرد معمولاً از راه خودارضایی در این جهت اقدام می کنه، عواقب هورمونی و نورولوژیکی به دنبال داره که اون رو به چیزی که روی اون تمرکز کرده وابسته می کنه.

به طور طبیعی اون چیز باید همسر اون باشه اما می بینیم که واسه خیلی از مردها این به تصویری روی صفحه نمایشگر تبدیل می شه. درنتیجه این، پورنوگرافی فرد رو اسیر یه تصویر می کنه، عکس العمل بیولوژیکی که واسه پیوند دادن یه مرد به همسرش طراحی شده رو ربوده و درنتیجه اون پیوند رو سست می کنه.»

۲. در مردها، پنج ماده شیمیایی اصلی در تحریک و عکس العمل جنسی موثر ان. هورمونی که مهمترین نقش رو در اعتیاد به پورنوگرافی داره، دوپامینه.

دوپامین نقش مهمی در سیستم مغزی که مسئول یادگیری در ازای پاداشه، بازی می کنه. هر نوع پاداشی که روی اون بررسی شده، اندازه انتقال دوپامین رو در مغز افزایش می دهد و تعداد زیادی داروهای اعتیادآور ازجمله محرک هایی مثل کوکائین، آمفتامین و متامفتامین، درست روی سیستم دوپامین کار می کنن. وقتی فرد در برابر محرک های جدید قرار می گیرد، مخصوصا اگه جنسی باشه، یا وقتی محرکی تحریک کننده تر از چیزی باشه که فرد تصور می کرد، دوپامین بالا می رود.

از آنجا که پورنوگرافی بسیار بیشتر از رابطه جنسی با شریک جنسی همیشگی، سطح دوپامین رو بالا می برد، قرار گرفتن در برابر اون منتهی به «اعتیاد تحریک» می شه و به مغز یاد می دهد این تصویر رو ترجیح داده و از رابطه جنسی با شریک جنسی همیشگی خود احساس رضایت کمتری کنه.

۳. به چه دلیل مردها همیشه به دنبال محتوای جنسی جدید واسه ارضای جنسی خود هستن و نمی تونن به یه چیز اکتفا کنن؟ دلیل اون با اثر کولیج در ارتباطه، پدیده ای که در گونه های پستاندار دیده می شه که جنس نر (و به اندازه کمتر جنس ماده)، اگه با یه شریک جنسی جدید برخورد کنه، علاقه جنسی جدیدی بروز می دهد. این ساختار نورولوژیکی یکی از دلایل اصلی تنوع طلبی مردها و اعتیاد به پورنوگرافی اینترنتیه.

۴. تحریک زیادتر از اندازه مدارات جایزه – مثل جهش تکرارشونده دوپامین درنتیجه نگاه کردن به پورنوگرافی – حساسیت زدایی می آورد. همونطور که گری ویلسون توضیح می دهد، «وقتی گیرنده های دوپامین بعد از تحریک زیاد افت کنن، مغز هم درست عکس العمل نمی دهد، به خاطر همین از اون لذت احساس جایزه کمتری می کنیم.

این باعث می شه که فرد به دنبال احساسات قوی تری واسه رضایت باشه – مثلاً به دنبال محرک های جنسی شدیدتر، جلسات پورن طولانی تر یا تماشای مکررتر این محتواها. درنتیجه اینم مغز بی حس تر می شه.

۵. دکتر استروترز می گوید، «عادت های روانی، رفتاری و احساسی که شخصیت جنسی ما رو شکل میدن، براساس تصمیماتیه که می گیریم. هرزمان توالی تحریک و عکس العمل فعال شه، حافظه ای نورولوژیکی ایجاد می کنه که بر پردازش ها و عکس العمل های آینده به اشارات جنسی اثر میذاره. با فعال شدن این گذرگاه، این راه به یه راه بهتر تبدیل می شه – یه سفر ذهنی. عواقب این بسیار گسترده هستش.»

۶. چه چیز پورن اینترنتی رو خاص می کنه؟ ویلسون دلیلای زیادی رو واسه اون برمی شمارد: ۱) پورن اینترنتی بسیار جدیده؛ ۲) برخلاف غذا و دارو، تقریباً هیچ محدودیت جسمی واسه به کار گیری پورن اینترنتی وجود نداره؛ ۳) با پورن اینترنتی فرد می تونه هربار شریک جنسی جدیدی واسه خود داشته باشه؛ ۴) برخلاف غذا و دارو، پورن اینترنتی سیستم گریزی طبیعی مغز رو فعال نمی کنه؛ ۵) سنی که افراد شروع به تماشای این محتویات می کنن. مغز یه نوجوون در بالاترین درجه تولید دوپامینه که اون رو در مقابل اعتیاد به این محتواها آسیب پذیرتر می کنه.

۷. قرار گرفتن مردها در برابر محتوای جنسی با اضطراب اجتماعی، افسردگی، انگیزه پایین، ناتوانی نعوظ، مشکلات دقیق شدن و فوکوس کردن وخیالات منفی نسبت به ظاهر و کارکرد جنسی خود، در ارتباطه.

مشکل نعوظ در مردان چیه؟ + راه های درمان اون

سلامت روانی و کیفیت زندگی زناشویی (جنسی)

روانشناسی مردمون مشکلات جنسی

برچسب ها :

ناموجود