دسته بندی: آموزشی
تاثیر طب سوزنی در درمان افسردگی

accupuncture

طب سوزنی روشیه که واسه بعضی از موارد سلامتی استفاده کرده می شه که در مقاله موارد قابل درمان با طب سوزنی بعضی از اونا رو معرفی کردیم، در این مقاله می خوایم تاثیر طب سوزنی روی افسردگی رو مورد بررسی بذاریم.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ درمانای جایگزینی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند می تونن جانشین درمانای پزشکی شن یا مشکلات جانبی این داروها رو کمتر کنن. در دنیای امروز، تعداد آدمایی که به دنبال درمانای جانشین واسه داروهای ضد افسردگی هستن در حال زیاد شدنه. تحقیقات جدیدی که انجام شده نشون می دهد که طب سوزنی می تونه یه گزینه امیدوار کننده باشه. یکی از تحقیقات جدید فهمیده که تمرینات طب سنتی چینی می تونه مثل داروهای ضد افسردگی به درد بخور باشه. مطالعه دیگری به این نتیجه رسیده که طب سوزنی ممکنه به درمان مشکلات جانبی این داروها کمک کنه. در طب سوزنی، فرد متخصص سوزن های بسیار ریز و نازکی رو در پوست و در نقاط خاصی از بدن فرو می برد. تحقیقات غربی نشون می دهد که سوزن هایی که در این طب مورد استفاده قرار می گیرد می تونه مسکن های طبیعی در مغز رو فعال سازه. طب سنتی چینی بر این اعتقاده که این پروسه می تونه با اصلاح بسته کننده های انرژی یا نبود تعادلی که در اندام ها هست باعث بهتر شدن کارکرد بدن شه. مطالعه ای که تازگیا در مجله Alternative and Complementary Medicine منتشر شده نشون می دهد که طب سوزنی الکترونیکی(که در اون جریان ناچیز الکتریکی از راه سوزن به بدن منتقل می شه)مثل فلوکستین در کاهش نشونه های افسردگی به درد بخور هستش. در این مطالعه، بیماران به مدت شش هفته بررسی شدن. این افراد ۵ بار در هفته طب سوزنی الکترونیکی انجام می دادن یا دوز استانداردی از داروی ضد افسردگی فلوکستین رو مصرف می کردن. محققانی که در این مطالعه حضور داشتن در طب سنتی چینی مهارت و تخصص خاصی داشتن. این افراد در طول مطالعه نشونه های افسردگی رو در افراد مورد آزمایش قرار دادن. اون ها سطح GDNF رو در بدن مورد پیگیری قرار دادن. تحقیقات قبلی مقادیر کمی از GDNF رو در میان مریضایی که گرفتار به افسردگی شدید بودن پیدا کرد. در بقیه تحقیقات انجام شده، سطح این پروتئین بعد از درمان با داروهای ضد افسردگی زیاد شده بود. بعد از شش هفته، هر دو گروه از افراد بهبود برابری در نشونه ها تجربه کرده بودن. هر دو درمان باعث شده بود GDNF به یه سطح نرمال و طبیعی در بدن برسه اما طب سوزنی سریع تر از دارو اثر کرده و نشونه ها در عرض چند هفته خود رو نشون داده بود. در میان مریضایی که بهتر شده بودن، درصد بالایی از آدمایی که طب سوزنی رو دریافت کرده بودن بهبود بسیار عالی در خود تجربه کردن. تحقیقات دیگه نشون می دهد طب سوزنی می تونه به درمان جنبه های سخت افسردگی کمک کنه. مثلا بعضی از داروهایی که واسه افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد مشکلات جانبی روی روابط جنسی افراد داره. براساس تحقیقات انجام شده، درمان ۱۲ هفته ای با طب سوزنی تونست کارکرد جنسی در زنان و مردان رو بهتر کنه. این یافته ها نشون می دهد که طب سوزنی واسه درمان مریضی های جور واجور مثل دردهای طولانی، اضطراب و حالت تهوع به درد بخور هستش.

حالا سوال اینجاس که یافته ها به دست اومده می تونه دووم و موندگاری بالایی داشته باشه؟

تحقیقات قوی باید شامل گروه کنترل راضی کننده باشه و بتونه اثر دارونماها و بقیه موارد رو به درستی توضیح بده. هم اینکه باید بشه یافته ها به دست اومده رو در آزمایشگاه ها هم دوباره درست کرد. محققان طب سوزنی به سختی تلاش می کنن افراد رو به چند دلیل راضی کنن.

اثر دارونماها: یکی از مشکلات اصلی، ایجاد فوت وفن طب سوزنی جعلی خوبه که بتونه به عنوان شرایط کنترل کننده بکنه. مطالعه اولی که در بالا به اون اشاره کردیم تلاش نکرد از کنترل خوبی استفاده کنه پس قادر نبود موقعیت سوزن ها، جریان الکتریکی یا بقیه حولوحوش درمان رو تشخیص بده. علاوه بر این، طب سوزنی مربوط به افزایش اثر دارونماست. بیشتر آدمایی که ازش استفاده می کنن بعد از یه مدت احساس خوبی دارن. همین اثر باعث می شه طب سوزنی بیشتر از اون چیزی که هست به درد بخور واقع شه. در مقابل، وجود اینجور اثری می تونه فرق کوچیک اما واقعی بین گروه درمانی و دارونما رو تحت تاثیر خود بذاره.

کور بودن: یکی دیگه از نگرانی هایی که در این مورد هست، شرایط سخت در ایجاد یه آزمایش دو سو کوره. ناظران و شرکت کنندگان وقتی که بدونن در آزمایش واقعی یا پروسه ساختگی شرکت دارن، می تونن به طور برابر یافته ها رو به انحراف بکشونن. متخصص طب سوزنی که در این شرایط دخالت داره به خاطر آگاهی و دانشی که داره می تونه رفتار متفاوتی از خود بروز دهد. مطالعه اولی که در بالا به اون اشاره کردیم به صورت جزئی کوره. در این مطالعه پزشکانی که نشونه های بیماران رو مورد آزمایش قرار می دادن نمی دونستن این افراد چه درمانی رو دریافت کرده ان.

گزارش تعصبی:

تحقیقات جور واجور تعصب سیستماتیک رو در مقالات پزشکی نشون داده. وقتی که محققان آزمایش های کنترل شده تصادفی که در چین، ژاپن و تایوان انجام شده بود رو مورد بررسی قرار دادن به این نتیجه رسیدن که این تحقیقات همیشه یافته های مثبت طب سوزنی رو بیان می کنن. مطالعاتی که در بقیه نقاط جهان انجام می شد امتیازات زیادی رو گزارش نمی کردن. وجود اینجور تعصبی باعث می شه تنها حولوحوش مثبت طب سوزنی بررسی بشه. دلایل کلی تاثیر طب سوزنی مبهمه و بیشتر نتایجی که در تحقیقات به دست آمده رو نمی توان دوباره درست کرد.

همه چیز درباره طب سوزنی

بیماریای قابل درمان با طب سوزنی

افسردگی طب سوزنی مجله سلامت

برچسب ها :

ناموجود