دسته بندی: آموزشی
تاثیر فشار خون مادر باردار در ضریب هوشی کودک

تحقیقات محققان فنلاندی نشون داد بالا بودن فشارخون مادر در دوران بارداری، اثزات منفی بر مهارت تفکر کودک داره و این مشکل تا دوران بزرگسالی ادامه می یاید.

این محققان فکر می کنند که پرفشاری خون در دوران بارداری و مشکلات مربوط به اون مانند پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) در ۱۰ درصد بارداریا مشاهده می شه و محیط  رشد جنین در درون رحم رو تحت تاثیر قرار میده. کاهش توانایی تفکر حتی در دوران سالمندی هم ریشه در دوران جنینی داره چون که  تکامل ساختار و کارکرد مغز در این دوران انجام می شه.

در این مطالعه گذشته پزشکی و فشارخون ۳۹۸ مادر در دوران بارداری بررسی شد. پسران این مادران در بین سالای ۱۹۳۴ تا ۱۹۴۴ متولد شده بودن. مهارت تفکر این مردان در سن ۲۰ سالگی و بعد در ۶۹ سالگی مورد آزمایش دوباره قرار گرفت. این ارزیابیا شامل دلیل آوردن ریاضی، رابطه چشمی و محیطی و مهارتای گفتاری بود.

براساس یافته های، در مردانی که مادرانشون گرفتار به پرفشاری خون در دوران بارداری بودن، نتیجه تستای مهارت تفکر در ۲۰ و ۶۹ سالگی، ۳.۴۶ نمره کمتر از بقیه مردان بود. هم اینکه در این مردان روند کاهش نمره مخصوصا در مورد تستای دلیل آوردن ریاضی، در فاصله ۲۰ سالگی تا ۶۹ سالگی بیشتر بود.

محققان این طور نتیجه گرفتن که پرفشاری خون در دوران بارداری موجب کاهش توانایی درک و شناخت در کودک شده و در این افراد با افزایش سن، کاهش توانایی درک بیشتر از بقیه افراد مشاهده می شه. واقعا میشه این طور نتیجه گرفت که پایین بودن توانایی درک و کاهش این مهارت با افزایش سن، ریشه در دوران جنینی داره.

پرفشاری خون در دوران بارداری

فشارخون بالا یه مشکل پزشکی شایع در مادران بارداره. براساس منابع علمی، پرفشاری خون در دوران بارداری در ۴ گروه دسته بندی می شه:

۱-پرفشاری خون طولانی: فشارخون مادر قبل از بارداری و یا قبل از هفته ۲۰ بارداری بیشتر از ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه س.

۲-پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری): فشارخون مادر یهویی زیاد شده و آلبومین (یه جور پروتئین) در ادرار اون مشاهده می شه. دستا، پاها و صورت مادر هم متورم می شن. پره اکلامپسی شایع ترین مشکل در دوران بارداریه و بیشتر در سه ماهه سوم مشاهده می شه. این مشکل معمولا در بارداری اول اتفاق می افته و در زنان گرفتار به دیابت و یا مادرانی که جنین دوقلو دارن، شایع تره. زنائی که مادرانشون به این مشکل گرفتار بودن هم بیشتر در خطر دچار شدن هستن.

۳-پره اکلامپسی اضافه بر پر فشاری خون طولانی

۴-دیابت بارداری: این نوع دیابت بعد از تولد نوزاد رفع می شه. در بیشتر مادران گرفتار به دیابت بارداری، فشارخون هم بالا هستش.

بعضی منابع پزشکی پرفشاری خون در دوران بارداری رو فقط به ۲ گروه تقسیم کردن:

۱-پرفشاری خون از قبل از بارداری: مادرانی که قبل از شروع بارداری هم فشارخون بالا داشتن.

۲-پرفشاری خون بارداری: مادرانی که فشارخون اونا درزمان دوران بارداری بالا رفته.

در این نوع تقسیم بندی، پره اکلامپسی می تونه به هر دو گروه اضافه بشه.

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

بارداری بازنشر سیمرغ

برچسب ها :

ناموجود