دسته بندی: آموزشی
تاثیر لالایی خواندن برای بچه‌ها

خاطره شیرین یه لالایی عاشقانه

یکی از عاشقانه ترین لحظات در دنیای زیبای مادرانه، لالایی خوندن مادر واسه کودک دلبندشه.

 لالایی یه جور آهنگ و آواز ملایمه که باعث آرامش و خوابیدن بچه ها و به خصوص نوزادان می شه. در سراسر دنیا و در تموم فرهنگ ها شکل های جور واجور لالایی به صورت سنتی بین مردم رواج داره.

اهمیت لالایی خوندن و تاثیر اون بر آرامش کوچولوها رو از زبون کارشناسان  بشنوین:

لالایی چیجوری آرامش می بخشه؟!

تحقیقات نشون می دهد که موسیقی و کلمات آروم و منظم، مانند لالایی، امواج دلتای مغز رو تحریک می کنه و به بچه ها آرامش می بخشه. واسه همینه که اونا با شنیدن لالایی راحت تر می خوابند. امواج دلتا با خواب عمیق و آرامش زمان خواب رابطه داره و با تحریک این امواج  کوچولوی شما می تونه خواب آروم، لذت بخش و عمیقی داشته باشه. اینطوری، روان شناسا به پدر و مادرهایی که از خواب بی نظم و بی قراری های نوزادشون رنج می برند، لالایی خوندن رو پیشنهاد می کنن.

لالایی

لالایی خوندن رو از چه وقتی شروع کنیم؟

خیلی  از مادرها تصور می کنن که حتما باید کوچولویشان رو در آغوش بگیرن و براش لالایی بخونن تا تاثیر اون رو روی آرامش و رفتار کودکشون ببینن. با این حال تحقیقات نشون می دهد که لالایی گفتن و آواز خوندن واسه کودکان بهتره قبل از تولد، یعنی وقتی که اونا به صورت جنین در رحم مادر هستن، شروع شه و با رشد کودکان ادامه پیدا کنه. این کار نه فقط از نظر جسمی باعث تسریع رشد و بهبود کارکرد سیستم های بدن فرزندمون می شه، بلکه به رشد مهارت های کلامی و عاطفی اون هم کمک می کنه.

لالایی فقط مخصوص مامان ها نیس!

بررسی ها نشون می دهد که نوزاد صدای مادرش رو بهتر از صدای پدر تشخیص می دهد، چون مادرها با صدای آروم و آهنگین با فرزندشون صحبت می کنن و آواز می خونن. اما معنی این جمله این نیس که لالایی خوندن فقط مخصوص مامان هاست!

همون طور که خوابوندن، حموم کردن و عوض کردن  تنها مخصوص مامان ها نیس، پدرها هم می تونن واسه کوچولوها لالایی بخونن و حتی بهتره این رابطه رو از همون دوران جنینی با فرزندشون برقرار کنن و این کار رو بعد از تولد نوزاد هم ادامه. چون که شک نداشته باشین از یافته های یه لالایی خوندن ساده و عاشقانه در آینده و در رابطه با کوچولوی خود لذت بیشتری می برند.

با لالایی خوندن امنیت رو به کودکتون هدیه کنین

یکی از نیازای اصلی همه بچه ها، نیاز به امنیت و آرامشه. یکی از کارایی که می تونه این احساس رو به شکلی مورد پسند واسه اونا رقم بزنه، خوندن لالاییه. به طور طبیعی پدر و مادر واسه خوابوندن یا آروم کردن فرزندشون، با صدایی آروم، شروع به خوندن لالایی می کنن؛ در این زمان اگه اون در آغوش گرم پدر یا مادر باشه، احساس امنیت کرده و می تونه با تکیه بر مهر و محبت والدینش، آرامش پیدا کنه و به خوابی شیرین رود.

رشد عقلی  با لالایی

کودک،اولین کلمات، صداها و واژه ها رو به شکل «لالایی» از زبون پدر و مادرش می شنود. خوندن لالایی باعث می شه کوچولوی شما با کلمات جدید آشنا شه و چون این کلمات لحنی ملایم و آهنگین دارن خوب تو ذهن اون باقی می مانند. یافته های تحقیقات علمی نشون می دهد کودکان مادرانی که واسه بچه خود لالایی می خونن، شش ماه زودتر از دیگر کودکان حرف می زنند و به رشد عقلی بالاتری می رسند و کارکرد مغز اونا واسه انجام پازل های هوشی ریاضی، موسیقی و شطرنج هم بیشتر از بقیه هستش.

لالایی، راهی واسه زبون آموزی

وقتی مادر واسه کوچولوی خود لالایی می خواند به طور ناخودآگاه اون رو با ریتم و کلام آشنا می کنه و در واقع زبون مادری رو به اون آموزش می دهد.همین کار ساده باعث می شه که گوش فرزندش با کلمات جدید آشنا شه و مغز کارکرد بهتری در یادگیری زبون داشته باشه.

لالایی

تقویت قوه شنوایی

رشد شنوایی جنین تا هفته بیستم و رشد مغز اون تا قبل از هفته بیست و چهارم کامل می شه. اینطوری، جنین می تونه صدای ما رو شنیده و با اون آروم شه. و همین دلیله که نوزادان به صداهایی که قبل از تولد خود تا یه سالگی می شنوند، علاقه بیشتری نشون میدن و یاد صداها همیشه تو ذهن اونا باقی می موند.

پس از هر فرصتی واسه صحبت کردن، شعر و لالایی خوندن واسه کوچولوها استفاده کنین. از زمان  و حموم کردن گرفته تا زمان خواب بچه ها!

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

برچسب ها :

ناموجود