دسته بندی: آموزشی
تاثیر ماری جوانا بر مغز چیست؟

تحقیقات گذشته، نور جدیدی روی اثرات گیاه شاهدانه در مغز رو به نمایش میذاره. این تحقیقات یه الگوی پیچیده از آسیب های بالقوه و فایده هایی رو نشون می دهد که با در نظر گرفتن سن و نوع مریضی فرق داره.

یافته های حاصل از تعدادی از تحقیقات انجام شده در نشست هرساله انجمن علوم اعصاب در سال ۲۰۱۸ در سن دیگو کالیفرنیا، استخراج شده. مثلا، اون ها نشون می بدن که قرار گرفتن در برابر ماری جوونا قبل از تولد و در طول سال های نوجوونی می تونه بر مغز در حال پیشرفت به چند روش تاثیر بزاره.

بعضی از این روش ها رابطه بین بخش های جور واجور مغز رو دچار مشکل می کنن، در حالی که یه سریای دیگه یادگیری و حافظه رو دچار مشکل کرده و در سطوح پیام رسانای شیمیایی و ترکیبات متابولیک مشکل ایجاد می کنن. با این حال، قرار گرفتن در برابر یه ترکیب موجود در ماری جوونا، می تونه حافظه رو در مریضی فراموشی بهتر کنه و حتی بعضی از علائم اونو کم کنه.

به کار گیری ماری جوونا در حال زیاد شدنه!

در میان صدها ترکیب در ماری جوونا و یا گیاه شاهدانه، بیشتر از ۱۰۰ گونه کانابینوئید هست که می تونه انتشار مواد شیمیایی پیام رسان رو در مغز و سیستم عصبی عوض کنه.

در ایالات متحده، گیاه شاهدانه “مواد مخدر غیر قانونی” تلقی می شه و یه نظرسنجی در سراسر کشور نشون داد که ۲۲.۲ میلیون نفر با سن ۱۲ سال و بیشتر گفته ان که در ماه گذشته از ماری جوونا استفاده کرده ان. هم اینکه، درصد افراد در این گروه سنی که از این ماده در طول ماه گذشته استفاده کرده بودن، از ۶.۲ تا ۸.۳ درصد در سال ۲۰۰۲ – ۲۰۱۵ افزایش پیدا کرده.

الان مردم از این گیاه نه فقط به عنوان داروهای آرامش دهنده، بلکه به عنوان استفاده پزشکی، از جمله واسه کمک به کاهش درد و علائم مولتیپل اسکلروزیس، صرع و بقیه شرایط دراز مدت، بیشتر و بیشتر استفاده می کنن. با این حال افزایش مصرف شاهدانه با افزایش دلایل قطعی در مورد فواید دراز مدت اون و آسیب های به وجود اومده از طریق اون همخوانی نداره.

“نیاز به درک بهتر”

دلایل این تحقیقات و بقیه تحقیقات نشون میده که شاهدانه می تونه آسیب دراز مدت واسه نوزادان متولد نشده بسازه؛ و در عین حال، در بین زنان باردار، این محبوب ترین مواد مخدر غیر قانونیه.

به کار گیری ماری جوونا بیشتر در نوجوونی شروع می شه، در وقتی که مغز در حال رشد هنوز آسیب پذیره.

دکتر مایکل تاف، مدیر تحقیقات کنفرانس مطبوعاتی در مورد تحقیقات درمانی سوء مصرف مواد در موسسه تحقیقاتی، تایید می کنه که مصرف ماری جوونا در موارد خاصی از امتیازات پزشکی برخورداره. با این حال، اون اخطار داد که تحقیقات بر ضرورت حیاتی “درک بهتر جنبه های منفی اون به خصوص زنان باردار، نوجوانان و کاربران طولانی” تأکید می کنه.

در آخر با در نظر گرفتن مشکلات شناخته شده ماری جوونا پیشنهاد میشه اصلا سراغ مصرف اون نرید.

کشف روشی جدید واسه درمان فراموشی

دلیل فراموشی چیه؟

فراموشی اختصاصی چیه

برچسب ها :

ناموجود