دسته بندی: آموزشی
تاثیر مدیتیشن در درمان بیماری ها

meditation

واسه شروع مدیتیشن هیچ انگیزه ای ندارین؟ در این مقاله شما با ۵ مشکل سلامتی آشنا میشین که میشه با انجام تمرینات مدیتیشن اونا رو بهبود داد.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ مدیتیشن از نظر فیزیکی و روانی، تاثیر عجیبی روی بدن داره.اما علاوه اینکه به صورت کلی براتون خوبه، بعضی مشکلات طولانی هست که از راه این ورزش کاهش پیدا کرده یا به کلی متوقف می شن. در این مقاله می خوایم پنج مشکل شایع واسه سلامت رو به شما معرفی کنیم که مدیتیشن می تونه تاثیری مثبت روی اونا بزاره و علائمشان رو کم کنه.

  1. فشار خون بالا

اول خبر بد: فشار خون بالا ” قاتل خاموش ” نام گذاری شده که هر ساله باعث مرگ بسیاری می شه. خیلی از مردم بدون اینکه بدونن دچار فشار خون بالا هستن و بدیش اینه این مشکل طولانی باعث می شه فرد بیشتر در خطر مشکلاتی مثل حملات قلبی و سکته مغزی قرار بگیره.

خبر خوب: مشخص شده که مدیتیشن می تونه به کاهش فشار خون کمک کنه و هم اینکه ژنایی که باعث التهاب می شن رو هم خاموش می کنه.

  1. آسم

آسم مریضی کشنده ایه که در سال ۲۰۱۳ باعث حدود نیم میلیون مرگ و میر شده. با اینکه آسم بر اثر فاکتورهای مختلفی مانند آلودگی هوا، آلرژنا، استرس و بعضی داروهای خاص بروز می کنه، در واقع عکس العمل التهابی بدنه به این موارد که مشکل اصلی هستن. تو یه تحقیق، محققان مدیتیشن رو با موسیقی درمانی و ورزش جهت بهبود آسم مقایسه کرده بودن و حدس بزنین نتیجه چه شد؟ بله مدیتیشن تاثیر خیلی بیشتری داشت.

  1. سندروم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماریای التهابی روده (IBD)

این نوع بیماریا با احتمال خیلی کم کشنده می شن، اما زندگی کردن رو واسه فردی که به اون گرفتار هستش سخت می کنن و بعضی وقتا هم باعث بروز موقعیتای خجالت بیاری می شن.

IBS و IBD هم اینکه نمونه هایی از مشکلات مزمنی هستن که بر اثر واکنشای زیادتر از اندازه التهابی به وجود میان. تو یه مطالعه آزمایشی با ۴۸ نفر داوطلب، محققان به این نتیجه رسیدن که مدیتیشن می تونه تاثیر خیلی بالایی روی این بیماریا داشته باشه. بعد از ۹ هفته آزمایش که در هر روز به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه مدیتیشن کار می شد، افراد داوطلب تماشاگر کم شدن نشونه های، درد کمتر و هم اینکه بالا رفتن خیره کننده سطح زندگی کلی شون بودن.

  1. آرتریت روماتوئید

بسیاری می گن که آرتریت روماتوئید یه مریضی مفصلیه که فقط واسه افراد سن بالا اتفاق میفته. اما جالبه بدونین با اینکه احتمال ابتلای به این مریضی با افزایش سن بالا میره، ولی بعد از ۱۵ سالگی هر زمان ممکنه به اون گرفتار شید. هم اینکه این مریضی فقط در مفاصل خود رو نشون نمی ده، آرتریت می تونه روی ریه، کلیه، قلب و رگای خونی هم تاثیر بزاره.

حالا خوبیش اینه مدیتیشن روی این مورد هم می تونه تاثیر بزاره. با اینکه مدیتیشن نمی تونه آرتریت رو درمان کنه اما تحقیقات نشون دادن تاثیر خیلی بالایی روی بهبود این مریضی داره. در این تحقیقات داوطلبان به مدت ۱۲ ماه، ۱۰ دوره مدیتیشن و تمدد اعصاب رو گذراندند و در آخر تاثیر بسیاری در بهبود اونا مشاهده شد.

  1. فیبرومیالژیا

این مشکل با نشونه هایی مانند درد گسترده و افزایش حساسیت به فشار شناخته می شه. فیبرومیالژیا کم کم به صورت طبیعی بهبود پیدا نمی کنه. مانند آرتریت روماتوئید، فیبرومیالژیا هم بیشتر خانوما رو شامل می شه تا آقایون.

تو یه تحقیق ۸ هفته ای مدیتیشن تونست سلامت این افراد رو تا حدود زیادی زیاد کنه. داوطلبان این تحقیق گزارش کردن که تماشاگر کاهش گرفتگیا، اضطراب و هم اینکه افسردگی بودن. این افراد پس از انجام تمرینات مدیتیشن روزای کمتری نسبت به قبل نتونستن به خاطر مریضی شون به سر کار برن. تغییرات کوچیکی هم در نواحی ای که فرد احساس درد و خستگی می کرد دیده شد.

اگه دلایل راضی کننده ای واسه مدیتیشن نداشتید حالا خوبیش اینه حالا به اندازه کافی واسه انجامش، دلیل دارین. اگه کسی رو می شناسین که اینجور مشکلاتی داره لطفا این مقاله رو با اونم به اشتراک بذارین.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

دکتر کرمانی مدیتیشن

برچسب ها :

ناموجود