دسته بندی: آموزشی
تاثیر مدیتیشن در دویدن بهتر و بیشتر

در مورد مدیتیشن چه می دونین؟ تا جایی که می تونین درمورد مدیتیشن اطلاعات به دست بیارین و تلاش کنین آموزشای اولیه اون رو از همین الان شروع کنین چراکه مدیتیشن یه روش جادویی واسه بهتر زیستنه.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ وقتی که تیموتی اولسون، دونده حرفه ای اولترا ماراتن، قدرت جادویی اش رو از دست داد، در حال نزدیک شدن به کیلومتر ۱۰۰ در مسابقه دوی ۱۶۰ کیلومتر بود. اولسون که تماشاگر سبقت گرفتن یکی از رقبایش بود، می گوید: احساس سوزش در ریه ها و پاهام بسیار زیاد بود و هر گامی که در سراشیبی بر می داشتم، درد تیزی به عضلات چهار سرم روونه می کرد.

شاید اولسون در اون زمان، با ترس و وحشت عکس العمل نشون داد، اما اون تازگیا به تمرین مدیتیشن روی آورده بود و این تمرین به اون کمک کرد که روی تنفسش تمرکز کنه، نگرانی هاش رو قبول کنه و یه حس قوی آرامش رو احساس کنه. با کم شدن هیاهوی عاطفی، اون تونست درک کنه که بدنش به چی نیاز داره، کمی سوخت و چند دقیقه دویدن آروم و بهبود بخش.

گوش دادن به بدنش و توجه نکردن به افکار منفی، اون رو قادر ساخت که به یه روش هوشمند و هدف دار عکس العمل نشون بده. چند مایل بعد، اولسون که استراحت و سوختگیری کرده بود، پیش افتاد، برنده شد، و رکورد زد! اون می گوید: در اون زمان بود که تاثیر تمرین مدیتیشنم، واقعا برام روشن شد. اون اتفاق ثابت کرد که مدیتیشن فقط یه مد زودگذر نبود و منو به یافته های واقعی رساند.

اولسون ۳۲ ساله می گوید: البته واسه سود بردن از مدیتیشن، لازم نیس که شما حتما یه دونده اولترا ماراتن باشین، که واسه برنده شدن رقابت می کنه. اون عقیده داره که مدیتیشن روزانه می تونه ذهن شما رو آروم کنه، سلامت شما رو بهتر کنه، و به شما کمک کنه لذت بیشتری در ورزش (و در زندگی تون) پیدا کنین.

اولسون اونقدر از قدرت مثبت مدیتیشن مطمئن شده بود که در سال ۲۰۱۵، شروع به تشکیل ورک شاپ هایی واسه دوهای ۳ و ۴ روزه همراه با مدیتیشن در کلرادو و کالیفرنیا کرد. شما ورک شاپ هایی در مورد فرم دویدن یا تمرین قدرتی در برنامه اون پیدا نمی کنین. عوضش، آخر هفته های طولانی اولسون، دور جلسات مراقبه و دویدن های گروهی می چرخد که به افراد واسه کشف کردن (یا کشف دوباره) دویدن به عنوان یه فعالیت صلح آمیز و سرگرم کننده، نه چیزی که پر از احساس وحشت، شک و یا ناراحتیه، تمرکز می کنه.

بنظر می رسید که اون ورک شاپ، راه نجاتی واسه منه، چون که دویدن، هیچ وقت واسه من راحت نبود. من همیشه درگیر تفکراتی بودم که باعث می شد زیادتر از اندازه به قیافه پاهام و لرزیدن چربی های بدنم در بین دویدن توجه کنم. امیدوار بودم که مدیتیشن به من کمک کنه تا اون افکار منتقدانه رو از خودم دور کنم.

پس، یه صبح شنبه در آگوست گذشته، خودمو در حالی یافتم که چهارزانو در بولدر کلرادو، با ۲۰ دونده دیگه که سنین و توانایی های متفاوتی داشتن، روی علف ها نشسته بودم. تموم اون افراد امیدوار بودن که مربیگری اولسون به اونا کمک کنه لذت بیشتری از دویدن شون ببرن. در طول این دوره، ما چندین دوی آزمایشی گروهی انجام دادیم که قبل از هر کدوم، یه جلسه مراقبه نشسته ۱۰ دقیقه ای انجام می شد. اولسون پیشنهاد می کنه بمنظور ایجاد پایه ای از قدرت ذهنی که بتونین در طول تمرینات ازش استفاده کنین (زمانیکه ممکنه زیادتر از اندازه خسته، دلسرد یا پریشون باشین و نتونین یه کار جدید مانند آروم کردن ذهنتون رو انجام بدین)، مدیتیشن رو در وقتی که نمی دوید، تمرین کنین. وقتی که نشستم، در مورد وضعیت ذهنی ام فکر کردم و تلاش کردم قضاوت رو به تاخیر بندازم. اولسون می گوید: افکار چرخشی ایرادی ندارن، فقط صبر کنین تا محو شن.

من یاد گرفتم که مراقبه،تمرین دیدن بدون عکس العمل نشون دادنه. استفاده اون طرز فکر در دویدن، امتیازات زیادی به ارمغان می آورد. وقتی که عضله ی پشت ساق پایم تو یه دو دچار گرفتگی شد، من نگرانی معمولم رو بررسی کردم و اون رو به یه آزمایش غیر ترسناک تغییر دادم: معلوم شد که قادرم تا زمانیکه عضله ی درناکم بهتر می شه، سرعتم رو تغییر دهم. من، رقیبی نداشتم که بخوام از اون جلو بزنم یا مسابقه ای که بخوام برنده شوم، اما نگهداشتن احساس مثبتم، مانند یه پیروزی بزرگ بود. بجای احساس شکست، من احساس پذیرش و شادی کردم.

اینا چیزایی هستن که شما می تونید از تجربه من، یاد بگیرین:

شما خوشحال تر خواهید دوید

کسائی که مراقبه می کنن، تماشاگر بهتر شدن خلق و خو و تندرستی شون هستن که ممکنه باعث شه دویدن مانند یه جایزه بنظر برسه، نه یه کار سخت و غیر قابل تحمل. وقتی که یاد بگیرین بجای نگرانی در مورد ناامیدی های گذشته یا آینده، فقط بر زمان حال تمرکز کنین، متوجه جزئیات بسیار زیادی در لحظه ی حال میشین که ارزش لذت بردن رو دارن، مانند مناظر و صداهای طبیعت.

شما انرژی بیشتری دارید

مراقبه ممکنه به شما کمک کنه واسه داشتن کارکرد مطلوب، ریلکس کنین. دوندگان بعضی وقتا در طول مسابقات کلیدی یا تمرینات، مضطرب و عصبی می شن، و تنش، انرژی با ارزش جسمی و روانی رو می مکد. اولسون می گوید: آروم و متمرکز نگه داشتن ذهنم قبل از یه مسابقه بزرگ، کلید یه پایان قوی و موفقیت آمیزه.

از صدمه جلوگیری می کنین

اولسون می گوید: فکر کردن در مورد وضعیت جسمی و ذهنی تون در طول مدیتیشن، شما رو آماده می کنه که انتخاب های بهتری در مورد تمرینتان انجام بدین. تشخیص یه گرفتگی همسترینگ یا درد تاندون آشیل به شما کمک می کنه که قبل از وقوع صدمه، تمرینتان رو اصلاح کنین.

تحمل شما نسبت به درد، بیشتر می شه

البته شما نباید نشونه های درد که نشون دهنده صدمه هستن رو ندیده بگیرین، اما ناراحتی های جزئی مانند یه تاول یا گرفتگی پهلو می تونه در وقتی که اصل اساسی مراقبه در مورد دیدن بدون ترس و وحشت رو بکار می برید، کمتر خطرناک بنظر برسن. اولسون می گوید: ما با متمرکز شدن روی درد، باعث شدید شدن اون می شیم. اما وقتی که ریلکس می شیم و اون رو می پذیریم، به مقدار زیادی کاهش می یابد و بیشتر، بسیار قابل تحمل می شه.

شما فاصله بیشتری رو خواهید دوید

با محدود کردن توجهتون به زمان حال (بجای فکر کردن در مورد اینکه ممکنه در کیلومتر سی ام، چه احساسی داشته باشین)، شما می تونید به حرکت رو به جلو تمرکز کنین، که منتهی به ایستادگی بهتر در فاصله طولانی می شه.

به تکنولوژی، وابستگی کمتری پیدا می کنین

اولسون می گوید: مراقبه به من کمک کرده که بطور شفاف تری با خودم رابطه برقرار کنم، بدون حواس پرتی هایی مانند اینکه بخوام بدونم تا ایستگاه کمک بعدی چقدر راه س، یا سرعتم در کیلومتر قبل چقدر بوده یا اگه با یه سرعت مشخص بدوم، چه وقتی به خط پایان می رسم. تمرکز کردن فقط روی تنفس و قدم بعدی ام، به من امکان داده که از اون توانایی ذاتی واسه فهمیدن اینکه بدنم در اون لحظه چه می خواهد، استفاده کنم و به من امکان می دهد که از دویدن لذت ببرم.

مدیتیشن رو امتحان کنین:

۱. با چشمون بسته، بشینین. مکانی با دست کم حواس پرتی ایده آله، اما به یه صومعه هم نیاز ندارین! هدف اینه که تمرین کنین به افکار مزاحم توجه نکنین.

۲. روی تنفس تون تمرکز کنین. چند استنشاق آروم انجام بدین، و هوا رو بطور کامل بیرون بدید.

۳. مغزتون رو آروم کنین. اولسون می گوید: ذهن تون رو مانند یه آسمون صاف و آروم آبی تصور کنین. بعضی وقتا، کولاکی از ابرها، اون آسمون آبی رو تیره می کنه، اما آسمون همیشه همانجاست. نفس تون رو بر اون فضای کمتر پریشون، به گردش در بیارید.

۴. یه اسکن بدنی انجام بدین. به اینا فکر کنین: چه احساسی دارین؟ در کجا احساس گرفتگی می کنین؟ در کجا احساس سبکی می کنین؟ تلاش نکنین چیزی رو تغییر بدید، فقط ببینین.

۵. قضاوت رو به تاخیر بندازید. اولسون می گوید: اگه یه روز پر استرس پیش رو دارین، ایرادی نداره. تلاش کنین بدون دلسرد شدن، به این مسئله توجه کنین که الان چه احساسی دارین. هر وقتی که ذهنتون منحرف شد، با تمرکز کردن روی تنفس تون، حواس تون رو جمع کنین.

۶. ایستادگی بسازین. با ۵ دقیقه شروع کنین و کم کم به ۲۰ یا نیم ساعت برسین. اولسون می گوید: مراقبه، ورزشی واسه مغز شماس. هر چی بیشتر اون رو انجام بدین، براتون آسون تر می شه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

خوشبختی دویدن خوشحال بودن مجله تناسب اندام مدیتیشن

برچسب ها :

ناموجود