دسته بندی: آموزشی
تاثیر موسیقی بر روح و روان کودک

امیررضا چمنی روانپزشک گفت: موسیقی توانایی لمس جنبه های داخلی تر آدم مانند احساسات و هیجانات رو جفت و جور می کنه و باعث خودآگاهی آدم نسبت به احساس خود می شه. هم اینکه در بیماران روحی باعث نظم در هیجانات و رسیدن به آرامش می شه.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا ؛ ایشون اضافه کرد: شروع زندگی آدم همراه با شنیدن موسیقیه، به طوری که جنین و نوزاد با شنیدن صدای تنفس و ضربان قلب مادر آرامش می گیرد و هم اینکه در طبیعت هم آدم با نغمه های دور و بر خود مانوسه.

این روانپزشک با تاکید بر تاثیر موسیقی بر هیپوفیز و حافظه گفت: موسیقی باعث ترشح اندروفین در بدن شده که نشاط و آرامش درد رو به دنبال داره و هم اینکه موجب بهبود کارایی مغز می شه.

چمنی اضافه کرد: موسیقی به دو شکل می تونه به بهتر شدن وضع جسمی و روحی فرد کمک کنه، به طوری که در فرد شنونده باعث تحریک عکس العمل های عاطفی و ذهنی می شه و در فرد نوازنده که خود هم در ایجاد موسیقی فعاله، علاوه بر تحریک احساسات موجب تقویت رابطه جسم و ذهن شده و به هماهنگی این رابطه در بدن کمک می کنه.

ایشون اعلام کرد: از اونجایی که نواختن موسیقی به صورت گروهی یا فردی انجام می شه و تاثیر اون هم بر روح فرق داره، پس تاثیر نواختن یا شنیدن اون می تونه غمگین کننده، اضطراب آور یا نشاط بخش و آروم کننده باشه.

متخصص اعصاب و روان گفت: در موسیقی درمانی استفاده درست و به جا از موسیقی نشون دهنده هنر درمانگره که بتونه متناسب با هیجان فرد موسیقی مناسب رو پیشنهاد کنه. ایشون گفت: در بیماران روحی یه جور درهم ریختگی روحی و هیجانی هست؛ طوری که شنیدن موسیقی باعث نظم در هیجانات این بیماران شده و به آرامش اون ها کمک می کنه.

این روانپزشک ادامه داد: بعضی از آهنگ ها مثل بعضی صداهای گوش خراش در طبیعت می تونن تاثیر داغون کننده ای داشته باشن و حتی موجب ایجاد غم و افسردگی در فرد شن. انتخاب درست و به جای موسیقی می تونه تا حد زیادی در بهبود کارکرد مغز و افزایش نشاط افراد، کاهش خستگی و درد اثر داشته باشه، به طوری که در درمان مریضی های روحی و یا جسمی که اصل روحی دارن، هم به کار می رود. هم اینکه موسیقی در تقویت حافظه، یادگیری و درمان بعضی از مشکلات خواب هم نقش مهمی داره.

چمنی گفت: موسیقی با شل کردن عضلات در کسب آرامش به فرد کمک کرده و چون باعث دور کردن ذهن از افکار منفی می شه، می تونه در درمان افسردگی و مریضی های دو قطبی روانی مثل (افسردگی – عاشقی) هم نقش داشته باشه.

ایشون گفت: استفاده همیشگی از موسیقی مناسب می تونه مشکلات روحی کودکان مثل خشونت رو هم بهتر کنه.

این روانپزشک یکی دیگه از فواید موسیقی درمانی رو در روش گروه درمانی دونست و اضافه کرد: در این روش گروهی از آدما که دارای مشکلات روحی هستن، تحت موسیقی درمانی قرار می گیرند و این افراد بعد از یه مدت از گوشه گیری و تنهایی خارج شده و روند اجتماعی شدن در اون ها افزایش می یابد.

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

تاثیر موسیقی بر شدت و مدت ورزش

بازنشر سیمرغ موسیقی

برچسب ها :

ناموجود