دسته بندی: آموزشی
تاثیر موسیقی بر شخصیت افراد

تاثیر موسیقی بر شخصیت افراد

معمولا، ما انتخاب می کنیم که به موسیقی خوشحال گوش بدیم یا غمگین؛ نکته خیلی مهم اینه که مغز ما به نوعای جورواجور موسیقی واکنشای متفاوتی نشون میده.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله قرمز؛ حتی قطعات کوتاهی از موسیقی خوشحال یا غمگین می تونه روی ما تاثیر داشته باشه. تحقیقات نشون داده بعد از شنیدن یه قطعه کوتاه موسیقی، شنوندگان تمایل بیشتری به نشون دادن یکی از دو حالت خوشحال یا غمگین داشتن تا خود رو با آهنگ موسیقی تطبیق بدن.

نکته باحال دیگری که درباره چگونگی تاثیر موسیقی بر احساسات ما هست، اینه که دو نوع احساسات مربوط به موسیقی هست: احساسات ادراکی و احساسات احساسی. این بدون معنیه که بعضی وقتا ما می تونیم احساسات موجود تو یه قطعه موسیقی رو درک کنیم بدون اینکه اون رو حتما در اون لحظه احساس کنیم. مثلا بعضی از ما شنیدن موسیقی غمگین رو لذت بخش می دونن تا اینکه اون رو غمگین و دپرس کننده بدونن.

سر و صداهای دور و بر ما هم می تونه موجب افزایش خلاقیت آدم شه. بهترین نقطه خلاقیت، وقتی به وجود میاد که صدای ملایمی (با شدت متوسط) وجود داشته باشه. چگونگی کارکرد اون به این صورته که سر و صدای ملایم، باعث سخت تر شدن پردازش مغز می شه و همین در آخر موجب افزایش خلاقیت می شه. اما در سر و صدای زیادتر از اندازه زیاد، تفکر خلاق ما دچار اختلال می شه؛ چون که مغز ما در حال اشباع شدن از سر و صدا و هم اینکه درگیری واسه پردازش اطلاعات به طور موثره. این موضوع، بسیار مثل تاثیر دما و نور بر اندازه بهره وری ماست. اینجا بحث شد که یه محیط با شلوغی کم، می تونه دارای فایده بیشتری باشه.

نکته باحال دیگری که درباره موسیقی هست اینه که انتخابای موسیقایی ما، می تونه بر شخصیت ما اثر داشته باشه! البته این موضوع بیشتر درباره افراد جوون صدق می کنه. تو یه مطالعه که روی زوجایی که اوقاتی رو به شناخت بیشتر همدیگه می پرداختن انجام شد، ۱۰ آهنگ مورد علاقه هر فرد، پیش بینیایی درباره ویژگیای شخصیتی اون به دست می داد. در این مطالعه، از ۵ ویژگی شخصیتی واسه آزمایش استفاده شد: گشودگی در برابر تجارب، برون گرایی، توانایی پذیرش، با وجدان بودن و ثبات احساسی.

بعضی از این ویژگیای شخصیتی، به طور جالبی با بررسی عادتای شنیداری افراد، قبل از آزمایش و بررسی رفتاری هر فرد، پیش بینی شدن. مثلا، اندازه گشودگی در برابر تجربه های جدید، برون گرایی و ثبات احساسی، سه ویژگی بودن که خیلی راحت با تحلیل موسیقی مورد علاقه افراد فهمیده می شدن. البته اندازه با وجدانی زیاد از راه ذائقه موسیقایی فرد قابل تشخیص نبود. طبق تحقیقی که در دانشگاه هریوت وات انجام شد، خلاصه یافته ها در مورد رابطه بین ذائقه موسیقایی هر فرد با ویژگیای شخصیتی ایشون، به توضیح زیر بیان شد:

طرفداران سبک موسیقی جز: دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، پردل و جربزه، ریلکس، برون گرا.

طرفداران سبک سنتی: دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، درون گرا،  ریلکس.

طرفداران سبک رپ: دارای اعتماد به نفس بالا.

طرفداران اپرا: دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، پردل و جربزه.

طرفداران موسیقی وسترن: سخت کوش.

طرفداران سبک راک یا متال: دارای اعتماد به نفس پایین، خلاق، کم کار، پردل و جربزه، ریلکس.

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

تاثیر موسیقی بر شدت و مدت ورزش

روانشناسی شخصیت شناسی مجله قرمز موسیقی

برچسب ها :

ناموجود