دسته بندی: آموزشی
تاثیر نوشابه رژیمی بر کاهش وزن و لاغری

coke-zero

لذت خوردن نوشابه خنک و خوشمزه یا حس غروری که از تناسب اندام پیدا میکنین؟ خوردن نوشابه رژیمی میتونه مشکل رو حل کنه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ نوشابه های رژیمی و بدون شکر بیشتر به عنوان نوشیدنی های سالم به حساب می روند. اما محققان دانشگاه لندن این موضوع رو مورد بررسی قرار دادن که این نوشیدنی ها هم مانند نمونه های پُر شکر واسه حفظ وزن متعادل و کاهش وزن مناسب نیس.

نوشیدنی رژیمی چیه؟

نوشابه های رژیمی نوشیدنی کربناته هستن که به جای شکر با بقیه شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام، ساخارین، سیکلامات، سوکرالوز و آسه سولفام پتاسیم شیرین شده ان. نوشیدنی هایی که شامل شیرین کننده های مصنوعی هستن، یه جور دیگه از نوشیدنی های شیرین ان. این نوشیدنی ها دارایی شکر نیستن، عوضش با شیرین کننده های مصنوعی شیرین می شن و بیشتر به عنوان نوشابه های رژیمی شناخته می شن.

نوشیدنی رژیمی باعث کاهش وزن می شه؟

در تحقیقاتی که تازگیاً در مورد نوشابه های رژیمی در دانشگاه لندن و دو دانشگاه در برزیل انجام شد به این نتیجه رسیدن که نوشیدنی های بدون شکر یا رژیمی واسه کاهش وزن و یا جلوگیری از اضافه وزن مثل دیگه نوشیدنی های شیرین مناسب نیس و ممکنه واسه محیط زیست هم مضر باشه.

این نوشیدنی ها مورد مصرف کسانیه که قصد کاهش وزن و یا کاهش شکر مصرفی خود رو دارن. با این وجود هیچ دلیلی این ادعا رو اثبات نمی کنه که این نوشیدنی ها واسه سلامت بهتراند و از چاقی بیش از اندازه و چاقی هایی که مریضی هایی مانند دیابت نوع ۲ رو به وجود می آورد جلوگیری می کنه.

پروفسور میلر گفت: برداشت عامیانه ای که صنعت بازاریابی یا تجارت رو تحت اثر قرار می دهد اینه که چون نوشابه های رژیمی شامل شکر نیستن، حتماً سالم ترن، واسه کاهش وزن مناسب هستن و جایگزینی واسه نوشیدنی های شیرین حساب می شه. هر چند  که ما تا کنون دلایل محکمی واسه تأیید این موضوع پیدا نکردیم.

نوشیدنی ها که با شکر تولید می شن، کالری بالایی دارن اما عوضش از ارزش غذایی بسیار کمی بهره مند هستن و مصرف این ها از جمله دلایل چاقی بیش از اندازه و دیابت نوع ۲ به حساب می رود .

این نگرانی هست که ممکنه با مصرف این نوشیدنی ها و وجود مزه ی شیرین، فرد رو مجبور کنه تا مواد قندی بیشتری مصرف کنه و یا واسه جبران کمبود انرژی، به دلیل کم کالری بودن اون؛ غذاهای دیگری رو هم مصرف کنه.

این هشداریه واسه مصرف کنندگان این نوشیدنی ها ی کم کالری چون باعث می شه تا غذاهای دیگه رو زیادتر از اندازه مصرف کنن. از این رو باعث چاقی و دیابت نوع ۲ و مریضی های در رابطه دیگری که سلامت ما رو به خطر می اندازد، می شه.

پروفسور میلر و همکارانش یادآوری کردن که دلیلی مبنی بر سلامت این نوشیدنی ها وجود نداره. هر چند که دلیل مشخصی که نشون بده این نوشیدنی ها باعث زیاد شدن وزن می شن، نیس و علاوه بر اون دلیلی هم واسه کاهش وزن و یا جلوگیری از زیاد شدن وزن در مقایسه با دیگه نمونه های شیرین وجود نداره.

نوشابه رژیمی صد در صد بدون ارزش غذاییه و باید بدونین مصرف زیاد مایعات بی فایده جای مواد مغذی که بدن شما نیاز داره رو اشغال می کنه.

گذشته از این تولید نوشابه های  رژیمی یافته های زیان بیاری رو واسه محیط زیست به همراه داره. چیزی در حدود ۳ لیتر آب لازمه تا ۵/۰ لیتر بطری های پلاستیکی واسه نوشیدنی های غیر الکلی تولید شه. این تیم تحقیقاتی گفت با بررسی نظارتی و سازماندهی روی نوشیدنی های بدون شکر مشخص شد، اندازه مصرف این نوشیدنی ها در مقایسه با آب خالص افزایش چشم گیری داشته. با در نظر گرفتن بحران جهانی چاقی و تلاش واسه حل این مشکل، این نوشیدنی ها می تونن مشکل ساز شن و نباید به عنوان یه نوشیدنی رژیمی مصرف اون زیاد شه.

چیجوری بدون رژیم غذایی لاغر شیم؟

بهترین نوشیدنیای چربی سوز واسه آب کردن شکم

رژیم لاغری علم ورزش نوشیدنی

برچسب ها :

ناموجود