دسته بندی: آموزشی
تاثیر نوشتن اهداف‌تان را دست کم نگیرید

نوشتن اهداف Writing-Goals

رویا داشتن یه چیزه؛ و واقعا به نتیجه رسوندن اونا به طور کامل چیز دیگریست، مخصوصا با اینحال حقیقت که خیالات عجیب و غریب و بی امان، شانس فرد رو واسه رسیدن به اهدافش کاهش می دهد. پس تعجبی نداره که محققان انگیزه، علاقه مند به کشف پُلی میون این فاصله هستن. تحقیقات جدید،یه روش واقعا ساده و قوی رو پیشنهاد می دهد: اهداف تون رو خیلی راحت روی کاغذ بیارین.

به گزارش آلامتو به نقل از nymag ؛ درپژوهشی جدید که بوسیله پرفسور جوردن پترسون از دانشگاه تورنتو انجام شده، ۷۰۰ دانشجو دریک دوره دوساله، مختصرنویسی رو انجام دادن. پترسون از دانشجویان خواست درمورد زندگی شون، مخصوصا لحظات خیلی مهم درگذشته که روی شکل گیری شخصیت شون تاثیرداشته فکر کنن. بعد، از اونا خواسته شد ازاین خاطرات واسه برنامه ریزی و ریختن نقشه ای درجهت رسیدن به اهداف آینده شون کمک بگیرن، چیزی که پترسون به اون “خود تالیفی” می گوید.

چون اینا دانشجو بودن، پیش نیاز رسیدن به خیلی از اهداف بزرگ ترشان، موندن در دانشکده و تکمیل دوره آموزشی شون بود. و درپایان، دانشجویانی که تمرین خود تالیفی رو انجام داده بودن، نسبت به گروه کنترل که خودتالیفی نکرده بودن، واحدهای درسی بیشتری رو کامل کرده و بیشتر احتمال داشت که دردانشکده بمونن. حتی نکته مهم تر این که ، بعد از دوسال، فرق و فاصله میان دست آوردهای دانشجویان سفید پوست و دانشجویان کمترین کم تر وکم رنگ تر شد.

و اما دلایل توجیه کننده این یافته های:

پترسون عقیده داره، تعیین هدف به روش رسمی و نوشته شده، مخصوصا به دانشجویان کمترین کمک می کنه تا به چیزی که بیشتر به اون “تهدید کلیشه ای” می می گن پیروز شدن، یا یعنی دیگه، واسه خنثی کردن عقیده صدمه زننده عموم افراد در مورد کارکرد آکادمیک گروه کمترین که درموردشون هست، خوبه. نوشتن انگیزه های داخلی شون، تلاش های روزمره واسه رسیدن به اهداف شون می تونه به این دانشجویان جوون کمک کنه تا هویت شون رو به عنوان یه دانشجو اثبات کنن.

حقیقت بزرگ هشداردهنده ای که اینجا هست: ایده ی پشت “خود تالیفی” مانند صداییه که به عنوان ضربه ای واسه “رشد طرزفکر” عمل می کنه، این ایده که انتخاب ساختارفکری، که درآن قدرت ها و توانایی ها ثابت و مقرر نیستن، اما می تونن درطول زمان با تلاش تقویت شن و یافته های خودکامبخش داشته باشن. و دریک سطح به طور کامل تجربی، تمرین نوشتن می تونه دانشجویان رو به بررسی مشکلات بالقوه که ممکنه با اونا مواجه شن وادارد؛ و میان رنج و زحمت زندگی دانشجویی و اهداف دراز مدت شون رابطه برقرار کنن. عمل ساده نوشتن، قوی تر از آنیه که مردم فکر می کنن.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

برچسب ها :

ناموجود