دسته بندی: آموزشی
تاثیر هورمون تستسترون بر سلامت مردان

تستسترون

تستوسترون از مهمترین هورمون های موجود در بدن انسانه که در بیضه مردان و تخمدان زنان تولید می شه. در مردان، خیلی از نشونه های بلوغ جسمی، جنسی و حتی عملکردهای روانی، وابسته به این هورمونه. سطح پایین این هورمون، از نشونه های مریضی هیپوگنادیسم در مردونه.

به گزارش آلامتو به نقل از سالم زی؛ در سالای گذشته تحقیقات بسیاری در مورد امتیازات این هورمون در بدن انجام شده که یافته های کلی اون نشون میده این هورمون می تونه اثرات به وجود اومده بوسیله پیری رو کم کنه. هر چند که تحقیقات بیشتری در مورد خصوصیات و اثرات تستوسترون نیازه. اینجا به بعضی اثرات این هورمون بر سلامت مردان اشاره شده.

تراکم استخوانی

براساس مقاله ای که در مجله Therapeutics and Clinical Risk Management، منتشر شده، تستوسترون در تراکم ساختار استخوانا نقش موثری اجرا می کنه. براساس این یافته ها، مردهای گرفتار به هیپوگنادیسم در سنین بالاتر به مراتب بیشتر از مردان سالم از شکستگی استخوانا رنج می برن. تحقیقات زیادی در این مورد روی مردان گرفتار به هیپوگنادیسم انجام شده که به واسطه درمان با کمک تستوسترون تا حدود زیادی بهبود پیدا کردن.

اخلاق بهتر

از دیگر نشونه های مردان گرفتار به هیپوگنادیسم، افسردگی و کاهش کارکرد ذهنیه. طبق گفته انجمن پزشکان خونواده در آمریکا، تحقیقات نشون دادن که حافظه کلامی و و کارکرد ذهنی بیماران گرفتار، با درمان به کمک تستوسترون، بهبود زیادی داشته. هم اینکه درمانای انجام شده باعث توقف روند افسردگی در این بیماران شده.

تاثیر در روابط جنسی

مشکلات جنسی مانند مشکل در نعوذ و کاهش میل، در مردان گرفتار به هیپوگنادیسم بسیار شایع هستن. یافته های تحقیقات نشون میده که تستوسترون از مهمترین عوامل افزایش میل جنسی و کاهش مشکلات ربط داره. در عین حال، تحقیقات انجام شده تاثیر تستوسترون در رضایت از رابطه جنسی رو بی نتیجه نشون داده. البته تا کنون نتیجه ای قطعی در مورد تاثیر این هورمون بر بهتر شدن میل جنسی در مردان سن بالا تر، یافت نشده.

کنترل وزن

تستوسترون دلیلی موثر در کنترل سطح چربی بدنه. به گزارش MayoClinic، کاهش سطح تستوسترون دلیلی جهت افزایش تمایل بدن در جذب و ذخیره چربی و کاهش توده های عضلانی بدنه. البته این هورمون به تنهایی وظیفه تنظیم چربی بدن رو نداره، بلکه مصرف الکل و رژیمای غذایی با چربی بالا، خودشون از عوامل موثر بر زیاد شدن وزن و البته کاهش تستوسترون بدن هستن.

تاثیر در رشد ماهیچه ها و توان جسمی

تحقیقات انجام شده در مورد تاثیر این هورمون بر حجم عضلات و قدرت افراد یافته های متفاوتی در بر داشته. نتیجه بعضی بررسیا، از رشد توده های عضلانی در مردان سن بالا تر در ازای دریافت تستوسترون حکایت کرده. در مقابل نتیجه بعضی تحقیقات این رشد عضلانی رو بدون افزایش قدرت متناسب گزارش کرده. هر چند که این علائم در خیلی از مردان مورد مطالعه منتهی به افزایش انرژی و انگیزه شدن. به هر شکل، هنوز تحقیقات بیشتری واسه دریافت تاثیر مستقیم تستوسترون روی حجم عضلانی و توان فیزیکی مردان لازمه.

مشکل نعوظ در مردان چیه؟ + راه های درمان اون

چیجوری نیمه گمشده خود رو پیدا کنیم؟

سالم زی مردان هورمون

برچسب ها :

ناموجود