دسته بندی: آموزشی
تاثیر وزن بر اختلال تغذیه ای

obese-woman-eating-junk-food

فرار از مشکل تغذیه ای دلیل خوبیه واسه رفتن به سمت یه سبک زندگی سالم.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ شما چه تصوری از مشکل تغذیه دارین؟ معمولا ما چهره یه زن لاغر سفید پوست رو تجسم می کنیم. با این حال باید بدونین که تحقیقات نشون داده اندازه مشکل تغذیه در افراد چاق بیشتره و معمولا هم تشخیص داده نمی شه.

تو یه تحقیق که تازگیا انجام شد محققان ۹۷۱۳ دانشجو رو از ۱۲ دانشگاه جور واجور مورد آزمایش قرار دادن و فهمیدن وزن بدن یکی از مهم ترین عوامل پیش بینی علائم مشکل تغذیه ایه. دانشجویانی که BMI اونا اضافه وزن یا چاقی رو نشون می داد در بالاترین خطر بودن و دانشجویان با BMI کمبود وزن کمترین خطر تهدیدشان می کرد. در آدمایی که به دنبال درمانی واسه مشکل تغذیه هستن معمولا سابقه زیاد شدن وزن هست. در تحقیقی که سال ۲۰۱۵ انجام شد محققان آدمایی رو که به دنبال درمان واسه مشکل تغذیه شدید مانند بی اشتهایی عصبی ( آنورکسیا ) بودن رو مورد آزمایش قرار دادن و فهمیدن بالای ۳۶ درصد از این بیماران سابقه داشتن BMI بالای ۸۵ رو داشتن.

نگران کننده اینه که نشونه ها در این افراد معمولا تشخیص داده نشده باقی می مونه تا مریضی به مراحل شدیدتر خود برسه. بدیش اینه نشونه های مشکل تغذیه در آدمایی که اضافه وزن دارن یا چاق هستن، نه فقط تشخیص داده نمی شه بلکه کاهش وزن اونا از نظر پزشکی مورد تشویق قرار میگیره چون وزن زیادی رو کم می کنن.

به چه دلیل آدمایی که وزنشون بالا هستش بیشتر در خطر مشکلات تغذیه ای قرار دارن؟ چون در فرهنگی زندگی می کنیم که چربی رو تبدیل به چیزی وحشتناک کرده. داشتن چربی در بدن مانند یه ضعف اخلاقی دیده می شه و در میان افراد مورد قبول واقع نمی شه. افراد چاق در برابر تمسخر جامعه قرار دارن و هدفی آزاد واسه بی عدالتی و تعصب هستن.

عجیب نیس که خیلی از این افراد هر راهی رو واسه کاهش وزن امتحان می کنن، حتی اگه این روش درگیر شدن در عادات بد غذایی باشه که سلامتشون رو به خطر میندازه. این بدون معنا نیس که مشکلات تغذیه ای اولین راه حل افراد چاق واسه کاهش وزن باشه. در بیشتر مواقع اول فرد با رژیمی سالم کار رو شروع می کنه و به مرور به سمت مشکل در تغذیه میره.

تلاش واسه پیشگیری و دخالت در مشکل تغذیه ای معمولا شامل آدمایی می شه که دچار کمبود وزن هستن و شاید اصلا نبینید یه فرد چاق یا دارای اضافه وزن، تلاشی واسه دخالت در این مشکل انجام بده. حتی با اینکه رژیمای اشتباه و بی قانون از اصلی ترین عوامل افزایش خطر مشکلات تغذیه ایه، به افراد چاق می گن رژیم بگیرن!

وقت اون نرسیده تجویزهای بیخود واسه افراد چاق رو کنار بذاریم؟ وقتش نیس جلوی تشخیص مشکلات تغذیه ای رو وقتی دیگه دیر شده بگیریم؟ تقسیم غذاها به خوب و بد، رژیمای بسیار محدود، محروم کردن خود از یه گروه غذایی، همه اینا اشتباهه. گرایش به سمت این موارد از نشونه های مشکل در تغذیه است و حتی اگه فرد دچار اضافه وزن یا چاق هم باشه باید جدی گرفته شن چون بعدا متوجه عمق ضرر اون میشین.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

چیجوری بدون رژیم غذایی لاغر شیم؟

بازنشر دکتر کرمانی

برچسب ها :

ناموجود