دسته بندی: آموزشی
تاثیر پول بر رفتار انسانها

پول money

یه شبه پولدار شدن رویای خیلی هاست. چه از راه به دست آوردن شغلی پردرآمدتر باشه یا برنده شدن در لاتاری، تحقیقات نشون می دهد که پول می تونه رفتار شما رو عوض کنه که همیشه به سمت بهتر شدن نیس. البته، آدم های پولدار خیر، نیکوکار و بخشنده زیادی هستن ولی یافته های بعضی تحقیقات ثابت کرده که اونا ممکنه استثنا باشن نه قانون.

به گزارش آلامتو به نقل از سایت مردمون؛ افکار، رفتار و اعمال شما با روانشناسی شما در ارتباطه که از عوامل زیادی از ترکیب ژنتیکی شما گرفته تا چگونگی بزرگ شدنتون، تشکیل شده.

بااینکه پول دقیقاً دستگاه فکری شما رو شکل نمی دهد اما می تونه بر چگونگی تفکر شما و رفتارتون با بقیه تاثیر بزاره. به دست آوردن درکی بیشتر از تاثیری که پول یا از دست دادن اون می تونه بر رفتار شما داشته باشه می تونه کمکتون کنه که وقتی می خواهد کنترل شما رو به دست گیرد و از راه درست منحرفتان کنه، بفهمین و متوقفش کنین.

پول چیجوری بر رفتار اثر میذاره

از روابطتون گرفته تا نگاهتون نسبت به خودتون، پول تاثیر خیلی عجیبی بر اعتقاداتتان داره. دلایل و تحقیقات زیادی اینکه پول می تونه آدم ها رو عوض کنه رو ثابت می کنه.

  1. ارزش اجتماعی و تجاری

یه تحقیق که در سال ۲۰۰۴ انجام شد ثابت کرد که پول ارزشی که به زمان و تلاشتون می گذارید رو تغییر می دهد. محققان جیمز هیمن و دان آریلی، آزمایشی ترتیب دادن که از راه اون می تونستن اندازه انگیزه افراد واسه تکمیل یه کار رو براساس پول سبک سنگین کنن.

از شرکت کننده ها خواسته شد که روی یه صفحه کامپیوتر دایره بکشن. از یه گروه خواسته شد اینکار رو بدون پرداخت پول و از روی خیرخواهی بکنن و به گروه دیگه گفته شد که در ازای اینکار نیم دلار دریافت می کنن و به گروه دیگه قول پرداخت ۵ دلار داده شد.

بعد از زمان گرفتن واسه شرکت کننده ها، گروهی که گفته شده بود اینکار رو به صورت رایگان بکنن، کار رو سریعتر از دو گروه دیگه انجام دادن. گروه دوم گروه ۵ دلاری و گروه سوم گروه نیم دلاری بودن.

محققان نتیجه گیری کردن که واسه انجام یه کار دو انگیزه هست. انگیزه اول اجتماعیه. با تشخیص ارزش اجتماعی یه کار، اون رو به عنوان یه سرمایه گذاری مهم وقتی بخشی از وظیفه اجتماعی مون می بینیم و معمولاً از کمک کردن راضی و خوشحالیم. اما وقتی پول به عنوان انگیزه ارائه می شه، دیگه کمتر به جنبه اجتماعی و بیشتر به جنبه تجاری اون کار فکر می کنیم.

درنتیجه زمانمان رو براساس جایزه مالی که در بر داره می سنجیم که نشون می دهد به چه دلیل گروه نیم دلاری کندترین گروه بودن – چون تصور می کردن که زمان و تلاششون ارزش پول بیشتری داره.

مشخصه که در تعیین ارزش، پول می تونه یه انگیزه به حساب آید. بااینکه انجام یه کار از روی خیرخواهی بدست اومده مثبت داره، وقتی پای پول به میان میاد، اون قسمت از مغز به کل خاموش می شه. این می تونه نتیجه های جدی در زندگی کاری شما داشته باشه. اگه احساس کنین که لیاقت پول بیشتری دارین، درنتیجه اون کمتر از خودتون کار خواهید کشید.

  1. خودکفایی و خدمت

اونایی که حواسشون به پول هست، معمولاً تلاش می کنن بیشتر از کسائیکه پول براشون یه اولویت نیس، خودکفا باشن – دست کم این چیزیه که تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ در دانشکده مدیریت دانشگاه ییل مشخص کرد، می گوید. این تحقیق دور پول انحصاری انجام شد.

یه گروه از شرکت کننده ها وارد اتاقی شدن که نشانگرهای زیادی از پول در اونجا وجود داشت مثل پول خرد روی میز، نوشته هایی درمورد پول یا حتی یه صحبت درمورد مسائل مالی. گروه دوم وارد اتاقی شدن که صحبتی از پول اونجا نبود. روی هر دو این گروه ها تستی انجام شد.

وقتی کاری خیلی سخت و تقریباً غیرممکن به این گروه ها داده شد، با قید اینکه درصورت نیاز اونا کمک هست، گروهی که در گروه مربوط به پول بودن بیشتر تلاش داشتن که کار رو به تنهایی بکنن، حتی وقتی تموم کردن اون کار به تنهایی ممکن نبود. از طرف دیگه، گروه دیگه به گرفتن کمک مایل بودن. این تحقیق اینطور نتیجه گیری کرد که آدمایی که پول براشون مهمه، خودکفاتر از بقیه هستن، مخصوصا وقتی تمرکز اصلی اونا پول باشه.

این تحقیق ادامه پیدا کرد تا نشون بده پول چیجوری بر رفتار افراد اثر میذاره. واسه این منظور از همون گروه های شرکت کننده استفاده کرد تا محبت و خدمت رو در اونا سبک سنگین کنه.

وقت یه نفر که یه عالمه از پرونده و کاغذ و مداد و خودکار از مقابلشون رد می شد و به طور اتفاقی وسایل خود رو زمین می انداخت، گروهی که پول به اونا یادآوری نشده بود، کمک بیشتری می کردن. گروهی که پول به اونا یادآوری شده بود، نه تمایلی به کمک کردن داشتن و نه کمک گرفتن.

  1. برداشت از خود

مقدار پولی که در می بیارید می تونه بر نگاه شما نسبت به خودتون و بقیه اثر بزاره. در تحقیقی که در آگوست ۲۰۱۳ در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی به چاپ رسید، از افراد خواسته شد تا چیزایی مثل طبقه اجتماعی، ژنتیک و حتی IQ رو درجه بندی کنن. در تحلیل یافته های، اینا به عنوان حس «ذات طبقه اجتماعی» تعریف شدن، این ایده که فرق های بین طبقات اجتماعی براساس هویت و ژنتیکه نه محیط.

پولدار ترین شرکت کننده ها کسائی بودن که عمیق ترین حس ذات طبقه اجتماعی رو داشتن. افراد فقیر معمولاً باور داشتن که طبقه اجتماعی ارتباطی با ژن ها نداره – یعنی هرکسی می تونه پولدار یا فقیر باشه. از طرف دیگه افراد پولدار بیشتر باور داشتن که ثروت جزئی از ژنتیک و هویت افراده، یعنی براساس شرایط و وضعیت فردی و رفتاراشون پولدار شده ان. اونا هم اینکه باور داشتن که زندگی کم و بیش عادلانه س و آدمها چیزی که شایسته شونه به دست می بیارن.

  1. اخلاقیات

وقتی می خواهید مالیات پرداخت کنین، رقم دقیقی از درآمدتون ارائه می کنین یا تصور می کنین اگه اعداد رو کمی پایین تر بیارین اشکالی نداره؟ تو یه تحقیق که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، از افراد سوال شد ثروت و طبقه اجتماعی بالاتر می تونه احتمال بروز رفتارای غیراخلاقی رو در فرد بالا ببره؟

از سبقت گرفتن غیرمجاز از اتومبیلی دیگه گرفته تا تقلب کردن در بازی یا برداشتن شکلات بیشتری که تعارف می شه، شرکت کننده های پولدارتر کسائی بودن که احتمال قانون شکنی در اونا بیشتر بود، حتی وقتی محققان به اونا گفته بودن که اگه شکلات بیشتری بردارن، شکلات کمتری واسه بچه ها می موند.

محققان این تحقیق، پاول کی. پیف و همکاران، ذکر می کنن که کسائیکه تصور می کردن واسه طبقه اجتماعی بالاتری هستن، رفتارای غیراخلاقی بیشتری از خود نشون دادن، مخصوصا وقتی نشانی از ثروت معرفی شده باشه مثلاً زدن به یه عابر پیاده تو یه اتومبیل لوکس.

این رفتار در این تحقیق “زیاده روی در نفع شخصی” نام گرفت، ایده ای که می گوید کسائیکه ییشترین پول رو دارن یا واسه طبقات بالاتر جامعه هستن، بیشتر به «این واسه من چه سودی داره» فکر می کنن. اونا همیشه به دنبال به دست آوردن نفع بیشتر هستن. این تحقیق نشون می دهد که این افراد رهبران کاری فوق العاده ای می شن چون معمولاً بیشترین تلاش رو واسه بهره وری از یه قرارداد یا کار به کار می بندند.

  1. اعتیاد

اعتیادهای مختلفی به خاطر این شروع می شن که فرد از یه نوع رفتار خاص یه عکس العمل مثبت می گیرد. چه حس خوبی باشه که از خرید کردن می گیرید یا ترسی که از قمار کردن میاد. اینکه دوباره و دوباره واسه گرفتن همون نتیجه به دنبال اون رفتار برید، می تونه موجب بروز یه جور اعتیاد شه. به این «اعتیاد رفتاری یا فرآیندی» می می گن – رفتار وسواسی که با وابستگی به یه ماده مخدر انگیزه دهی نمی شه، بلکه با فرآیندی که به نتیجه ای مثبت منجر می شه.

پول درآوردن می تونه واسه خیلی ها اعتیادزا باشه. تیان دایتون، روانشناس بالینی اخطار می دهد که یه حساب پس انداز پر یا اون چک مبلغ بالا می تونه به تنها هدف یه آدم تبدیل شه. اون اخطار می دهد، حس مثبتی که بعد از به دست آوردن پول ایجاد می شه می تونه ماده ای شیمیایی در مغز بسازه که حس خوبی داره. درمقابل، می تونه منتهی به مشغولیت شدید به پول شه و در روابط خارجی فرد اخلال بسازه.

حرف آخر

مهم نیس که پولدار به دنیا اومده باشین یا در لاتاری برنده شده باشین، پول می تونه بر رفتار شما اثر بزاره و بعضی از این اثرات می تونن ذاتاً منفی باشن. بااینحال با باخبر شدن از تله های اجتماعی پول، مثل از دست دادن محبت، اختلاف بین طبقات اجتماعی، تنهایی و نابودی اخلاقیات، می تونید از خودتون در مقابل بعضی اثرات منفی پولدار بودن مواظبت کنین. معتقد شدن به بخشش و کارای خیریه و بزرگ تر کردن دایره اجتماعی تون و داشتن دوستائی از طبقات جور واجور جامعه و سطوح درآمد متفاوت می تونه به شما کمک کنه با پولتون کاری مثبت انجام بدین.

بااینکه دلایل بسیاری نشون می دهد که پول آدمها رو تغییر می دهد، اما ممکنه اندازه شما فرق داشته باشه. عوامل اجتماعی-اقتصادی زیادی از جمله سن، نژاد، سطح تحصیلات، محل و نگاه شخصی نسبت به پول می تونه یافته های این تحقیقات رو منحرف کنه. درسته که «پولدار» به حساب رفتن می تونه طرز فکر شما رو عوض کنه اما نمی تونه ژنتیک، هویت، تلاش یا گذشته خانوادگی تون رو عوض کنه. در آخر، ایدآل ها و ارزش های شما بسیار بیشتر از حساب بانکی تون معرف شماس.

شما چه فکر می کنین، فکر می کنین پول آدم ها رو تغییر می دهد؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

شخصیت شناسی مردمون

برچسب ها :

ناموجود