دسته بندی: آموزشی
تاثیر کافئین بر بدن – فواید و مضرات مصرف کافئین

caffeine

اگه یه قهوه خور حرفه ای هستین یا به هر دلیلی اندازه مصرف کافئین روزانه شما زیاده بهتره با بعضی از مضرات و فواید مصرف کافئین آشنا شید.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ اثرات کافئین بر بدن ما سالهاست که بوسیله محققان مورد مطالعه قرار گرفته. تا این تاریخ، تحقیقات زیادی انجام شده، اما در یافته های، بسیار از هم متفاوتند. با اینحال اثرات مثبت و منفی شناخته شده ی اون بر بدن به طور کاملً مشخصه.

  • اثر کافئین بر شما به بدن و سیستم عصبی، وزن، جنسیت تون و عوامل زیاد دیگری بستگی داره. با این حال، اثرات اون می تونه تا ۸ ساعت بر بدن شما بمونه.
  • یکی از اتفاقات روشن اینه که کافئین بر قلب و خون شما اثر می گذارد، رگ های شما رو تنگ تر کرده و باعث می شه تا قلب شما خون رو سریع تر پمپاژ کنه. به خاطر همین، واسه کسائی که دارای فشار خون بالا هستن خطرناکه. حتی می تونه باعث سکته مغذی هم بشه!
  • اجناس کافئینی، مانند قهوه، کاکائو و چای، پر از آنتی اکسیدان هستن، که از پیری زودرس و حتی سرطان پیشگیری می کنن. این اجناس هم اینکه غنی از اسیدهای چرب و بعضی ویتامین ها هم می باشن. تموم این ترکیب ها بدن شما رو سالم نگاه داره.
  • با این حال، کافئین می تونه اثرات منفی ای بر سلامتی هم داشته باشه. می تونه با شل کردن عضلات روده، سرعت هضم رو کم کنه. به خاطر همین، نباید پس از صرف وعده های غذایی خود، قهوه یا چای بخورین. کمی صبر کنین و دست کم نیم ساعت پس از خوردن غذا خوردن، نوشیدنی های کافئیندار بخورین.
  • کافئین بر سیستم عصبی شما هم اثر داره. در نتیجهً، بعضی مردم از اثرات شدید اون مثل لرزش دست و احساس غم یا اضطراب به شکل دائم رنج می برند.
  • بیشتر مردم نوشیدنی های کافئینی رو با شکر می نوشند. اینجور نوشیدنی هایی باعث می شه تا غده ی پانکراس اون ها واسه هضم اون شیرینی، انسولین بیشتری تولید کنه. ترکیب اون با شکر زیاد می تونه سطح انسولین رو در بدن شما شدید شدن کنه.
  • کافئین بر بدن شما تأثیری مثل اثر استرس بر بدن داره. زندگی مدرن به اندازه ی کافی دارای رقابت هاییه که سطح استرس شما رو زیاد کنه. کافئین هم به اثرات اون استرس خواهد اضافه کرد!

همونطور که حتماً متوجه شده اید، کافئین هم خوبی هایی داره و هم بدی هایی. اگه می تونید مصرف اونو کنترل کنین، می تونی از امتیازات اون خوب بهره ببرین. وگرنه، مصرف بیشتر از اندازه ی اون سلامت شما رو به خطر میندازه.

اندازه مصرف کافئین در روز

خواص قهوه سبز واسه لاغری

قهوه مجله تناسب اندام مضرات

برچسب ها :

ناموجود