دسته بندی: آموزشی
تاجری که ۱۵۰سال پیش صلیب سرخ راساخت/عکس
صلیب سرخ و هلال احمر در مناطق جور واجور جهان بیشتر از ۹۷ میلیون داوطلب و عضو دارن و با جنگ و حوادث طبیعی اعضای اون به مناطق خطر می شتابند. حالا ۱۵۰ سال از تاسیس چیزی که حالا نهضت صلیب سرخ نام گرفته می گذره اما بزرگترین سازمان امدادی جهان چیجوری شکل گرفته ؟

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: تا اواسط قرن ۱۹ میلادی هیچ سازمان درست و حسابی واسه کمک به مجروحان و مصدومان حوادث و جنگ ها نبود. حالا اگه در هر نقطه ای که سیل و زلزله میاد و درگیری رخ می دهد نشون صلیب سرخ و هلال احمر دیده می شه بیشترش مدیون یه تاجر سوئیسیه که دیدن مجروحان و زخمی ها روحش رو آزرده کرد.

صلیب سرخ با قدمتی ۱۵۰ ساله حالا بزرگترین و قدیمی ترین سازمان امدادی جهان به حساب میاد. جرقه تشکیل این سازمان رو اما یه تاجر سوئیسی به نام هنری دونانت زد تا با تلاش های اون در سال ۱۸۶۳ تشکیل شه. هنری دونانت در سال ۱۸۵۹ واسه تجارت به شمال ایتالیا رفته بود که با جنگ میان نیروهای ایتالیا و فرانسه مواجه می شه. حدود ۴۰ هزار نفر در این جنگ کشته و زخمی شدن و دونانت با دشتی پر از زخمی روبرو شد. در حالی که پرستاران و پزشکان قدرت رسیدگی به این همه زخمی رو نداشتن اون تجارت رو از یاد برد و مشغول رسیدگی به افراد زخمی با جمع کردن افراد حاضر در منطقه شد.

تاجری که ۱۵۰سال پیش صلیب سرخ راساخت

تاجری که ۱۵۰سال پیش صلیب سرخ راساخت

تاجری که ۱۵۰سال پیش صلیب سرخ راساخت

تاجری که ۱۵۰سال پیش صلیب سرخ راساخت

هنری دونانت وقتی به سوئیس برگشت نمی تونست خاطرات تلخ خود رو از یاد ببره و شرایط و احوال اونجا رو تو یه کتاب منتشر ساخت. فکر تشکیل سازمان و گروهی که بتونه به مجروحان رسیدگی کنه اون رو رها نکرد تا آخرسر با کمک افراد دیگه صلیب سرخ در سال ۱۸۶۳ تشکیل شد. به خاطر تلا ش های هنری دونانت و  یه سال بعد از تأسیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در شهر ژنو،نشون این سازمان از برگردوندن رنگ های پرچم سوئیس گرفته شد. هر چند اعلام شد که این نشون وابستگی مذهبی نداره اما به خاطر علامت صلیب ،کشورای اسلامی ترجیح دادن تا هلال احمر رو جانشین اون کنن.

هنری دونانت ۱۵۰ سال قبل صلیب سرخ رو پایه گذاری کرد

از اون زمان تا الان ۱۵۰ سال گذشته و حالا صلیب سرخ و هلال احمر در کشورای جور واجور جهان نیروهای خاص خود رو دارن. این سازمان که حالا تبدیل به جنبش و نهضت شده در خیلی از بحران های جهان که با حوادث طبیعی و جنگ به وجود اومده نقش بازی کرده ان. حالا در سوریه و کشورای همسایه اون نیروهای صلیب سرخ و هلال احمر در تلاش هستن تا بتونن آوارگان جنگ این کشور رو سروسامون بدن. وقتی همه از جایی فرار می کنن امدادگران صلیب سرخ و هلال احمر بر خلاف همه به اون منطقه می روند تا روی زخمی مرهم بگذرونن. شاید به همین خاطره که به خاطر مشغله همیشگی در گوشه ای از جهان سالگرد تشکیل صلیب سرخ و هلال احمر شاید خیلی پرهیاهو نباشه.

noindex

برچسب ها :

ناموجود