دسته بندی: آموزشی
تاریخچه بازی های ایران و ازبکستان

تابناک:  دیدار تیمهای ایران و ازبکستان که چهارشنبه شب ۲۴ آبان ۹۱ در ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری آزادی تهران برگزار می شه رو داوری از امارات به همراه دو کمک اماراتی و کویتی قضاوت می کنن. اولین بازی دو تیم در سال ۱۳۷۷ در چارچوب مرحله یه چهارم پایانی بازیهای آسیایی ۱۹۹۸ در بانکوک برگزار شد که با پیروزی چهار بر صفر ایران تموم شد ، در اون بازی علی دایی (۳ گل ) و علی موسوی زننده گله های تیم ملی ایران بودن و منصور پورحیدری هدایت تیم ملی رو رو دوش داشت .

 

دومین بازی که درجام ملتای آسیا در سال ۲۰۰۷ میلادی در مالزی برگزار شد، تیم ایران با نتیجه دو بر یه از سد حریف خود گذشت.

در این دیدار ایران با نتیجه ۲-۱ ازبکستان رو شکست داد. گل ازبکستان روی اشتباه باهم رحمان رضایی و رودباریان از راه رحمان رضایی وارد دروازه ایران شد. این گل از راه سیدجلال حسینی جبران شد و گل پیروزی ایران از راه جواد کاظمیان بازیکن تعویضی ایران به ثمر رسید. در اون بازی ایران با مربیگری جوانترین مربی تاریخش, امیر قلعه نویی, در کشور مالزی با تیمهای همگروهش( ازبکستان-چین و مالزی) مسابقاتش رو برگزار کرد . جنگ ۱۰نفره ایران و ازبکستان با تساوی تموم شد

سومین بازی تیمای ملی فوتبال ایران و ازبکستان با تساوی صفر بر صفر تموم شد.

این مسابقه که در تاریخ ۱۴ شهریور ۸۸ از ساعت ۱۸ و نیم ساعت به وقت تهران در ورزشگاه ملی تاشکند برگزار شد در آخر با نتیجه تساوی بدون گل تموم شد. این مسابقه در نیمه اول بازی بیشتر در میونه زمین بود، اما در لحظاتی بازیکنان ۲ تیم روی دروازه های همدیگه حملاتی داشتن که با تیزهوشی مدافعان و دروازه بانا این حملات دفع شد تا نیمه اول با تساوی بدون گل به پایان برسه. در نیمه دوم بازی سرد و کسل کننده دنبال شد و پس از اخراج مجتبی زارعی ایران هم ۱۰ نفره شد تا این مسابقه بدون هیجان در آخر هم بدون گل تموم شه.

در جریان بازی گل دقیقه ۳۹ مسعود شجاعی از طرف داور مسابقه خطا اعلام شد. داور بازی در نیمه دوم و در دقیقه ۸۷ هم گل تیم ملی ازبکستان رو با خطا روی رحمتی مردود اعلام کرد. روشن ایرماتوف، داور ازبک مسابقه به اودیل احمدف از تیم ملی ازبکستان در دقیقه ۳۳ و مجتبی زارعی از تیم ملی ایران در دقیقه ۶۰ کارت قرمز نشون داد.جواد نکونام، کاپیتان ایران هم کارت زرد گرفت. تیم ملی ایران با نفرات زیر برابر ازبکستان به میدون رفت:

سید مهدی رحمتی، جواد نکونام، محمد نصرتی، هادی عقیلی، مسعود شجاعی، مهرزاد معدنچی (مجتبی زارعی )، احسان حاج صفی، علیرضا محمد (آرش برهانی)، فریدون زنذی، خسرو حیدری و ایمان مبعلی سرمربی: افشین قطبی

چهارمین بازی : ایران در آخرین ثانیه از سد ازبکستان عبور کرد
 کمک خودجوش داور ژاپنی به کی روش !

 دیدار تیمای ایران و ازبکستان در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در تاریخ ۱۴ خرداد در تاشکند شروع شد که تیم ایران در ثانیهای پایانی به برتری یه بر صفر رسید.

در نیمه اول ازبکا برتر نشون دادن و چندین موقعیت گلزنی رو هم با عکس العملای خوب رحمتی از دست دادن.

در نیمه دوم تیم ایران بازی رو هجومی شروع کرد و دقیقه ۵۵ از راه نکونام صاحب موقعیت شد که شوت اون به سینه دروازه بان ازبکستان خورد و وارد دروازه نشد.

در ادامه و تا دقیقه ۶۵ بازی در میونه میدون دنبال شد، اما پس از اون ازبکا بازی رو در اختیار گرفتن و با ارسالای خود از جناحین حمله هایی رو تدارک دیدن که جدی ترین اونا دقیقه ۷۳ بود که ضربه مهاجم حریف به طور کاملً وارد دروازه شد و حسینی اونو به بیرون فرستاد، اما نه داور و نه کمک داور مسابقه اونو گل اعلام نکردن که این صحنه با اعتراض تیم میزبان همراه بود!

ازبکا در ادامه هم به حملات خود ادامه دادن و دقیقه ۸۵ بود که ضربه محکم تیمور کاپادزه رو رحمتی به کرنر فرستاد.

تا ثانیهای آخر بازی ۲ تیم متعادل کار رو دنبال کردن، اما در دقیقه ۴+۹۰ بود که توپ ربایی آندرانیک تیموریان موقعیت مسلمی رو واسه ایران ساخت که  پاس قشنگتر و رو به جلوی انصاری فر تک گل بازی رو از راه خلعتبری واسه ایران رقم زد تا شاگردان کی روش دست پر و با ۳ امتیاز از میدون خارج شن.

ترکیب ایران:

مهدی رحمتی، حسین ماهینی، سید جلال حسینی، پژمان منتظری، پژمان نوری، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، مجتبی جباری(از دقیقه ۷۵ کریم انصاری فر)، محمد ابراهیمی (از دقیقه ۴۵ خسرو حیدری)، احسان حاج صفی(از دقیقه ۶۲ خلعتبری) و علی کریمی

پس از صعود دو تیم اول هر گروه به مرحله بعد، دو تیم سوم واسه انجام دیدار اول Play off در دو تاریخ جمعه ۱۵ شهریور و سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲ به مصاف هم میرن. در بازی رفت تیم سوم گروه اول میزبان هستش و در بازی برگشت تیم سوم گروه دوم میزبان هستش.فیفا اعلام کرده تاریخ بازیای Play off اصلا تغییر نمیکنه.

برنده این دو دیدار در دو تاریخ سه شنبه ۲۳ مهر ۹۲ و سه شنبه ۲۸ آبان ۹۲ به مصاف نماینده آمریکای جنوبی میره. در دیدار اول این مرحله هم تیم آسیایی میزبان و در دیدار برگشت مهمون هستش.

برچسب ها :

ناموجود