دسته بندی: آموزشی
تاریخچه و کارکرد تله فیلم

امروزه دیگه همه با تله فیلم آشنا هستن و هر هفته چند نمونه از اون در شبکه های جور واجور تلویزیون روی آنتن می رود. واقعیت اینه که گذشته تله فیلم و ساخت اون رو می توان با نیاز مخاطب و البته شبکه های تلویزیونی به تأمین فیلم و سرگرمی مربوط دونست.

 

با گسترش شبکه های تلویزیونی و البته افزایش جمعیت مخصوصا پس از پایان جنگ که جامعه به اوقات فراغت بیشتری نیاز داشت، دیگه ساخت فیلم های سینمایی و تولید سریال های تلویزیونی نمی تونست پاسخگوی نیاز رسانه و مخاطبان اون باشه؛ پس نهضت تله فیلم سازی از دهه ۷۰ شکل گرفت و طی دهه ۸۰ به بالاترین درجه خود رسید، طوری که تعداد تله فیلم هایی که هرساله ساخته می شن، از تولید فیلم های سینمایی در طول سال پیشی گرفته.

شناخت تله فیلم

تله فیلم یا فیلم تلویزیونی، فیلمیه که به طور اختصاصی واسه شبکه های تلویزیونی ساخته می شه. تله فیلم، واژه ترکیبیه که از تله (تلویزیون) و فیلم (فیلم سینمایی) میاد. چیزی که در تله فیلم اهمیت داره فرم، زبون و چگونگی روایت فیلم تلویزیونیه نه نوع دوربین اون.

گذشته تله فیلم در اروپا و آمریکا

گذشته تله فیلم در اروپا و آمریکا به سال های میانی دهه ۸۰ برمیگرده؛ وقتی که روش تولید سینمایی و تلویزیونی تغییر کرد و استودیوهای بزرگ فیلمسازی جای خود رو به استودیوهای کوچیک و گروه های جداگونه داد. کانادا یکی از سردمداران تولید تله فیلم در دنیاست.

ویژگی های تله فیلم

واسه شناخت وجود و کارکردهای تله فیلم که اون رو از شکل های دیگه نمایش مثل فیلم و سریال جدا می کنه، باید ویژگی های این مدیوم رو شناخت. بعضی از مهم ترین ویژگی ها و شاخص های تله فیلم به این شرحه:

۱ـ هزینه تولید تله فیلم کمه و گروه تولید اون با دست کم نفرات ممکن شکل می گیرد.

۲ـ تله فیلم ها به صورت دوره ای از شبکه های تلویزیونی و کابلی پخش می شه؛ نه این که مانند ایران تنها یه بار پخش شه.

۳ـ زمان محصول پایانی تله فیلم ۷۰ تا ۹۰ دقیقه س.

۴ـ فیلمنامه تله فیلم کاربردیه، یعنی با موضوع های آموزشی یا رسانه ای سفارش داده می شه.

۵ـ بودجه تولید تله فیلم از بخش های دولتی و نیمه دولتی تامین می شه.

۶ـ تله فیلم به شبکه های تلویزیونی فروخته می شه و درآمدزایی داره.

۷ـ یه یا دو بازیگر معروف در اونا بازی می کنه.

۸ـ فیلمنامه تله فیلم از داستان های معروف اقتباس می شه.

۹ـ در اونا از لوکیشن های جذاب با توانایی های گردشگری و هم اینکه موسیقی محلی استفاده می شه.

۱۰ـ یکی از کاربرده های تله فیلم مثلا در آمریکا دنباله سازی ارزون فیلم های پرهزینه س. «جنگ ستارگان» نمونه ایه که تله فیلم های زیادی در ادامه اون ساخته شده است.

۱۱ـ فیلمسازی از موضوعات جنجالی روز با فاصله کم با زمان واقعی اتفاق، یکی از کاربرده های اصلی تله فیلمه.

تله فیلم در ایران

بیشتر از یه دهه س که ساخت تله فیلم در ایران به شکل جدی توسعه یافته. شاید بشه سال ۱۳۷۴ رو سال شروع تله فیلم در ایران دونست. در این سال فیلم های «رابطه» به سفارش شرکت مخابرات تولید و از شبکه پنج سیما پخش شد. پس از اون سال ۱۳۷۷ تله فیلمی درباره اعتکاف تولید شد که زمان اون ۷۰ دقیقه بود. تا قبل از گشایش مرکز سیمافیلم، روند تولید تله فیلم سیر معلومی نداشت و پدیده خاصی حساب نمی شد. اما با تاسیس مرکز سیمافیلم، هدف تاسیس اون ساخت فیلم هایی با درجه «الف» اعلام شد. تله فیلم هم درجه بندی «الف» داشت.

در مورد دلایل مدیران تلویزیون در روی آوردن به تله فیلم، تحلیل های بسیاری هست. یکی از این تحلیل ها اینه که از سال های ۱۳۷۶ و ۷۷ فشار نهادهای فرهنگی، کارشناسان، بعضی مسئولان و عده ای دیگه در موضوع پخش فیلم های آمریکایی در تلویزیون و اخطارهای جدی در مورد اثرات تخریبی اون زیاد شد. فیلم های سینمایی ایرونی تولید شده پس از دوم خرداد ۷۶ هم با سیاست ها و ممیزی تلویزیون همخوانی نداشت. گسترش شبکه های تلویزیونی هم نیاز به پخش فیلم بیشتر رو به وجود آورد. مناسبت های جور واجور مذهبی، آیینی و تاریخی یکی از عوامل شکل دهنده نیاز تلویزیون به تله فیلم حساب می شه.

۹۰ دقیقه ای ها

می توان با اطمینان گفت تقریبا هیچ کشوری، فیلمی متناسب با خطوط قرمز صداوسیمای ما تولید نمی کنه. با تولید تله فیلمه که صداوسیما می تونه با اطمینان، چیزی رو که خودش ساخته و استاندارد و خطوط قرمزش در اون رعایت شده به جای فیلم سینمایی عادی پخش کنه. در نتیجه، مدیران صداوسیما کم کم عزمشونو جزم کردن خودشون فیلم های بلند مناسب پخش تولید کنن. اول سیمافیلم در هر سال تعدادی تله فیلم تولید کرد، اما پس از گذشت یکی دوسال، شبکه های تلویزیونی خود به طور جداگونه به تولید روی آوردن. در یکی دو سال گذشته این اجناس به ۹۰دقیقه ای مشهور شده ان. فیلمنامه نویسان و کارگردانان خیلی از سینما به تلویزیون کوچ کردن و در رونق تولید تله فیلم ها هرکدوم سهم خود رو بردن.

هرچند خیلی از کارشناسان و منتقدان سینمایی، تله فیلم ها رو بدون کیفیت و استاندارد لازم می دانند، اما تله فیلم هایی هم یافت می شه که از بسیاری فیلم های سینمایی روی پرده امتیازات بیشتری داره. بخش مهمی از این تله فیلم ها به تولیدات مرکز سیمافیلم تعلق داره که در جشنواره های جور واجور داخلی و خارجی موفق به دریافت جوایز با ارزشی شده است. با این حال به نظر می رسد تولید و اکران تله فیلم در کشور ما نیازمند پشتیبانی بیشتریه.

برچسب ها :

ناموجود