دسته بندی: آموزشی
تامارا ملون Tamara Mellon؛ یک زن خودساخته میلیونر

۱۰ نکته تجاری از تامارا ملون (Tamara Mellon) موسس جیمی چو ( Jimmy Choo)

به گزارش آلامتو به نقل از آی بانو ؛ تامارا ملون تازگیا قوای خود رو بدست آورده بود که یه برند تجاری به نام جیمی چو رو راه اندازی کرد. اون از یه “معتاد” به طرف دنیای تجارت حرکت کرد ، با وارد شدن به سه معامله خصوصی سهام برند جیمی چو رو به ارزش ۵۲۵ میلیون به فروش رساند.

tamara-mellon,تامارا ملون

ملون همه جزئیات رو در کتاب خود( In My Shoes : روی پاهای خودم ) گفته و واسه کارآفرینان ۱۰ نکته مهم به یادگار گذاشته.

برنامه تجاری داشته باشین اما انعطاف پذیری باشین

بعد از دوره رقت بار اعتیاد تامارا با ایده هایی واسه خط تولید کفش جیمی چو، پا به میدون بازار گذاشت و در میان بقیه رقبا طراحی کفش اون واسه پرنسس دیانا انتخاب شد.

برنامه تجاری اون بسیار ساده و خالی از جزئیات بود. تامارا میگه” جیمی به طراحی کفش مشغول بود و من باید کارخانه ای واسه تولید اونا می یافتم. ما باید کلی فروشیایی واسه بفروش رسوندن اجناس خود برقرار می کردیم که باعث شه هر دو به شکل باورنکردنی پولدار شیم.”

مسائل دقیقا طبق برنامه ما پیش نمی رفتن اما ملون به ایده خود درباره جیمی چو یعنی رسیدن به رتبه بالای فروشگاه های کفش سراسر دنیا رسید.

در انتخاب شریک دقت کنین

تامارا واسه تاسیس شرکت تجاری خود، چو رو بدلیل معروفیت بالایش درکفاشی انتخاب کرد و میگه ” هر کسی که تا بحال در لندن خرید کرده باشه، جیمی چو رو می شناسه.”

اونا این جوری توافق کردن که چو کفشا رو طراحی کنه و ملون با اونا به تجارت بپردازه.

واسه شروع کار ملون و پدرش مقداری هزینه کردن، هم اینکه مدیریت و تجربه کار باعث شد ملون و پدرش حرف اول رو بزنن و جیمی و بقیه ۵۰ درصد سهام اونا رو داشته باشن. اما با وجود معروفیت جیمی ، ملون مدعی بود که خلاقیت چندانی در طراحی کفشش دیده نمی شه و مجبور شد بیشتر طراحیا رو خودش انجام بده. اون میگه:”

من می دونستم که جیمی یه کفاشه و علاقه زیادی به طراحی کفش نداره. من با ذهن خلاقی سرو کار داشتم که در واقع هیچ خلاقیتی نداشت.”

به غرایز خود اعتماد کنین

ملون تاکید می کنه که به کار و کاسبی و طراحی ذاتی خود اعتماد کامل داشته.

اون میگه: ” من غریزه ای قوی، مهارت کارآفرینی خاص و اخلاق کاری باورنکردنی داشتم . هر اشتباهی که در مورد تجارت مرتکب شدم فقط به دلیل باور نداشتن خودم بوده. اما حال می دونم که اگه چیزی واقعا به نظر من باحال نباشه، واسه مشتریان هم باحال نخواد بود.”

ملون اولین مجموعه جیمی چو رو براساس مواردی طراحی کرده بود که از نظر اون خیلی مهم می اومدن. اون میگه بخش باحال کار اینه که اگه چیزی توجهم رو جلب کنه، و با من رابطه عاطفی برقرار کنه می بینم که زنان دیگه هم به اون توجه نشون میدن.

واسه شکست آمادگی داشته باشین

اولین کلکسیون کفش جیمی چو با شکست روبرو شد اما ملون اجازه نداد که اون شکست باعث ترس اون شه. اون میگه:” کارخانه کفشا رو با یه آرم مشکی پوشونده بود و چسب کفش در طول درز کفش دیده می شد و دوخت افتضاحی هم داشت.

اونا اونقدر بد بودن که خودمون هم نمی تونستیم از اونا استفاده کنیم. ” ملون به این فکر کرد که کفشا به توجه بیشتری نیاز دارن. اون میگه:” از نظر مواد اولیه غنی بودیم یعنی بهترین مواد رو استفاده می کردیم و باید کمی روی جزییات تمرکز می کردیم.

در مورد طراحی کفشها ایده های جدیدی اعمال کردیم مثل استفاده ازپارچهای باحال و اضافه و جاذبه هایی که جلف نباشن و قابل قبول باشن.

کم کردن هزینه ها و دقیق شدن و فوکوس کردن روی وجوه نقد

ملون در همون مراحل اولیه به اهمیت وجوه نقد پی برده بود یعنی در وقتی که جولی تاونسند، یکی از خریداران آمریکایی ، سفارش ۳۰۰۰ جفت کفش جیمی جو رو پس از نمایشگاه پاریس داد.

ملون میگه:” بطور به طور کامل یهویی ما بهترین شانسی که یه کارخانه نو پا ممکنه داشته باشه رو بدست آوردیم: وجه نقد.

فروش ما در سال اول ۲۵۰۰۰۰ پاوند بود ، با هزینه های اجاره فروشگاه ها که واسه ما ۱۵۰۰۰ پاوند هزینه شده بود و تنها یه کارمند به جز ساندرا ( چوی) و خودم بودیم.

مبتکر بودن

ملون وقتی که حس کرد خلایی در بازار اون دیده می شه دست به ابتکار زد.

جیمی چو یکی از اولین برندهاییه که دارای ” خونه مد” هستش که کفشایی تولید می کنه که هر فصل بفروش می رسن و هیچوقت نیاز به حراج ندارن. به گفته ملون: ” وقتی که کارمون رو شروع کردیم صنعت کفش شانسای زیادی واسه ابتکار در سطوح به طور کامل عملی به ما نشون داد.

مثلا، بوتای زنونه همیشه در قسمت ساق پا گشاد بودن و هیچکی هیچوقت واسه اندازه کردن اون قسمت از بوتا چاره ای نیاندیشیده بود. پس، من خط تولید بوتهایی راه اندازی کردم که بخش بالای اونا به طور کامل تنگ بودن.

از دعواهای حقوقی دوری کنین

درمورد کارایی که نباید بکنین، باید بدانیدکه ملون زمان زیادی رو صرف دعاوی حقوقی با بقیه کرده بود از شریک کاری اش گرفته تا مادرش.

این مشکل از خود چو شروع شد که با ساختار کاری مشکل داشت و با شکایتای مشتریان خود روبرو بود اون می گفت :” اونا نام منو دزدیده ان و نابودم می کنن.” چو از ملون و پدرش طبق ماده ۲۲ قراردادای کاری قبل از بستن قرارداد واسه فروش سهام تجاری شکایت کرد.

ملون میگه:” این دعاوی حقوی واسه کار و کاسبی اصلا خوب نیس، ما تلاش زیادی واسه بوجود آوردن این برند کردیم و دعواهای داخلی می تونست جلوه کار رو که جذاب و پر زرق و برق بود خدشه دار کنه.”

حواستون به سرمایه گذاری بخش خصوصی باشه

سرمایه گذاری بخش خصوصی باعث شد ملون راه حلی واسه اختلاف خود با یکی از شرکای چو پیدا کنه اما همین موضوع باعث یه سری دردسرهای دیگه شد. به گفته اون :” من به طور کامل آماده بودم که از مشکلی که بخاطر قرار داد با جیمی بسته بودم راحت شوم.

چقدر بد می تونه باشه؟ من گفتم که بعدا تنها خودمو سرزنش می کنم. ملون به اولین ” درس ناخوشایند” خود در مورد سرمایه گذاری خصوصی اشاره میکنه. سهام خصوصی مثل سیاسته: مبارزات ناتموم ، جمع آوری سرمایه و تعیین موضع واسه مقابله بعدی بهاییه که باید واسه کاری که انجام می دید بپردازید.

” ملون هم اینکه فهمید که در سهام خصوصی همه چیز به شرط خروجه:” بیشتر سهامداران خصوصی درزمان دو یا سه سال میخوان که از بازی خارج شن.”

خارج شدن هم جزو واقعیته

واسه ملون ،به عنوان موسس جیمی چو ” جزو واقعیت ” بوده . اون میگه:شما بشدت تلاش می کنین که چیزی رو که وجود نداره بنا کنین بیشتر واسه سالها کار بدون مزد انجام می دید و چیزی واسه خودتون باقی نمی مونه یعنی بیشتر درآمد شما هزینه ها رو جبران می کنه. و مهم نیس که چقدر سرمایه گذاری موفقی داشتین ، گرفتن ارزش و اعتبار وابسته به عوامل زیادیه، و بیشتر اونا هم از کنترل ما خارجند: وضعیت عمومی اقتصاد، سالم بودن صنعت مربوط به شما ، سود دهی کوتاه مدت خریداران بالقوه.

واسه تغییر راه آماده باشین

وقتی که شرکت اونا با قیمت ۵۲۵ میلیون پوند به Labelux فروخته شد، ملون سهام خود رو در جیمی چو بفروشه اون میگه:” جیمی چو همه چیز من بود اما من مثل کسی هستم که شریکش به اون خیانت کرده و با زن دیگری فرار کرده.”

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

آی بانو

برچسب ها :

ناموجود