دسته بندی: آموزشی
تاچه سنی صورت جوش می زند؟

همونجوریکه ۸۰% نوجوانان کم وبیش شدید یا کوتاه جوش دارن، بزرگسالان هم ممکنه جوش بزنن. چه عواملی باعث جوش زدن در بزرگسالان می شه؟

جوش بزرگسالان: تا چه وقتی فرد درگیر وجود جوش هاست؟

تا چه سنی ممکنه که فردی بزرگسال درگیر وجود جوش ها باشه؟

هورمون های بلوغ باعث جوش زدن بین بیشتر نوجوانان می شن. کلا دانه های جوش که در رابطه با بلوغه، در حدود ۱۲ سالگی در بین دخترها و حدود ۱۳ سالگی در بین پسرها دیده می شه. البته ممکنه که این پدیده کمی زودتر هم بروز کنه، خصوصاً در دخترها و از سن ۸ یا ۹ سالگی.

بعد این جوش ها کم کم تا حدود ۲۰ یا حتی ۲۵ سالگی متوقف می شن. ممکنه که این روند طولانی تر شده و جوش زدن ها ادامه پیدا کنه. پس ما در این مرحله باجوش بزرگسالی مواجه هستیم. بیشتر اوقات زنان بالای ۳۰ سال بر اثر فشارهای قبل از دوران قاعدگی دچار این جوش ها می شن. جالبه بدونین بعضی زنان ۲۵ تا ۴۰ ساله هم بدون اینکه سابقۀ چندانی از جوش زدن درزمان دوران نوجوونی شون داشته باشن، با این مشکل روبه رو می شن.

برخلاف نوجوانان که پوست شون چربه و باعث بروز کمدون (دانه های جوش های مشکی) می شه، پوست بزرگسالان حساسه و همین حساسیت عامل بروز دانه های عمیق و ملتهبی می شه که بیشترً در پایین صورت (چانه، اطارف دهن و…) ظاهر می گردند.

علاوه بر توجیهات هورمونی، عوامل دیگری هم هست که ممکنه باعث بروز جوش در بزرگسالی شه. این عوامل باید شناسایی شده و واسه نابود کردن شون اقدام شه، وراثت یکی از عواملیه که نقش مهمی این وسط داره.

عواملی که باعث بروز جوش در بزرگسالان می شن

هورمون ها:

بحران های جوش هر ماه، نزدیک دوران قاعدگی تکرار می شن. تورم ترشح سبوم رو متوقف کرده و باعث به وجود اومدن جوش می شه.

آفتاب:

امواج فرابنفش کلفت شدن پوست رو به همراه دارن. در نتیجه، سبوم به سختی دفع می شه و زیر پوست جمع شده و به شکل جوش های دائمی درمی آید.

دخانیات:

دخانیات، علاوه بر اینکه پوست رو کدر می کنه، کلفتش هم می کنه. و مانند نور آفتاب باعث تشکیل جوش هایی زیر پوست می شه که به آسونی دیده می شن.

استرس:

کاملا معلومه که غدد چربی در مقابل مولکول های ترشح شده در زمان استرس حساس ان: نصف جوش ها در زمان استرس به وجود می آیند. احتمال داره که استرس ترشح سبوم رو شدید شدن کنه، سبوم هم زیر پوست جمع شده و باعث افزایش باکتریایی و التهاب می شه.

آلودگی:

آلودگی کارکرد خیلی از بخش های بدن ما، از جمله بخشی رو که مسئول تنظیمات پوستیه، برهم می زند. آلودگی از خارج باعث چربی گرفتن پوست و از داخل باعث عکس العمل های التهابی زیر پوست می شه.

تغذیه:

مدرک رسمی خاصی که نشون بده بعضی موادغذایی، مثلاً شکلات، باعث بروز جوش می شن، وجود نداره. شیوۀ تغذیۀ غربی ما، که پر از چربی های «بد» و قند تصفیه شده، هم باعث تغییر ترشحات هورمونی و افزایش التهاب می شه.

علاوه بر رعایت اصول بهداشتی در زندگی شخصی (توقف مصرف دخانیات، کم کردن استرس، قرار نگرفتن زیر نور آفتاب، خلاص شدن از آلودگی دست کم با تهویۀ هوای محل زندگی یا دفتر کار و انتخاب عادات غذایی درست)، مراقبت از پوست و شستشوی با دقت اون هر صبح و شب و خصوصاً بعد از ورزش به خاطر باز کردن منافذ پوست که مسئول دفع سبوم هستن، پیشنهاد می شه.

منبع: seemorgh.com

جمع آوری: آلامتو

 

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

بازنشر جوش صورت

برچسب ها :

ناموجود