دسته بندی: آموزشی
تجربه سفر و دیدن از بهترین جاهای دیدنی و تفریحی اصفهان

اصفهان شهری در مرکز ایران، جنوب تهران و پایتخت استان اصفهانه که به دلیل زیباییا و جاذبه های فراوون اون رو «نصف جهان» می گن . اصفهان پس از تهران و مشهد سومین شهر پرجمعیت ، دومین شهر توریستی و دومین شهر صنعتی ایران هستش که در زمان صفویان، پایتخت ایران بود. آب و هوای اون معتدل و خشک بوده و بیشترین حد درجه گرما اون در تابستون ۳۹ درجه س . اصفهان رو شهری چهار فصل می گن.

معماری قشنگتر، پل ، مسجدا و منارهای منحصر به فرد اصفهان ، اون رو به یکی از شاهکارهای معماری دنیا تبدیل کرده که  هر سال گردشگران زیادی رو به خود جلب می کنه. براساس استاندارهای یونسکو، اصفهان شهری خلاقه که از الگوی پیشرفت پایدار پیروی می کنه و از این نظر  به عنوان اولین شهر ایران همراه رشت ، عضو شبکه شهرهای خلاق دنیاس. این شهر تاریخی در سال ۲۰۰۵ به عنوان پایتخت فرهنگی کشورای اسلامی انتخاب شد.

خیلی از آثار هنری و تاریخی برجسته اصفهان در فهرست آثار باستانی یونسکو ثبت شدن. از اونجا که اصفهان مدتا پایتخت سلسله صفویان بوده و این دوران، دوران شکوفایی اون هستش ، آثار تاریخی و باستانی بسیاری واسه این دوره و حتی دوره ساسانیان در اون پیدا میشه که ذکر همه اونا غیر ممکنه . در ادامه به مهمترین اونا می پردازیم:

میادین و خیابونای معروف اصفهان:

رهی نو

 1. میدون نقش جهان: این میدون، یکی از زیباترین میدانای دنیاس و ویژگی منحصر به فرد اون مستطیل شکل بودنشه! نقش جهان به معنی “الگوی جهان” است و این مکان قشنگتر شک نداشته باشین شایسته این نامه! میدون شامل دو مسجد یه کاخ و بازاره و بوسیله ساختمانای واسه دوره صفویه محاصره شده. هم اینکه این میدون پس از تیان امن پکن،  دومین بزرگترین میدون جهان هستش. فقط به دیدن این میدون در روز اکتفا نکنین. شب هم جاذبه های خاص خود رو داره. از اونجا که بناهای اصفهان در دوره ی صفوی در بالاترین درجه زیبایی بنا شده، هتل عباسی اصفهان هم یکی از اون بناهای به جامانده ی دوره صفویه که به مادر شاه سلطان پیشکش داده شد. اگه این هتل ۵ ستاره رو واسه اقامت انتخاب می کنین بدونین که وارد یه هتل که حدود ۳۰۰ سال پیش کاروانسرای صفویان بوده، قدم می گذارید. تصاویر معماری و بنای زیبای این هتل رو اینجا ببینین : معماری و عکس هتل عباسی اصفهان

 1. بلوار چهار باغ: این بلوار یکی از خیابونای تاریخی اصفهانه که به دو بخش چهارباغ بالا و چهارباغ عباسی تقسیم می شه. هر دو بخش بلوار در زمان شاه عباس یکم ساخته شده و چهارباغ پایین هم در دوره رضا شاه طبق طرح قدیم، به این مجموعه اضافه شد. هرچند ضل السلطان در زمان قاجار آسیبای جبران ناپذیری به این بلوار وارد کرد و درختان چنار سیصد ساله اون رو برید اما هنوزم چهار باغ یکی از جاذبه های دیدنی اصفهان هستش.
 2. کهنه میدون: کهنه میدون یا میدون عتیق یکی از میادین مهم اصفهانه که درگذشته میدون و مرکز اصلی شهر به حساب می رفت و با ساخت میدون نقش جهان بوسیله شاه عباس کم کم رونق خود رو از دست داره . آثار تاریخی از زمان ایلخانی و تیموری در دور و بر میدون به جا مونده و خود میدون هم طی چند سال گذشته بازسازی و واسه بازدید آماده شده.

 1. بلوار چهار باغ خواجو: این بلوار در زمان صفویان و به موازات چهارباغ عباسی ساخته شده . درختان دور و بر این بلوار زیبایی خاصی به اون بخشیده ان و راه دوچرخه سواری و پیاده روی اون حتی در تابستون هم دلچسبه. این بلوار بین پل خواجو و چهارراه نقاشی قرار گرفته.

مساجد تاریخی اصفهان:

رهی نو

 1. مسجد امام : این مسجد قشنگتر، با کاشیای ظاهری آبی و مقاوم، یه بنای یادبود چشمی در میدون اصلی اصفهانه که از زمان ساخت خود در  ۴۰۰ سال قبل، تا کنون هیچ آسیب جدی ندیده و یه بنای تاریخی از زمان شاه عباس اول و سلسله صفویان هستش. گنبد مسجد در سال ۱۶۲۹، آخرین سال سلطنت شاه عباس، تکمیل شد. با اینکه هر کدوم از قطعات مسجد یه شاهکار هستش اما وحدت کلی طراحی اون یه تصویر موندگار رو به نمایش میذاره . سنگ ستونای اون سنگ مرمر اردستانه و بوسیله هنرمندان با تجربه ای نقاشی و خوشنویسی شده . هر پنل مسجد طراحی خاص خود رو داره . مساوی نبودن از قصد در طراحی مسجد ، نشون دهنده فروتنی سازندگان اون در مقابل هنر خداونده.
 2. مسجد شیخ لطف الله: مسجد شیخ لطف الله یکی از شاهکارهای معماری عصر صفویه که به عنوان زیباترین بنای ایران شناخته می شه. این مسجد سال ۱۶۰۲ بوسیله شاه عباس اول و واسه بزرگداشت شیخ لطف الله جبل دلیلی ساخته شد  که از علمای بزرگ زمان صفویه بود. مسجد به عنوان یه مسجد خصوصی واسه خونواده سلطنی طراحی شده و پس هیچ مناره ای نداره . یه تونل مسجد رو به کاخ سلطنتی وصل می کنه.
 3. مسجد حکیم : این مسجد یکی از قدیمی ترین مساجد اصفهانه که بوسیله شاه عباس دوم ساخته شده . طبق کتیبه ای که بر سردر ورودی مسجد قرار داره ساخت اون در سال ۱۰۷۳ به پایان رسیده . ویژگی خاص این مسجد وجود دو ساعت آفتابیه که در شمال غربی و ایوون اون قرار گرفتن.
 4. مسجد جامِع اصفهان:  مسجد جامِع اصفهان از قدیمی ترین و مهمترین بناهای مذهبی ایرانه که قبل از حمله اعراب مرکز مذهبی مهم اصفهان بوده و آتشکده های شهر اون قرار داشتن. آثار تاریخی کشف شده در این مکان قدمت اون رو به دوره ساسانیان میرسونه اما بنای اصلی مسجد در زمان عباسیان ساخته شده.

کاخای و تالارای سلطنتی:

رهی نو

 1. عالی قاپو: کاخ عالی قاپو واسه دوره صفویان بوده و رو به روی مسجد شیخ لطف الله در ضلع غربی میدون نقش جهان قرار گرفته . عالی قاپو عمارتی بلند با ۴۸ متر ارتفاع و شش طبقه س که پلکانای مارپیچ طبقات اون رو به همدیگه وصل کردن. آخرین طبقه کاخ ، اتاق موسیقی یا صوت نامیده می شه. روی دیواره های اون نقاشیایی از گله ها،حیوانات و پرندگان دیده می شه که حاصل کار هنرمند نقاش، رضا عباسیه.
 2. تالار اشرف : تالار اشرف یکی از بناهای تاریخی اصفهانه که در واقع حرم سلطنتی پادشاهان صفوی و در دروان قاجار خونه فرمانده نظامیان اصفهان بوده. چیزی که امروزه از اون باقی مونده، بقایایی از کاخای عصر صفویه . این تالار در زمان شاه عباس دوم ساخته شد و در زمان جنگ جهانی اول قسمتایی از اون ویرون شد . در اوایل دوره قاجار بخشایی از اون تعمیر یافت و بعدا نقاشیای اون بوسیله نقاشان برجسته بازسازی شد. الان معروفیت این تالار بیشتر به خاطر نقاشیا و گچبریهای استادانه اون هستش .پوشش زرنگار و گچ بریای لاجوردی و مقرنس کاری سقف قوسی شکل تالار در بناهای صفوی همتایی نداره .
 3. هشت بهشت : کاخ هشت بهشت بنایی دو طبقه واسه دوران صفویه. این کاخ واسه سوگلی شاه سلیمان صفوی بوده و طاقای زیبای اون نشونه ای از معماری باشکوه دوران صفویه س . متأسفانه در زمان قاجار عمارت هشت بهشت آسیبای زیادی دید و از شکوه و جلال اولیه اون امروزه تنها همین معماری قشنگتر باقی مونده .
 4. کاخ چهل ستون: این کاخ هم در دوران شاه عباس یکم ساخته شده و از ویژگیای اون میشه به نقاشی، آیینه کاری و کاشی کاریای سقف و دیواره ها اشاره کرد. نقاشیای کاخ، وقایع تاریخی دورانای جور واجور رو نشون میدن. تزئینات طلا کاری سالن پادشاهی و اتاقهای دور و بر تالارآیینه از دیگر جذابیتای این کاخه . در تالار پادشاهی چند تابلوی نقاشی هست که پادشاهان صفوی رو نشون میده .

پلای معروف اصفهان:

متأسفانه به دلیل خشکسالی و سد سازی برنامه ریزی نشده، رودخانه زاینده رود خشک شده و تنها میشه در کنار اون قدم زد و پلای تاریخی رو نگاه کرد.

رهی نو

 1. پل شهرستان:  این پل یکی از قدیمی ترین پلای باقیمونده در ایرانه که در زمان ساسانیان ساخته شد و به دست سلجوقیان تعمیر گشت . پل در زمانای قدیم کاربرد نظامی داشته و از نظر قدمت با پل دزفول و شوشتر هم عصره.
 2. پل خواجو: پل خواجو در سال ۱۰۶۰ و همزمان با شاه عباس دوم ساخته شده . در میونه پل ساختنمانی قرار داره که اقامت گاه موقتی شاه و خونواده سلطنتی بوده و طاقای اون دارای تزئینات بسیار زیبای کاشی کاریه .اسرار تاریخی پل خواجو رو اینجا بخونین .
 3. سی و سه پل : سی و سه پل یا پل الله وردی خان، در سال ۱۰۱۱ در زمان شاه عباس اول و به دست الله وردی خان ساخته شد . در کتابای تاریخی و سفرنامها از این پل به عنوان شاهکار معماری و بهترین آثار معماری ایران یاد شده . بر اساس گفته کارشناسان پایه های پل به شکلی طراحی شده که نه فقط در رطوبت بلکه در خشکی رودخانه هم استواری خود رو حفظ می کنه.

بهترین تفریحات اصفهان

در کنار آثار باستانی که گفته شد، بخش مدرن اصفهان هم جاذبه های تفریحی و گردشگری بسیاری داره که سفر به این شهر رو واسه تموم سنین و شکل های جور واجور سلیقه ها دوست داشتنی و خاطره انگیز می کنه :

 1. شهربازی رویاها : این شهربازی بزرگترین شهربازی خاورمیانه س که با به کار گیری به روز ترین لوازم استاندارد نه فقط واسه کودکان که واسه بزرگسالان هم امکان گذروندن اوقاتی خوشحال رو فرهم میکنه.  ساخت شهربازی در سال ۸۸ با همکاری شرکتای چینی شروع شد و در سال ۹۳ با هزینه ۶۰ میلیارد تومن تموم شد .این شهربازی اولین شهربازیه که در کلاس بین المللی قرار داره و با نزدیک به ۹۰ بازی هیجان انگیز و ظرفیت ۶۰۰ نفر در دو بخش سرپوشیده و روباز مشغول به فعالیته. بخش روباز شامل شکل های جور واجور بازیهای مهیج مثل ترن هوایی، رالی کودک، تاپ چرخان بزرگ و کوچیک و … است . بخش سرپوشیده شامل بازیای کامپیوتری، سالن جلوه های خاص ، سفر به فضا، دنیای زیر آب و شهر واژگونه که مثل فضایی سینمایی ساخته شده. از دیگر امکانات شهربازی میشه به کافی شاپ، هتل چهارستاره، سالنای ورزشی ، رستوران گردان و استخر اشاره کرد.

 1. سیتی سنتر: مرکز خرید سیتی سنتر، که بزرگترین مرکز خرید ایران و هفتمین مرکز خرید بزرگ دنیا هستش،  مجتمعی تجاری تفریحیه که در جنوب شهر قرار داره . این مجموعه شامل ۷ طبقه س که  طبقه اول هایپر استار، طبقه دوم و سوم مرکز خرید تجاری و دو طبقه آخر سینما و فود کورته. دو طبقه ساختمون هم به پارکینگ اختصاص داره.

 1. پارک جنگلی صفه : این پارک جنگلی – کوهستانی در جنوب شهر اصفهان قرار داره و شامل یه جنلگ مصنوعی، تنوع گیاهی و جانوری و مسیرهای رویایی واسه کوهنوریه . برکه های کوچیک، محیط بازی، چمن، تله کابین و پارکای بازی این مکان رو به یه منطقه گردشگری مناسب واسه پیک نیکای کوچیک تبدیل کرده. رستوران، کافی شاپ و امکانات رفاهی و حمل ونقل در اقامت در این مکان رو راحت و دلچسب می کنه.

 1. پارک جنگلی ناژوان : این پارک جنگی از تک و توک باغای اصفهانه که بازم بکر و دست نخورده باقی مونده و تحت اثر پیشرفت شهر نیستش . زمینای ورزشی، استخر، زمین بازی کودکان، درشکه سواری ، اسب سواری، قاین قرانی و دوچرخه سواری از امکاناتیه که این پارک جنگی واسه بازدیدکنندگان در نظر گرفته. از دیگر امکانات مجموعه میشه به اکواریوم، باغ پرندگان، پروانه ها و دولفیناروم اشاره کرد. آکواریوم این پارک از بزرگترین تونلای آکواریوم ایرانه که در سال ۱۳۹۵ گشایش شد.

 1. پارک ملی کلاه قاضی : این پارک درواقع شکارگاه سلطنتی زمان صفویه و قاجار هستش و حالا جزء مناطق حفاظت شده محیط زیسته . در این پارک گونه های جور واجور جانوری از جمله آّهوی ایرونی، بز ، پلنگ ، مار قیطانی، لاک پشت مهمیزدار، آگامای، کلاغ، چکچک ، سهره، پرستو، عقاب طلایی، شاهین ، جغد، چکاوک ، و … زندگی می کنن.

علاوه بر این، اصفهان گنجینه ای از موزه های مختلفه که هرکدوم آثار تاریخی و زیادی رو در برابر دید عموم قرار میدن از جمله موزه صنایع دستی، کاخ موزه چهل ستون، موزه تاریخ طبیعی، گنجینه هنرهای تزئینی، موزه حموم علی قلی، موزه آب و … بازدید از هرکدوم این موزه ها ، یادآور ارزش فرهنگی و تاریخی ایران باستانه.

همه تصاویر و اطلاعات مربوط به این دیدنیا بوسیله معتبرترین کتب تاریخی و گردشگران بوسیله تیم رهی نو گرداوری شده که می تونین نظرات خود رو در مورد سفرها و شهرهایی که دیدن کردین در این لینک به اشتراک بذارین.

منبع : رهی نو

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

برچسب ها :

ناموجود