دسته بندی: آموزشی
تجربه مرگ در راه علم

با مخترعینی آشنا شید که خودشون قربونی اکتشافاتی که داشتن، شده بودن. بعضی عمر خود رو از دست دادن و یه سریای دیگه آسیبای جدی دیده ان.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: در لیست زیر قرار اسن با دانشمندانی آشنا شید که در تلاش واسه علم اندوزی جدید یا از بین رفته ان یا زخمی شدن، خیلی از اکتشافات اونا در قدمای بعدی راه بعضی از بزرگترین اختراعات آدم رو جفت و جور کرده.

کارل شِلِه (مرگ با اختراع خود)

کارل یه شیمیدان در مورد داروهای شیمیایی بود که عنصرهای خیلی از جمله اکسیژن، منگنز، کلر، تنگستن و مولیبدنیوم رو کشف کرده بود. اونم اینکه فرآیندی مشابه پاستوریزه کردن رو پیدا می کنه. اما یکی از عادتای این شیمیدان چشیدن ماده هایی بود که در جریان آزمایش هاش کشف می کرد و با اینکه از سیانور و هیدروژن جون سالم به در بُرده بود، اما در آخر با مزه کردن جیوه مسموم شد و درگذشت.

ژان فرانسوا دِروزیر (اولین قربونی یه تصادف هوایی)

ژان فرانسوا معلم فیزیک و شیمی بود. در سال ۱۷۸۳ اشتیاق زیادی واسه سوار شدن به اولین بالن هوایی که خودش ساخته بود، داشت. البته اون بالن رو با گوسفند، مرغ و اردک به هوا فرستاده بود و دیگه وقت اون بود که خودش هم سوار بالن شه که در اولین پرواز موفقیت آمیز بود. اما اون دست از امتحان کردن نکشید و عزمشو جزم کرد از انگلیس به فرانسه سفر هوایی داشته باشه که این آخرین آزمایش اون بود. بالن از ارتفاع ۱۵۰۰ پایی سقوط کرد و ژان فرانسوا جون خود رو از دست داد. همسرش هم ۸ روز بعد درگذشت که میگن اون خودکشی کرده بود.

تجربه مرگ در راه علم

سر دیوید بروستر (نزدیک بود بینایی اش رو از دست بده)

سر دیوید مخترع، دانشمند و البته نویسنده اسکاتلندی بود که علاقه زیادی به نور و منابع نوری اونا داشت. اون در سال ۱۸۳۱ به دلیل یه آزمایش شیمیایی نزدیک بود به طور کامل بینایی خودشو از دست بده، شاید نابینا نشد، اما مشکلاتی که واسه چشم هاش به وجود اومد تا آخر عمر همراهش بود. بروستر کسیه که «زیبابین» رو اختراع و نامگذاری کرده، همون وسیله دایره شکلی که از آینه و اشیای رنگی ساخته شده و داخل اون تیله و کاغذای رنگی هست که از درخشش نور الگوهای رنگارنگی بوجود می آورد.

تجربه مرگ در راه علم

الیزابت اسکیم (مرگ با اشعه ایکس-ری)

الیزبات اسکیم پس از اینکه با دکتر وولف ازدواج می کنه، عاشق فعالیتای پزشکی اون و مخصوصا دستگاه ایکس-ری می شه، از همین رو کار در کتابخونه رو کنار میذاره و به کمک همسرش روی این دستگاه تحقیق می کنه، اونا از خودشون به عنوان سوژه آزمایش استفاده می کردن، اما نمی دونستن همین آزمایشا روی بدنشون اثر میذاره. در آخر الیزابت در اثر سرطانی که تموم بدن اونو در برگرفته بود، درگذشت.

الکساندر بوگدانوف (مرگ با خون)

بوگدانوف یه دکتر، فیلسوف، اقتصاددان و نویسنده کتابای علمی و تخیلی بود، اون از سال ۱۹۲۴ عمل انتقال خون رو با این دیدگاه که بتونه جوونی رو همیشگی کنه، شروع کرد. پس از ۱۱ بار انتقال خون واسه خودش، ادعا کرد که بینایی بهتری بدست آورده، اما از اون جایی که روی خونا آزمایشای دقیقی انجام نمی شد، اون در اثر دچار شدن به مالاریا و سل درگذشت.

تجربه مرگ در راه علم

رابرت بونسن (از دست رفتن یه چشم)

رابرت بونسن در مورد شیمی آلی فعالیت می کرد، دو بار با آرسینیک مسموم شده بود و با مرگ دست و پنجه نرم کرده بود. بعد از اون بر اثر انفجار سیانید یکی از چشم هاش رو از دست داد! مجموعه این اتفاقا باعث شد تا رابرت زمینه کاری اش رو عوض کنه و در بخش شیمی معدنی کار کنه.

تجربه مرگ در راه علم

سر هامفری دیوی (یه سری از بلایای طبیعی)

سر هامفری دیوی شیمیدان و مخترع برجسته بریتانیایی بود که خیلی زود پیشرفتای زیادی در مورد کاری بدست آورد، اون پس از اینکه کارش رو در مورد شیمی شروع کرد، عادت داشت گازهای جورواجور رو با همدیگه مخلوط کنه، این کار باعث کشف خواص بیهوشی اکسید نیتروژن شد، اما در آخر این عادت باعث شد زندگی اش بیشتر از بیست سال طول نکشد و خودش قربونی این گازها شد. البته قبل از مرگ هم مسمویتای پشت سر هم و یه بار انفجار مواد در صورتش باعث شد یکی از چشم هاش رو از دست بده.

مایکل فارادی (مسمویتای طولانی)

سرهامفری دیوی که چشم هاش آسیب دیده بودن، واسه انجام تحقیقات به دستیار نیاز داشت و مایکل فارادی دست راست اون شده بود. اما فعالیتای خود فارادی در مورد الکترومعناطیس بسیار زیاد بود، البته اونم به دلیل انفجار کلرید نیتروژن چشم هاش آسیب دیده بودن و همه عمر با مسمویتای مختلفی دست و پنجه نرم کرد.

تجربه مرگ در راه علم

ماری کوری (قرار گرفتن در برابر اشعه)

در سال ۱۸۹۸ ماری کوری و همسرش پیر کوری رادیوم رو کشف می کنن، اونا تحقیقات خود رو روی عناصر رادیویی ادامه میدن و به دلیل اینکه مدت زمان طولانی در برابر اشعه های این عنصرها بودن، آسیبای جدید دیدن و در اثر مشکلات همین اشعه ها، در سال ۱۹۳۴ ماری کوری درگذشت. کوری اولین و تنها کسیه که دو جایزه نوبل علمی در بخشای جور واجور از جمله شیمی و فیزیک رو دریافت می کنه، اونم اینکه اولین استاد زن در دانشگاه پاریس بوده.

تجربه مرگ در راه علم

گالیله (خودشو نابینا کرد)

پدر فیزیک مدرن علاقه زیادی به خورشید داشت و بعضی وقتا مدت زمان زیادی رو به اون خیره می شد، این کار باعث شد شبکیه چشم هاش آسیب ببینه و از همین رو چهار سال پایانی عمر نابینا شده بود.

تجربه مرگ در راه علم

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

خبرهای داغ روز خبرگزاری مهر مجله مهر

برچسب ها :

ناموجود