دسته بندی: آموزشی
تجربه مرگ چگونه است؟

می می گن؛ مرگ شتریه که در خونه همه می خوابد، اما بعضی وقتا این شتر، نخوابیده بلند می شه. جدایی روح از بدن، ورود به دهلیزی طولانی، پیش رفتن در تاریکی، رسیدن به نوری نورانی و ملاقات موجوداتی نورانی که با تلالو زیبایی می درخشند، روایت مشترک افرادیه که تجربه نزدیک به مرگ یا experience near to die”” رو از سر گذرونده ان.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اصفهان، نشست علمی بررسی نتیجه های روان شناختی تجربیات نزدیک به مرگ، عصر روز گذشته(دوشنبه) با حضور اعضای هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه اصفهان و دو نفر از آدمایی که تجربه نزدیک به مرگ داشته ان در دانشکده علوم تربیتی دانشگاه اصفهان برگزار شد.

هم نشینی مرگ با شور و اشتیاق زندگی

زهرا ایزدی خواه، عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه فکر کردن به مرگ، اساسی ترین عامل وجود هیجان در زندگی افراده، گفت: اگه معنی مرگ در زندگی نبود، همه شور و اشتیاق زندگی، رنگ می باخت.

ایشون با بیان اینکه اگه فرصت ها، بی انتها بود، زندگی کردن ارزش خود رو از دست می داد، اعلام کرد: آدم ها همیشه از دوران نوجوونی و جوونی به دنبال پیدا کردن دلایل آفرینش و مرگ هستن، اون ها مرگ رو در اهداف دنیایی خود گم می کنن درحالی که مرگ واقعیت آشکاریه که در صورت قبول کردن اون، زندگی به کاممون شیرین تر می شه.

عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه اصفهان اضافه کرد: نیستی و نبودن واسه آدم دردناکه چون با تمایل اون به جاودانگی و حس غرور منافات داره. همین تمایل به جاودانگی بود که داستان رانده شده آدم از بهشت رو رقم زد.

ایشون با تاکید بر اینکه سبک زندگی آدم ها ترس از مرگ رو به وجود می آورد، گفت: آدم ها معمولا از دنیای پس از مرگ، نبودن، هیچ شدن و از دست دادن جسم شون ترس دارن. اما براساس باور آدم گرایان، اگه آدم ها معنی مرگ رو به طور کامل بفهمن، اضطراب ها و ترس های اون ها از بین می رود.

ترس از مرگ و میل به جاودانگی

ایزدی خواه با اشاره به مدلی در روانشناسی مبنی بر مراحل عکس العمل یه فرد در برابر یه مصیبت ادامه داد: توالی هیجانی افراد در مقابل یه مصیبت، اول رد، بعد خشم بسیار زیاد، پس از اون چانه زدن بر سر موضوع و در مرحله پایانی، افسردگی و پذیرش مصیبته.

ایشون با بیان اینکه آدم زندگی اجتماعی خود رو با ترس از مرگ شروع می کنه، اضافه کرد: تولید مثل، اختراعات و کلا هر اقدامی که آدم ها واسه جاودانه شدن یا موندگاری نام خود انجام میدن، در بحث ترس از مرگ قرار می گیرد. حتی خیلی از ترس ها و مشکلات روانی هم به دلیل ترس از مرگ اتفاق می افتد.

عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه اصفهان یاد آور شد: ساختار روان شناختی آدم با مرگ بزرگ می شه اما چگونگی برخورد و دیدگاه ما در مورد این واژه و هویت اون، نامفهومه.

ایشون با اشاره به حدیثی مبنی بر اینکه اگه کسی خاک برزخ رو ببینه اصلا نمی خواهد که به این زمین برگرده، توضیح داد: آدمایی که مرگ رو تجربه کرده، اما جون سالم به در برده ان، شیرینی زندگی رو لمس می کنن، اون ها زندگی خود رو اولویت بندی کرده و لذت زمان حال رو خوب در می پیدا کنن.

تجربه نزدیک به مرگ؛ لمس زیبایی های زندگی

هم اینجور محمدباقر کجباف، عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه اصفهان در ادامه این همایش تجربیات نزدیک به مرگ رو نقطه ابتدایی نزدیکی آدم به معاد دونست و اعلام کرد: تجربیات نزدیک به مرگ، افراد رو به معاد نزدیک می کنه که این نزدیکی در آخر به زندگی قشنگتر و به درد بخور منجر می شه.

ایشون با اشاره به آیه «ای آدم تو می توانی روحت رو از عالم ماده به عالم برزخ و از عالم برزخ به عالم قیامت حرکت بدهی» اضافه کرد: تجربه بعد از مرگ با اینکه هنوز با مخالفت هایی مبنی بر علمی نبودن این موضوع رو به روه اما آدم، با افزایش درک خود نسبت به این بحث به سیر روح انسانی در عوالم معنا، اطمینان می یابد.

این عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه اصفهان با اشاره به آیه «موتو قبل ان تموتوا» گفت: ما هر لحظه در حال مرگ هستیم. حتی علم فیزیک هم در مباحث خود اثبات می کنه که هر لحظه در بدن آدم سلول های خیلی از بین رفته و تعدادی دیگه، جانشین می شن. پس با علم به این موضوع، ترس از مرگ و موهوم پنداشتن اون، بی معنا هستش.

ایشون با تقسیم بندی معنی مرگ در دو بحث مرگ طبیعی و مرگ اختیاری، اعلام کرد: مرگ طبیعی می تونه در حال رفت و برگشت هم باشه. مرگ طبیعی یا زیستی به اذن خدا قابل برگشته و زنده شده آدم در این نوع مرگ، ممکنه. مرگ اختیاری هم فقط واسه بندگان خاص خدا اتفاق می افتد.

کجباف معنی روح رو از زیر شاخه های بحث تجربه نزدیک به مرگ شمرد و ادامه داد: روح مفهومیه که روانشناسان کمتر به اون پرداخته ان، چون در اول مبحث روح رو از شاخه های علم فلسفه می دونستن، اما امروزه روانشناسان به این نتیجه رسیده ان که یکی از چیزای مهم علم روانشناسی، شناخت روحه.

جای تو اینجا نیس…

در ادامه این همایش، طبیبی و رستگار که سال ها پیش، تجربه نزدیک به مرگ رو از سر گذرونده بودن، حالات و ماجراهایی که در این تجربه بر اون ها گذشته بود رو واسه حاضران بازگو کردن.

رستگار که دو ماه از زندگی خود رو در ICU در حالت کما به سر برده، گفت: وقتی که به حالت کما فرو رفتم، کانالی در مقابل چشم ام ظاهر شد، نمی دانم من به سمت اون حرکت می کردم یا اون به سمت من، اما در انتهای کانال به نوری رسیده و دو حجم غیر قابل توصیف رو مشاهده کردم.

: هیچ گفت و گویی صوتی بین من و اون دو حجم، انجام نشد اما پس از حس کردن جمله «کی به تو گفت که به اینجا بیایی، جای تو اینجا نیس» به من تلقین شد. با اینکه با حالتی شیرین و دل پذیر به سمت اون ها رفته بودم، اما با حسی زجرآور و وحشتناک از اونجا رانده شدم.

بعد طبیبی که تو یه حادثه تصادف، تجربه نزدیک به مرگ رو از سر گذرونده، تجربه ای مثل تجربه رستگار رو بیان کرد و اضافه کرد: پس از حادثه تصادف، مانند روحی بر بالای کالبد خود وایس تاده و جسم خون آلود خود رو نگاه می کردم.

ایشون در جواب به سوال ایزدی خواه مبنی بر اینکه در زمان مشاهده تن خون آلود و بی جون خود چه احساسی داشته، گفت: در اون زمان درکی از سرما و گرما نداشتم اما به خاطر انجام دادن یا ندادن بعضی از کارا در زندگی ام، حسرت می خوردم.

اونجا جا و زمان معنایی نداشت

طبیبی که تا الان دو بار تجربه نزدیک به مرگ رو از سر گذرونده، اضافه کرد: در تجربه نزدیک به مرگ، ناخودآگاه به منازل اقوام و آشنایان برده می شدم، در این حالت جا و زمان معنایی نداشت، گویی تموم آشنایانم رو تو یه زمان با هم دیده و حتی افکار اون ها رو خوب می خوندم. همه لحظات زندگی ام رو مو به مو می دیدم. البته جالبه که بدونین، همه این تجربیات در حدود یه یا دو ثانیه اتفاق افتاد.

رستگار با تایید صحبت های طبیبی ادامه داد: در تجربه نزدیک به مرگ، بعد مکانی از بین می رود، حسرتی رو تجربه نکردم اما از بودن در اون محیط بسیار خوشحال بودم.

ایشون در جواب به اینکه حالا از زندگی خود لذت می برد یا خیر؟ بیان کرد: حالا زندگی ام بعضی وقتا با لذت و بعضی وقتا با دردناکی همراه س. به این باور رسیده ام که تک تک آدم ها، سلول های یه بدن هستن و درد یا شادی اون ها واسه همه س.

رستگار ادامه داد: همیشه از مرگ ترسیده ایم، اما این ترس به خاطر نامعلوم هامونه. اینجور نیس که آدم با مرگ فانی بشه، کسی باید پیدا شه و به این تفکر و دید ما نسبت به مرگ سمت و سو بده.

مرگ، همراه تولده

ایشون در جواب به اینکه پس از تجربه نزدیک به مرگ، چه تغییراتی در زندگی اون پیدا شده، ادامه داد: پس تجربه نزدیک به مرگ به این نتیجه رسیده ام که مرگ، همراه تولده، این یه نگاه عرفانیه. پس از این تجربه با رسالت بشر آشنا شده و به وجود و ریتم اصلی زندگی دست یافته ام.

طبیبی در مورد تغییراتی که پس از تجربه نزدیک به مرگ در زندگی اون ظاهر شده، توضیح داد: در گذشته فردی بسیار بداخلاق، کینه توز و شرور بودم تا حدی که اصلا از کسی معذرت خواهی نمی کردم اما حالا به باور و یقینی از زندگی رسیده ام که در عمق وجودم حک شده.

رستگار در جواب به این سوال که پس از این تجربه، مذهبی تر شده اید یا خیر؟ اعلام کرد: باید دید تعریف شما از مذهب چیه. به دلیل بعضی از مسایل قادر به توضیح ایده های خود نیستم اما کلا می توان گفت با حقیقتی آشنا شده ام و به تعریف هایی خودم از دین دست یافته ام.

 

فکر کردن به مرگ چیجوری زندگی ما رو بهتر میکنه؟

۲۵ مرگ عجیب و باور نکردنی !!

ایسنا چیجوری

برچسب ها :

ناموجود