دسته بندی: آموزشی
تحت تعقیب‌ترین فرد آمریکا چه کسی است؟/عکس
دولت اوباما در حال دست و پنجه نرم کردن با یه بحران تموم عیاره و بعید به نظر می رسد به این زودی ها بتونه از بزرگترین برملاسازی برنامه های جاسوسی و کنترل اطلاعات خصوصی مردم جهان قسر در بره. حالا افشاگر برنامه گسترده جاسوسی دولت آمریکا از دست کم ۹ شرکت اینترنتی خودشو به مردم جهان معرفی کرده و گفته نمی تونسته کارای دولت کشورش رو دیگه تحمل کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: ادوارد اسنودن رو حالا تحت تعقیب ترین فرد در جهان از طرف دولت آمریکا می دانند؛ جوون ۲۹ ساله ای  که به گفته روزنامه گاردین افشاگر برنامه گسترده جاسوسی دولت آمریکا از شهروندان کشورای جور واجور بوده. جیمز کلپر رئیس سازمان امنیت ملی آمریکا برملاسازی این مرد رو ضربه ای جدی به آمریکا خونده  که ممکنه تا سالها قابل جبران نباشه.

 پنج شنبه هفته گذشته روزنامه گاردین معلوم کرد که در بین چند سال گذشته سازمان امنیت ملی آمریکا به اطلاعات مشترکان بزرگ ترین شرکت مخابرات آمریکا یعنی ورایزن دسترسی داشته. هنوز چند ساعت از افشای این خبر نگذشته بود که روزنامه واشنگتن پست به برنامه ای دیگه به نام منشور اشاره کرد که مردم کشورای جور واجور جهان رو هدف قرار داده.براساس این برنامه، اف بی آی و سازمان امنیت ملی آمریکا به همه مکالمات صوتی و تصویری، چت های نوشتاری، مبادله عکس و نوشته و هرگونه فایل که از راه ۹شرکت بزرگ اینترنتی آمریکا صورت می گیرد، دسترسی دارن. این ۹شرکت عبارتند از گوگل، فیس بوک، مایکروسافت، یاهو، یوتیوب، اپل، اسکایپ و پالتاک و ای اون ال.

ادوارد اسنودن که مسئول این برملاسازی کم سابقه در تاریخ آمریکاست  قبلا کارمند فنی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بوده و بعد به استخدام یه شرکت خصوصی امنیتی به نام بوز آلن همیلتون درآمده بود که واسه سازمان امنیتی ملی آمریکا به صورت پیمانکاری فعالیت می کرد. اون بخاطر این به خیلی از اسناد پنهونی دسترسی داشته و اونا رو در اختیار رسانه ها قرار داده. این مرد ۲۹ ساله از روز ۲۰ می آمریکا رو ترک کرده واکنون به گفته خودش در هنگ کنگ به سر می برد. اون گفته که قصد مخفی شدن نداره چون اشتباهی مرتکب نشده. روزنامه گاردین اعلام کرده که منتشر کردن هویت  اسنودن به درخواست خود اون صورت گرفته.

بی اطلاع از سرنوشت

مقام های دولت آمریکا در روزای گذشته بارها گفته ان که عامل این برملاسازی بزرگ رو بازداشت و محاکمه می کنن. بخاطر این  ادوارد اسنودن گفته نمی دونه چه سرنوشتی در انتظارش هستش. اون دلیل انتخاب هنگ کنگ رو «تعهد شجاعانه به آزادی بیان» در این منطقه خوانده اما شایدً پیدا کردن و بازداشتش واسه دستگاه های اطلاعاتی آمریکا  دیگه خیلی سخت نخواد بود.

مرکز داده های سازمان امنیت ملی آمریکا در یوتا که اطلاعات کاربران جهان در اون بررسی می شه 

فشار افکار عمومی در کشورای جور واجور جهان علیه واشنگتن اما انقدره که دولت آمریکا با انتقادهای جدی در برخود با این فرد مواجه می شه.  ادوارد اسنودن در گفت و گو با گاردین با اعلام خطراتی که در انتظارش هستن گفته: من آماده فداکاری هستم به خاطر اینکه نمی توانم اجازه دهم دولت آمریکا حریم شخصی ،آزادی اینترنت و آزادی های اولیه مردم جهان رو زیر پا بزاره.

رها کردن  درآمد ۲۰۰ هزار دلاری

 ادوارد اسنودن در خونه ای بزرگ در هاوایی زندگی می کرده و درآمدی ۲۰۰ هزار دلاری به خاطر فعالیت  واسه سازمان امنیت ملی آمریکا داشته.اون از اول ماه می وسایل خود رو خونه اش به نقطه نامعلومی منتقل کرده و اون رو واسه فروش به یه بنگاه مشاور املاک سپرده س. اون با اعلام اینکه می دونه چه صدمه های از کارش می خوره گفته: من دیگه نمی خواهم در جامعه ای زندگی کنم که اینجور کارایی در اون اتفاق می افته.من نمی خواهم در دنیایی زندگی کنم که در اون هر چی می گویم و می نویسم ثبت و خونده می شه. باراک اوباما،رئیس جمهور آمریکا از برنامه دولتش در این رابطه دفاع کرده.

خونه ادوارد اسنودن در هاوایی که حالا واسه فروش گذاشته شده

به گفته اسنودن اون وقتی که به عنوان کارمند سیا در ژنو فعالیت می کرده متوجه عمق جاسوسی دولت کشورش از مردم جهان شده. این جوون ۲۹ ساله در گفت و گو با روزنامه گاردین گفته: امیدوارم مردم  با کار من بهفمند که در چه جهانی زندگی می کنن. به نوشته واشنگتن پست، اف بی آی و سازمان امنیت ملی مستقیماً به سرورهای  ۹شرکت مشهور اینترنتی دسترسی دارن و به این روش از مردم جهان جاسوسی می کنن. با دفاع مقام های دولت آمریکا از کنترل اطلاعات مردم جهان  ادوارد اسنودن شایدً به زودی بازداشت می شه اما با زیرکی اون مردم دیگه از خیلی چیزها با خبر شده ان.

noindex

برچسب ها :

ناموجود