دسته بندی: آموزشی
تحقیق درباره ارتباط غم و اندوه با شادی

تحقیق درمورد غم اندوه شادی

دیشب وقتی به همه دردها و بدبختیای این دنیا فکر می کردم، احساس کردم به ناراحتی ام غلبه کردم.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ هر طور که نگاه کنی، من زندگی خوب و کاملی دارم. بااین وجود، قسمتی ازم تا زمانیکه رنج و بدبختی در این دنیا وجود داشته باشه، ناراحت هستش.

زندگی تلخ و شیرینه. واسه من مشکلی نیس. شادی بدون ناراحتی کامل نیس … تا زمانیکه درد و رنج ادامه داره.

نشسته بودم و با غصه به آسمون مشکی شب نگاه می کردم. تلاش نکردم این حس ناراحتی رو از خودم دور کنم. اتفاقاً برعکس، از بودن اونا احساس قدرت می کردم.

معمولاً هممون دوست داریم که ناراحتی رو با سرعت کامل از خودمون دور کنیم.

با روی آوردن به فعالیت فیزیکی، تجسم تجربیات مورد پسند و آرامش بخش یا شوخی کردن در موقعیتی که باعث ناراحتی ما شده، تلاش می کنیم احساس ناراحتی مون رو از بین ببریم. بعضی آدما که ذاتاً آدمایی دلسوز هستن، تلاش می کنن با نگاه نکردن به اخبار خودشون رو از احساس ناراحتی دور نگه دارن. میتونم درک کنم که به چه دلیل. در روبرو شدن با فجایعی مثل فاجعه مِنا، این احساسی بودن می تونه منتهی به خستگی یا افسردگی شدید شه.

اما من می گم اجازه بدین قلبتون هزارتکه شه. حالتون بهتر می شه. دلیلش اینه:

۳ دلیل اینکه ناراحتی به شما قدرت میده

ناراحتی همیشه هم آنقدرها بد نیس. درواقع، ناراحتی می تونه نقطه شروع راه شما به قلب شادی واقعی باشه. در زیر به ۳ روشی که ناراحتی می تونه کمکتون کنه قوی تر شید می پردازیم.

  1. ناراحتی این قدرت رو داره که شکافی در درک ما از واقعیت نشونمون دهد.

حتی یه نفر در این دنیا وجود نداره که بتونه از ناراحتی فرار کنه. رنج یکی از ویژگیای بنیادی زندگیه.اگه نتونیم طبیعت واقعی مون رو ببینیم، زندگی مون با وابستگی و نفرت به اتمام می رسه. این دقیقاً همون چیزیه که ناراحتی رو سر راهمون قرار میده.

«من این رو دوست دارم. من اونو دوست ندارم. من این رو می خوام. من اونو نمی خوام.»

لحظه هایی زودگذر در زندگی هستن که شرایط به کام ما پیش میره و تجربه ای از لذت داریم. اما این شادی دائمی نیس. همه فشاری که واسه رسیدن به چیزای که می خوایم تحمل می کنیم و همه چیزای دیگه رو رد می کنیم، فقط مشکلات و رنج و غصه بیشتر برامون میاره. با احتمال خیلی کم پیش میاد که بیشتر از یه لحظه احساس رضایت داشته باشیم.

دوباره وارد راهی واسه به دست آوردن یه هدف تازه میشیم، یه تجربه جدید، به دست آوردن یه دارایی بهتر یا پیدا کردن یه رابطه درست تر.

چطوره این رو امتحان کنیم – وقتی دچار ناراحتی میشیم، به جای فرار کردن، اجازه بدیم بیدارمان کنه. ناراحتی این قدرت رو داره که شکافی رو در نسخه محدود ما از واقعیت نشونمون دهد. شاید زندگی چیزی جز فقط خواستن، به دست آوردن، انجام دادن و مالک شدن باشه. شاید راه دیگه ای هم باشه.

و حتی اگه همین الان هم این رو می دونین، ناراحتی می تونه آهنگی بسیار عمیق تر براتون بخونه.

یه لحظه ناراحتی می تونه اعجاب انگیز باشه. می تونین واسه اولین بار درست و روشن ببینین یا دوباره به طور عجیبی از خواب بیدار شید. در هر دو حالت، اجازه بدین ناراحتی با معنی و هدفی تازه شعله ای در زندگی تون روشن کنه.

  1. اجازه بدین قلبتون هزارتکه شه.

وقتی ناراحتی به قلبمون برخورد می کنه، به طور کاملً آدم میشیم.

با داشتن جربزه لازم واسه لمس ناراحتی و درد خودمون، می تونیم درد و ناراحتی همه دنیا رو هم لمس کنیم. اون وقت می بینیم که درد تو و درد من یکیه. رنج رشته ایه که همه آدما رو به هم وصل کرده. با فهمیدن این حقیقت ساده، احساسی قوی از ارتباطی دوطرفه ایجاد می شه. این حس رابطه دوطرفه، لذتی عجیب به دنبال داره و آرزوی ما واسه خوشحال کردن همه دنیا رو شعله ور می کنه.

  1. هیچی حتی واسه یه لحظه برابر نمی مونه.

ناراحتی وقتی ایجاد می شه که شرایط تغییر می کنه – یه رابطه تموم می شه، کسی می میره، از کارمون اخراج میشیم، مریضی بدتر می شه، دوستی آسیب جسمی می بینه، یه فاجعه اتفاق میفته و … ناراحتی ناپایداری دنیا رو به ما نشون میده و می تونه در فراموش کردن کمکمون کنه.

تغییر تنها ثبات زندگیه. تازمانیکه یاد نگیریم تغییر رو قبول کنیم، همیشه رنج می کشیم. پذیرش زیبایی ناپایداری، فواید زیادی برامون داره. با این کار، قدر هر لحظه گرانقدر در زندگی مون رو میفهمیم و عاقلانه تر و بهتر زندگی می کنیم.

جمله ای واسه تفکر: بذارین ناراحتی تلاش شما واسه کمک کردن رو دوبرابر کنه.

جمله ای که امروز واسه تفکر انتخاب کردم یکی از جملات دالای لاماه. نشونمون میده چیجوری ناراحتی می تونه بر تصمیم ما واسه کمک و خدمت کردن به بقیه تاثیر مثبت بزاره.

«تازمانیکه فضا وجود داشته باشه

و موجودات زنده ان،

من هم هستم

تا بدبختی دنیا رو از بین ببرم.»

— شانتی دوا (Shantideva)

هدفی سالم به ناراحتی

پیشنهاد من این نیس که همه در ناراحتی خود بمونن – این افسردگی می شه. درک، بیان و حل غم و غصه به سلامتی و شادی منجر می شه. غم و غصه سرکوب شده موجب ایجاد فشار می شه.

با این وجود، لازم نیس به محض اینکه ناراحتی برامون اتفاق، اونو کنار بزنیم. ناراحتی می تونه دری واسه درک بیشتر ما باشه. من به خاطر این از ناراحتی احساس قدرت می کنم که کمکم می کنه ببینم چه چیزایی واقعاً در زندگی اهمیت دارن: مهربانی، عشق و محبت.

شما چیجوری به ناراحتیای زندگی تون نگاه می کنین؟ ناراحتی به زندگی شمام معنی و شادی بیشتری بخشیده؟

راه های افزایش هورمون شادی

چیجوری یه زندگی سالم داشته باشیم؟

روانشناسی خوشحال بودن مردمون

برچسب ها :

ناموجود