دسته بندی: آموزشی
تحقیق درباره چاقی و اضافه وزن

«چاقی یه بیماریه.» این جمله رو بارها از زبون صاحب نظران شنیده ایم ولی اون چیزی که بیشتر بر اون تاکید می شه جنبه های جسمی این بیماریه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سیب سبز؛ هر چند چاقی از نظر فیزیکی زمینه ساز خیلی از مریضی های ضعیف کننده غیرواگیر بوده و می تونه صدمه های جبران ناپذیری بر سلامت فرد، اقتصاد خونواده و حتی جست و خیز جامعه وارد کنه، اما در کنار همه ناگواری های جسمی اون، این مریضی شدیدا سلامت روان مبتلایان خود رو تحت تاثیر قرار می دهد. بد نیس از این دید هم نگاهی تحلیلی به افراد چاق و مشکلات اونا داشته باشیم.

یه چند وقت پیش جمله تکون دهنده ای از یکی از بیمارانم شنیدم، اون می گفت: «ای کاش کور بودم ولی چاق نبودم!» وقتی دلیل رو از اون پرسیدم، در جواب گفت: «همه تلاش می کنن دست فرد نابینا رو بگیرن و به اون کمک کنن اما کسی مشکل منو درک نمی کنه و همه می می گن چشمت کور! نخور تا چاق نشی!» اما سوال کلیدی و قابل تامل اینجاس که فرد گرفتار به چاقی یه گناهکار تموم عیاره یا مریضی است نیازمند درک، احترام و کمک؟

از استرس تا چاقی

خیلی از مشکلات خلقی مثل اضطراب و افسردگی می تونن پرخوری های عصبی رو به دنبال داشته باشن؛ این موجب چاقی و اضافه وزن می شه و فرد گرفتار به دلیل ظاهر ناجور نگرانی ذهنی جدیدی پیدا می کنه که خود باعث شدید شدن اضطراب یا افسردگی اولیه می شه و همین موضوع پرخوری عصبی ایشون رو شدید شدن کرده و منتهی به افزایش چاقی ایشون می شه و اینطوری فرد رو وارد یه چرخه خراب اضافه وزن می کنه.

چاقی، جرم نیس!

البته دیدگاه دور و بری ها فرد چاق هم در این مسئله دخالت داره؛ خیلی از مردم، فرد چاق رو فردی بی اراده و سست عنصر محسوب می کنن که کنترل درستی بر رفتار تغذیه ای خود نداشته و با پرخوری باعث چاقی و اضافه وزن خود شده و همیشه اون رو متهم ردیف اول بروز چاقی دونسته، مورد سرزنش قرار میدن، غافل از اینکه اینجور هدفی موجب شدید شدن مشکل ایشون می شه.

اینطوری که فرد چاق چون بوسیله بقیه مجرم تصور می شه، دچار کمبود اعتمادبه نفس شده و ارتباطات اجتماعی خود رو محدود می سازه، این گوشه گیری حتی می تونه به دوری از مراجعه درمانی منجر شه و از طرف دیگه عزم و اراده اون رو واسه شکست دادن چاقی سست می کنه و اینجوری چرخه خراب افزایش روز به روز وزن رو واسه اون به ارمغان می آورد.

ظاهر غیرمعمول، اندازه نامتعارف، از دست دادن تندوتیزی و بعضی از توانایی های جسمی، مریضی های ثانویه در اثر چاقی و… همه و همه عواملی هستن که منتهی به شدید شدن این وضعیت در مبتلایان به چاقی می شه.

غفلت از این جنبه های روانی و رفتاری همون حلقه گمشده درمان چاقیه. فرد چاق تا وقتی که اعتماد به نفس کافی نداشته باشه نمی تونه چشم انداز روشنی واسه درمان خود داشته باشه. واسه رسیدن به این مهم عامل های زیاد خارجی و داخلی لازمه که در ادامه به اونا می پردازیم.

چاقی رو بهتر بشناسیم

یکی از مهم ترین این عامل ها، تلقی درست نزدیکان فرد چاق از بحث چاقیه. هر چند نبود رعایت در تغذیه درست از عوامل اصلی بروز چاقیه اما به هر حال چاقی یه مریضی به حساب اومده و نیازمند درمانه.

سرزنش، خرده گیری و نگاهی مشابه نگاه دادستان به متهم، نتیجه ای جز بحران ذهنی و خیلی بد تر شدن وضعیت روانی فرد چاق به دنبال نخواد داشت. افراد باید قبول کنن که فرد چاق، بیماریه که باید با تغییر روش زندگی درمان شه و در این راه نیازمند همراهی اطرافیانه.

وسوسه نکردن، تشویق کردن، دوری از سرزنش، رعایت خورد و خوراک در حضور اون، اهمیت دادن به اقدامات درمانی همه رفتارهاییه که می تونه به درمان فرد چاق کمک کنه.

تجربه ثابت کرده همراهی در برنامه رژیم غذایی دلیلی بسیار موثر در موفقیت افراد بوده؛ به این معنا که کس دیگه ای از افراد خونواده به همراه فرد چاق در برنامه درمانی ایشون مشارکت داشته و همراه با ایشون به دکتر مراجعه کرده و برنامه غذایی بگیرن؛ در کل تلقی مثبت و راه و روش دوستانه یکی از عوامل مهمیه که به فرد کمک می کنه. پس به خونواده ها پیشنهاد می شه اکیدا از سرزنش همسر، بچه یا آبجی و داداش چاق خود دوری کرده و اگر ممکنه خودشون هم همراه با ایشون رژیم بگیرن.

خود رو باور کنین

آخرین عامل مهم این وسط، دیدگاه خود فرد بیماره. اون باید باور داشته باشه که دچار شدن به مریضی چاقی به وجود اومده بوسیله نقصان در شخصیت ایشون نیس و برعکس اقدام واسه درمان بیان کننده درک بالای اون از سلامت و شاخصه ای از سطح تفکر عالی اونه.

یعنی اینکه  اون مریضی خود و ضرورت درمان رو تشخیص داده و حالا با ترک روش های نادرست گذشته و با اصلاح روش زندگی درصدد جبران برآمده، نشون دهنده روشنفکری و کلاس اجتماعی جدا اون نسبت به بقیه افرادیه که به سلامت و زیبایی خود اهمیتی نمی بدن و اون رو به امان خدا رها کرده ان.

نتیجه اینکه چاقی مشکلیه که علاوه بر مشکلات جسمی جبران ناپذیر می تونه عاقبتای روحی و روانی هم واسه افراد گرفتار به دنبال داشته باشه. رعایت کرامت افراد چاق از طرف دور و بری ها، تیم دکتر و خود اونا از جنبه های جور واجور احترام، نگاه و چگونگی درمان جزء لاینفک  و لازم در موفقیت اقدامات درمانی واسه افراد چاق به حساب میاد.

باید تاکید کرد که فرد چاق  گناهکار نیس بلکه انسانی محترمه که رعایت احترام و کرامت اون مانند بقیه آحاد جامعه واجب بوده و می تونه در رسیدن به مقصود یاریگر ایشون باشه.

نگاه درست دور و بری ها و خود مریض و انتخاب درست روش درمانی، تنها راه رسیدن به مقصود واسه این عزیزانه. به قول سهراب: «چشم ها رو باید شست، جور دیگه باید دید.»

رژیم درمانی باید علمی باشه

عامل دوم دکتر و تیم درمانگره. بدیش اینه اینجور باوری هنوز در بین تموم پزشکان هم عادی نشده و خیلی از اونا فرد چاق رو متهم محسوب می کنن. دکتر با درک موقعیت فرد مریض و توضیحاتی که در هر جلسه به ایشون و اطرافیانش می دهد می تونه سهم زیادی در بازیابی اعتماد به نفس و در آخر نتیجه گیری از درمان داشته باشه.

توضیح بیشتر در این مورد، یکی از مباحث اخلاق پزشکی بوده و از حوصله این گفتار خارجه اما می تونه به عنوان شاخصه ای جهت انتخاب دکتر مناسب واسه مخاطبان معرفی شه.

سومین عامل که وابستگی زیادی به عامل دوم داره، نوع برنامه درمانیه. واقعا برنامه درمانی علاوه بر اینکه باید دارای پایه علمی باشه، یعنی در کنار تامین نیازای بدن فرد موجبات کاهش وزن ایشون رو جفت و جور سازه، باید عملی و قابل اجرا هم باشه.

یعنی برنامه غذایی ارائه شده باید در صورت امکان با شرایط زندگی فرد و هم چیزهای مورد علاقه اون مطابقت داشته باشه تا فرد چاق و خونواده اون، واسه اجرای اون به دردسر نیفتند.

اینجور برنامه ای از یه سو بوسیله مریض قابل اجرا بوده و در آخر ایشون و شخص دکتر رو به مقصود می رساند و از طرف دیگه به دلیل یافته های به دست اومده و کاهش وزن مشخص، اعتمادبه نفس مریض رو بالا برده و موجب قطع زنجیره سرخوردگی ها و موندگاری موفقیت های ایشون می شه.

برنامه های غیرمعمولی که فرمول های عجیب و روش های غیرمعمول رو پیش پای مراجعه کنندگان خود قرار میدن، علاوه بر اینکه دارای اشکال علمی بوده و ضرر دارن، به دلیل مشکلات اجرایی و مشکلات و عواقب بد، شدیدا اعتمادبه نفس مریض رو دچار لرزش کرده و مسئله اون رو پیچیده تر می کنن.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

دلیل کم نشدن وزن چیه؟

رژیم لاغری مجله سیب سبز

برچسب ها :

ناموجود