دسته بندی: آموزشی
تحقیق درباره گرمایش زمین و نقش ماهی ها در کاهش آن

ماهیها هر ساله جلوی میلیاردها دلار ضرر زمین رو از راه ذخیره دی اکسید کربن در اقیانوسها می گیرن.

براساس تحقیق قبلی در مورد جمعیت ماهیهای عمق دریا محققان تخمین می زنن که ماهیهای عمق دریا بطور موثر هرساله حدود یه میلیون تن دی اکسید کربن رو از سواحل انگلستان و ایرلند گرفته و ذخیره می کنن.

به گزارش آلامتو به نقل از ScientificAmerican ؛ دفعه بعد که واسه شام ماهی میخورید یادتون باشه که غذاتون ارزشی بیشتر از پول اونو داره چون چیزی که می خورید وسیله دریافت و ذخیره دی اکسید کربنه. محققان الان در حال تلاش واسه جلب توجه ملتها به ارزش واقعی فعالیت ماهیها هستن.

آزمایش جدید انجام شده از راه کمیسیون اقیانوس جهانی تخمین میزنه که ماهیها و دیگه موجودات آبزی در دریاهای بزرگ دی اکسید کربن رو به اندازه کافی از محیط گرفته و جلوی ۷۴ میلیارد تا ۲۲۲ میلیارد دلار خسارت به اقلیم رو می گیرن.

محققان در اون طرف این دو گزارش اخطار میدن که فعالیتهای ماهی گیری و معدن کاوی توانایی اقیانوسها رو واسه تامین بزرگترین بانک ذخیره دی اکسید کربن رو به خطر میندازه.

کلیو ترومن از دانشگاه سوزامبتون و نویسنده تحقیقات ماهیهای عمق دریا میگه” ماهیا واقعا در چرخه کربن بسیار مهم هستن ولی تقریبا ندیده گرفته شدن”. رشید سمیلا استاد دانشگاه و رئیس بخش تحقیقات اقتصادی شیلات در دانشگاه کلمبیا و هم اینکه همکار نویسنده گزارش کمیسیون اقیانوس جهانی میگه “من واقعا فکر میکنم که باید از اقیانوسها بطور منطقی استفاده کنیم. ما باید به همه امکاناتی که اونا واسه ما جفت و جور میکنن نگاهی بندازیم و بعد فعالیتهایی رو که به آسایش و رفاه بیشتر ما کمک میکنن شناسایی کنیم و اونا رو تشویق کنیم”.

ضبط در عمق نمکی

تحقیق اول که از راه دانشگاه سوزامبتون در انگلستان انجام شد دقیقا این واقعیت رو روشن کرد که ماهیای عمق دریا چیجوری در به دام انداختن دی اکسید کربن در اکوسیستم مشارکت می کنن.

فیتوپلانکتونها، موجودات ریزی که پایه اصلی شبکه غذای اقیانوس هستن، هر ساله میلیاردها تن دی اکسید کربن رو جذب می کنن. ترومن توضیح می ده که فیتوپلانکتونها بدلیل اینکه در نزدیکی سطح آب زندگی می کنن اگه از راه موجودات آبزی خورده نشن بیشتر گازهای گلخانه ای دوباره به فضا بر میشن.

جمعیت خیلی از ماهیها در نزدیکی سطح آب شب هنگام شنا کرده و پلانکتونها رو می خورن. بعد در طول روز به قسمتهای عمیقتر و خنکتر دریا می رن اما اونقدر به عمق نمی رن که دی اکسید کربن رو در عمق دریا به مدت زمان طولانی ذخیره کنن. اینجاس که گونه های بیریخت ماهیها که مطالعه اونا هم سخته و هزاران پا زیر سطح دریا زندگی میکنن به میدون میایند.

با موشکافی نمونه ماهیچه های گونه های عمق دریا در شیب بین قاره ای ایرلند و انگلستان، ترومن و همکارانش دلایلی رو مبنی بر اینکه این گونه ها به سطح آب شنا میکنن و از پلانکتونها تغذیه میکنن پیدا کردن.

این ماهیای بزرگ و شکارچی موجودات در حال حرکت رو می گیرن و با کشتن اونا کربن رو در خود ذخیره می کنن و این وقتیه که کربن موجود در پلانکتونها به عمق پایین تر از ۱۰۰ ویا ۲۰۰ متر برده می شه و اونجا جاییست که دی اکسید کربن دیگه نمی تونه در فضا آزاد شه.

براساس مطالعاتی که روی جمعیت ماهیای عمق دریا انجام شده محققان تخمین میزنن که ماهیها بطو موثر هرساله یه میلیارد متر مکعب دی اکسید کربن رو از سواحل انگلستان به دام انداخته و ذخیره می کنن.

ترومن گفت” ما چیزی زیادی درباره اونا نمی دونیم اما می دونیم که کار مفیدی واسه ما انجام میدن”

خدماتی که به ما میرسونن با ارزشتر از خود ماهیها هستن؟

طبق گزارش کمیسیون اقیانوس جهانی موجودات آبزی که در دریاهای آزاد زندگی میکنن هرساله ۱/۵ میلیارد متر مکعب دی اکسید کربن رو از اتمسفر جذب میکنن.

سمیلا و همکارانش با همکاری دولت فدرال امریکا ارزش دی اکسید کربن رو تخمین زده و به میانگین ۱۴۸ میلیارد دلار رسیدن.

با نتیجه بدست اومده این گزارش ادعا میکنه که توقف ماهی گیری در آبهای بین المللی منطقی بنظر میرسه. ارزش ماهی گیری در دریاهای آزاد هرساله به بیشتر از ۱۶ میلیارد دلار میرسه.

۶۰ درصد از اقیانوسهای زمین دریاهای آزاد هستن. هر چند این پهنه آبهای بیکران بوسیله گروه های پیچیده بین المللی و بی لیاقت اداره می شن. و هم اینکه به کار گیری ماهیهای این دریاها هم بیشتر از اندازه س.

در نتیجه ملتهای شرکت کننده در کنفرانس پیشرفت پایدار ریو+۲۰ در سال ۲۰۱۲ ملل متحد رو مسئول ارائه طرح بهتری واسه مدیریت آبهای آزاد کردن.

کمیسیون اقیانوس جهانی در گزارش خود میگه” تخمین ما از به دام امداختن و ذخیره کربن در آبهای آزاد بیشتر به دلیل نبود قطعیت ما در این مسئله س چون مکانیزمی که در پشت انتقال کربن در اقیانوسهاست هنوز واسه ما نامعلوم مونده”.


شرایط نگهداری اصولی ماهی قرمز چیه؟

برچسب ها :

ناموجود