دسته بندی: آموزشی
تحقیق در مورد آشنایی برای ازدواج موفق
از قدیما از دید متخصصین و کارشناسان فقط دو نظریه در مورد آشنایی و ازدواج دختر و پسر با همدیگه وجود داشت : نظریه « همسان همسری » و نظریه « ناهمسان همسری ».

اما امروزه نظریه سومی با عنوان «نظریه صافی» هم به این مجموعه اضافه شده.

نظریه همسان همسری

نظریه « همسان همسری » بر این فرض استواره که هر چی شباهت ها و همانندی های میان دو طرف بیشتر باشه، اونا بیشتر مایل به آشنایی با همدیگه هستن. همانندی های قومی، فرهنگی، طبقه اجتماعی، مذهب و ارزش های مشترک، سن و سال نزدیک به هم، سطح تحصیلاتی مشابه و چیزهای مورد علاقه مشترک، بنیان و پایه استواری واسه ایجاد زندگی مشترکه. البته اون چه گفته شد به این معنی نیس که اگه افراد در بعضی بخش ها با هم فرق داشتن، حتماً روابطشون ناموفق و ناپایداره. چون آدمایی هستندکه علی رغم فرق در بعضی زمینه ها، ازدواج موفقی داشته ان. با این وجود به طور عام هر چی مشترکات بیشتر باشه زندگی و رابطه راحتتر و راحت تر هستش.

به خاطر همین کارشناسان اکثراً فکر می کنند که اگه می خواهید ازدواجی موفق، باثبات و خوشحال داشته باشین باید در جست وجوی فردی باشین با خصوصیات وکیفیاتی نزدیک به خودتون.

نظریه ناهمسان همسری

نظریه « ناهمسان همسری » بیان می کنه که ما بیشتر به آدمایی علاقمند می شیم، که ما رو کامل می کنن. مثلاً فرد خجالتی از فرد جسور خوشش می آید، یا یه فرد اجتماعی و اهل رفت و اومد، یه فرد اهل مطالعه و منزوی رو جذابتر می دونه. فرض اصلی این نظریه اینه که بعضی به دنبال آدمایی می روند که دارای چیزایی هستن که اونا ندارن ولی مایل به داشتنشون هستن.

تحقیقات نشون می دهد که در بیشتر ازدواج های موفق دو طرف معمولاً از بسیاری جهات به هم مثل هستن.

نظریه صافی 

امروزه نظریه دیگری واسه توضیح پروسه آشنایی تا انتخاب همسر شکل گرفته که اون رو نظریه « صافی » می نامند. در این نظریه بیان می شه که افراد واسه آشنایی و در آخرً انتخاب همسر از صافی های پیچیده ای عبور می کنن. هرچه مراحل صافی بیشتر طی می شه، دامنه مخروط تنگتر شده و انتخاب محدودتر می شه. تا این که افراد در آخرً به یه انتخاب دست می پیدا کنن.

۱ – اولین صافی آشنایان هستن

منظور از آشنایان همون اقوام، آشنایان، دوستان، همسایگان، همکاران، همکلاسی ها و … هستن که افراد با اونا مواجه هستن. « مکان جغرافیایی » و « زمان آشنایی » دو عامل مهم و مۆثر این مرحله می باشن. البته رسانه های جدید مثل اینترنت و مکان های مجازی هم جزء ابزارهایی هستن که باعث ایجاد رابطه شده و در این صافی تاثیردارن.

۲ – صافی دوم صافی گذشته اجتماعیه

شامل گروه قومی و نژادی، طبقه اجتماعی ـ اقتصادی و سن افراد می باشه.

۳ – صافی سوم جذابیته

جذابیت در مرحله بعد به صورت صا فی سوم عمل می کنه و درتصمیم گیری افراد مۆثره.

۴ – شباهت و هماهنگی افراد با هم صافی بعدی حساب می شه

که بیشتر مربوط به شخصیت، چیزهای مورد علاقه، باورها و ارزش های افراده. هر چی ادما از نظر این چند عامل هماهنگی بیشتری داشته باشن، احتمال این که با هم ازدواج کنن بیشتره.

۵ – مرحله پایانی صافی سنجشه

صافی امتحان به آزمایش ادما از رابطه گفته می شه. در این مرحله افراد آزمایش می کنن که در رابطه هاشون چه می بدن و چه به دست می بیارن. اگه افراد در این مرحله دریابند که اون چه که می بدن با اون چه به دست می بیارن متناسب  است، به طرف رابطه دوطرفه و متعهدانه پیش می روند.

ازدواج سالم چیجوریه؟

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

ازدواج

برچسب ها :

ناموجود